Пирамида жазбасы, Пирамиданың бүйір, толық бетінің аудандары. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.2А бөлім: Көпжақтар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Пирамида жазбасы, Пирамиданың бүйір, толық бетінің аудандары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.2 - пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын есептер шығаруда қолдану;

 Сабақ мақсаттары

Пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір, толық беттерінің аудандарын есептейді.

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбаларын жасай алады;
  • Пирамиданың және қиық пирамиданың бүйір бетінің, толық бетінің аудандарын таба алады;
  • Дұрыс көпжақтардың түрлерін танып біледі.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • пирмиданың (қиық пирамиданың) толық(бүйір) бетінің ауданын табуды түсіндіреді;
  • көпжақ беттерінің аудандарын табуға арналаған есептерді шешу барысында формулаларды таңдауын дәйектейді;
  • Пирамиданың (қиық пирамиданың) жазбаларын жасауды түсіндіреді;

көпжақтардың сызбасын салуды түсіндіреді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • қиық пирамида;
  • пирамида жазбасы;
  • қиық пирамида жазбасы;
  • дұрыс тетраэдр;
  • дұрыс көпжақ;
  • дұрыс призма;

дұрыс пирамида.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • дұрыс додекаэдр ... құралған;
  • пирамида бетінің ауданын табу үшін ... ;
  • қиық пирамида бетінің ауданын табу үшін ... ;
  • берілген көпжақ дұрыс, себебі ... ;
  • берілген дөңес емес көпбұрыш ... жазбасы;

көпжақтың қыры суретте пунктирленіп салынған, себебі ... .

 Құндылықтарды дарыту

Бір-бірін тыңдау, кезекпен сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, дәлелдер мен мысалдар келтіру, өздігінен үйренуге талпыну, академиялық шыншылдық, топтық және жұптық жұмыстарда ашық болу.

 Пәнаралық байланыстар

Өнеркәсіп, құрылыс, сәулет өнері.

 АКТ қолдану дағдылары

https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp/qiyq-piramida-qiyq-piramidanyng-zhazbasy-zhane-betining-audany?mid=0116f511-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051

Бастапқы білім

Түрлі көпжақтар және олардың элементтері анықтамасын білу; көпжақ элементтерін табу; призма және параллелепипед жазбаларын жасай білу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

4

мин

Сыныптағы әрбір оқушы бір-бірімен қол берісіп, амандасады. Неше адаммен амандасқанын біле отырып, оқушылардың нешеуі сабаққа қатысып отырғанын анықтаймыз.

Үй жұмысын тексеру

Көңіл-күйлерін сұрап, жақсы атмосфера түземін. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлемін.

Сабақтың ортасы.

4 мин

15 мин

15 мин.

Жаңа сабақ. Қиық пирамида , оның элементтері туралы таныстыру.

Оның биіктігін, апофемасын, диагональдық қимасының қалай түсірілетіні туралы түсінік беру.

Оқушылармен қиық пирамиданың бүйір және толық бетінің аудандары формулалары түсініктері талқыланады.

Жұптық жұмыс.

  • ABCDA1B1C1D1 дұрыс төртбұрышты қиық пирамиданың табан қабырғалары 3 см және 9 см, ал биіктігі 4 см тең. Қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын табыңыз. Жауабы: 120 см2.
  • Дұрыс үшбұрышты қиық пирамиданың табандары қабырғалары 4 дм және 2 дм. Бүйір қыры 2 дм тең. Пирамиданың биіктігі мен апофемасын табыңыз. Жауабы: дм.
  • Дұрыс үшбұрышты қиық пирамиданың табандары қабырғалары 5 см және 3 см тең. Бүйір қырларының бірі 1см тең және табан жазықтығына перпендикуляр. Қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын табыңыз. Жауабы: 16 см2.
  • Дұрыс үшбұрышты қиық пирамиданың табан қабырғалары 6 см және 12 см, ал биіктігі 1 см тең. Қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын табыңыз. Жауабы: 54 см2.
  • Дұрыс төртбұрышты қиық пирамиданың биіктігі 7 см. Табан қабырғаларының ұзындықтары 10 см және 2 см. Пирамиданың бүйір қырының ұзындығын табыңыз. Жауабы: 9 см.
  • Дұрыс төртбұрышты қиық пирамиданың биіктігі 7 см, ал бүйір қыры 9 см және диагоналының ұзындығы 11 см. Пирамида табандарының ұзындығын табыңыз. Жауабы: 2 см, 10 см.

Геометрия. 11-сынып. Тереңдетілген деңгей. Авторлары: Леонид Звавич, Евгений Потоскуев

http://www.myshared.ru/slide/158746/

https://videouroki.net/video/28-usiechiennaia-piramida.html

https://www.youtube.com/watch?v=4eo3I-vrLpk

Ә. Н. Шыныбеков және т.б. Геометрия. Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2015.

Гусев В., Қайдасов Ж., Қағазбаева А. Геометрия 11, Алматы, Мектеп 2016;

Геометрия: жалпы білім беретін мектептің 10-11 сыныбына арналған оқулық. /Атанасян Л.С. және т.б. – Алматы: Мектеп, 2002. - 208 б.

http://egyptgod.ru/heopspiram.php

https://www.advantour.com/rus/kazakhstan/astana/palace-peace-reconciliation.html

Сабақтың соңы

6 мин

Сабақты қорытындылау. Сұрақтарын қою.

Қиық пирамиданың қандай анықтамасын білесіңдер?

Қиық пирамиданың қандай түрлерін білесіңдер?

Қиық пирамида төбесінен оның табан жазықтығына түсірілген перпендикуляр не деп аталады?

Үй тапсырмасы. Нұсқау беру.

  • Дұрыс төртбұрышты қиық пирамиданың табанының аудандары S және Q (S < Q) тең, ал бүйір қыры төменгі табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайды. Қиық пирамиданың диагональдық қимасының ауданын табыңыз. Жауабы: кв. бірл.
  • Дұрыс үшбұрышты қиық пирамиданың табандары 2 см және 6 см. Бүйір жағы үлкен табанымен 600 бұрыш жасайды. Пирамида биіктігін табыңыз. Жауабы: 2 см.

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ барысында өздеріне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, есепті шешу және талқылау жолдарын бақылап, үйренеді. Топтық талқылауда барлық оқушының қатысатынына, білімі төмен оқушылардың басқалардан тәуелді болмауына класс оқушыларның сенімді болуы жоспарланған.

Оқушылардың тақырыпты меңгергенін және мақсатты жеткілікті немесе жеткіліксіз түсінгенін қадағалау үшін, сабақ барысында әрбір оқушының қасына жеке-жеке барып қажет еткен жағдайда көмек көрсетемін.

Сынып бөлмесін сабақтан бұрын желдету. Сыныптағы орындық парталардың түзу туруына назар аудару.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу