Дұрыс көпжақтар. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар № 2

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.2А Көпжақтар

(8 с)

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні::

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Дұрыс көпжақтар  

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

сілтеме)

11.1.6 –дұрыс көпжақтың анықтамаларын біледі және дұрыс көпжақтың түрлерін ажыратады 

 Сабақ

 мақсаттары

Дұрыс көпжақтың түрлерін біледі, оны құрастыра алады, қасиеттерін біледі

 Жетістік

 критериі

Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді:

-дұрыс көпжақтың анықтамаларын түсінеді және тұжырымдай алады

- дұрыс көпжақтың түрлерін ажырата алады

- дұрыс көпжақтың элементтерін біле отыра сандық сипаттамасын есептей біледі

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- көпжақтың сызбаларын салудың жолын түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • дұрыс тетраэдр;
  • дұрыс октаэдр
  • дұрыс додекаэдр
  • дұрыс икосаэдр
  • дұрыс гексаэдр;
  • дұрыс көпбұрыш;
  • дұрыс призма;
  • дұрыс пирамида.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • дұрыс додекаэдр құрылысын ...
  • пирамида бетінің ауданын табу үшін ...

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • дұрыс додекаэдр құрылысы … ;
  • пирамиданың толық бетінің ауданын табу үшін ...;
  • берілген көпбұрыш дұрыс деп аталады, егер … ;

Құндылықтарды

 дарыту

Жұптық және топтық жұмыс барысында ашықтық пен ынтымақтастықты дамыту:

Мәселені шешу барысында әр оқушының жауабы тыңдалады, оның дұрыстығы талқыланады, құрметпен жауап қайтарылады.

Әрбір оқушы қатені көрген жағдайда, оны негіздеу арқылы айта алады, оқушылар сынды дұрыс қабылдай алады.

Оқушылар бір-біріне көмектеседі, бағалайды.

 Пәнаралық

 байланыстар

Физика, информатика, самопознание, психология.

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану, Интернет ресурстары: https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/

Бастапқы білім

 

Көпжақтардың анықтамаларын және олардың элементтерін білу; көпбұрыштардың элементтерін таба білу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 - 5 мин

6 - 10

І.Ұйымдастыру кезеңдері.

Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу қажет.

Оқушылармен қосылып сабақ мақсаты мен жетістік критерийлерін анықтау

Үй жұмысын тексеру

Үй жұмысын тексеру барысында дұрыс көпжақтардың түрлерімен танысу.

Таймерді қосамыз: 5 мин.

(1, 2 есепміндетті түрде, 3 – кімде қосымша уақыт қалғандарға)

Өздік жұмысы № 1

Презентация_2

Слайд № 1 - 3

Слайд № 4

Stage_Lights_5-Minute_Countdown_HD_by_Motion_Worship_(MosCatalogue.net)

Слайд № 5

Сабақтың ортасы

11 – 20

мин

21 – 35 мин

ІІ. Жұптық жұмыс

Оқушыларды жұпқа біріктіріп дұрыс көпжақтардың толық бетінің ауданын табу формулаларын өздері құрастырып көреді.Жұптық жұмыстың қорытындысы бойынша кестені толықтыру.

Есептерді берілген кесте бойынша шығару үшін жұптарды алмастырып жаңада жұптарға бөлу керек.

Оқушыларға бос орындарды жеке толтыруы тиіс, сосын аяқтағаннан кейін жұптағы оқушымен дәптер алмастырып тексереді және салыстырады.

1-ші оқушыға кесте

Көпжақтың атауы

Қабырға ұзындығы

Толық бетінің ауданы

Дұрыс тетраэдр

а = 5 см

см2

Дұрыс октаэдр

а = см

см2

Дұрыс икосаэдр

а = 7 см

см2

Дұрыс гексаэдр

(куб)

а = см

см2

Дұрыс додекаэдр

а = 2 см

см2

2-ші оқушыға кесте

Көпжақтың атауы

Қабырға ұзындығы

Толық бетінің ауданы

Дұрыс тетраэдр

а = см

см2

Дұрыс октаэдр

а = 4 см

см2

Дұрыс икосаэдр

а = см

см2

Дұрыс гексаэдр

(куб)

а = 2 см

см2

Дұрыс додекаэдр

а = см

см2

Қосымша_1

Презентация_2

Слайд № 6

Приложение_1

36 - 42

мин

ІІІ. Есептер шығару.

Әр оқушы жеке шығарады, қысқаша жазбасын жазады.Соңында тақтада есептің шығару жолымен тексереді.

Есеп № 1

Есеп № 2

Презентация_2

Слайд № 7

Сабақ соңы

43 - 45 мин

Қорытынды қайталау

Үй жұмысы № 1 + теория

Тетраэдрдың толық бетінің ауданы 1-ге тең. Қабырғаларын тең бөлікке бөліп, нүктелердің қиылысуынан тұратын көпжақтың толық бетінің ауданын тап.

Рефлексия:

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың

Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық

кезеңдері

сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Ә.Б. меңгерушісі:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу