Дұрыс көпжақтар. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар № 1
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2А Көпжақтар (8 с) | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:: | |||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Дұрыс көпжақтар | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.6 –дұрыс көпжақтың анықтамаларын біледі және дұрыс көпжақтың түрлерін ажыратады | |||||
Сабақ мақсаттары | Дұрыс көпжақтың түрлерін біледі, оны құрастыра алады, қасиеттерін біледі | |||||
Жетістік критериі | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді: -дұрыс көпжақтың анықтамаларын түсінеді және тұжырымдай алады - дұрыс көпжақтың түрлерін ажырата алады - дұрыс көпжақтың элементтерін біле отыра сандық сипаттамасын есептей біледі | |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - көпжақтың сызбаларын салудың жолын түсіндіреді. Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||
Құндылықтарды дарыту | Жұптық және топтық жұмыс барысында ашықтық пен ынтымақтастықты дамыту: Мәселені шешу барысында әр оқушының жауабы тыңдалады, оның дұрыстығы талқыланады, құрметпен жауап қайтарылады. Әрбір оқушы қатені көрген жағдайда, оны негіздеу арқылы айта алады, оқушылар сынды дұрыс қабылдай алады. Оқушылар бір-біріне көмектеседі, бағалайды. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, информатика, самопознание, психология. | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану, Интернет ресурстары: https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ | |||||
Бастапқы білім
| Көпжақтардың анықтамаларын және олардың элементтерін білу; көпбұрыштардың элементтерін таба білу. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 0 - 3 мин 4 – 5 мин | І.Ұйымдастыру кезеңдері. Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу қажет. Кіріспе: Таныс емес жерде картаны қолданбай тез және оңай бейімделетін адамдар кездеседі. Ондай адамдарға және сурет сала білетін адамдарға тек қызыға қарауға болады. Осы белгілерге тән адамдардарда визуалды-кеңістіктік ойлау дамыған. Кеңістіктік ойлау - әр түрлі формадағы құралымдарға (конструкцияларға) орта ретінде қызмет атқаратын логикалық ойлау формасы (немесе құрылымы). Ол дизайнерлер мен сәулетшілер үшін маңызды. Математикада геометриялық объектіні кеңістікте көруге, айналдыруға және жылжытуға пайдаланады. Кеңістікте ойлаудың бір жолы – денені ойша кеңістікте айналдыру. Эвристикалық әдіс: Слайдта айналатын денелер ұсынылған.
Оқушылармен қосылып сабақ мақсаты мен жетістік критерийлерін анықтау.
| Презентация_1 Слайд № 1 Презентация_1 Слайд № 2 - 4 | ||||
Середина урока 6 – 8 мин 9 – 10 мин 11 – 14 мин 15 - 20 мин 21 - 26 мин 27 – 30 мин 31 – 34 мин | ІІ Жаңа тақырыпты меңгеру. Эвристикалық әдіс: Көпбұрыштардың көпжақтармен аналогын өткізу өткізіп көрейік. -Көпбұрыштар қандай болады? (дөңес/ дөңес емес; дұрыс/ дұрыс емес) - Көпбұрыштан қандай сандық сипаттамаларды табуға болады (шыңдардың саны, бұрыштардың саны мен мөлшері, жақтардың саны мен ұзындығы, диагональдардың саны мен ұзындығы, периметрі, ауданы). Көпжақтардың анықтамасы мен мен қасиеттерін жақсырақ есте сақтау үшін оны схема түрінде ұсынамын, осы схемаларды талдайық.
Дұрыс көпжақтың 5 түрі бар Көпжақтың атауы мен оның элементтерінің арасындағы байланыс қандай? Мұғалім әр жаңа тақырыптың бөліктері бойынша қорытынды жасап отырады. Оқушыларды https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ программасы бойынша жұпқа бөліп, төмендегі есептерді шығару, дайын жауаппен тексеру. Задание № 1. Заполнить таблицу. Жауабы: Задание № 2. Кестені толтыру. Әр оқушының алдында кесте берілген, ол кесте көпжақтың әр түріне сипаттама бері керек. Жауабы: Кестеге қарап дұрыс көпжақтардың қасиеттерін көріге болады. Теорема Эйлера: Кез келген дұрыс көпжақта жақтары мен төбелерінің қосындысы қабырғасынан 2-ге көп.
Берілген теңдеуді басқа дұрыс көпбұрыштармен тексеру. Дұрыс көпжақтардың бұрыштарына келетін болсақ: | Презентация_1 Слайд № 5 Презентация_1 Слайд № 6 Презентация_1 Слайд № 7 Презентация_1 Слайд № 8 Слайд № 9 Қосымша_1 Презентация_1 Слайд № 10 Презентация_1 Слайд № 11 Презентация_1 Слайд № 12 | ||||
35 - 43 мин | ІІІ. Есептер шығару. Жеке жұмыс | Презентация_1 Слайд № 13 - 15 | ||||
Сабақтың соңы 44 - 45 мин | Қорытынды қайталау Үй жұмысы № 3+ теория Рефлексия:
| |||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау оқушылардың Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||
Ә.Б. меңгерушісі: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?