Көпжақтардың жазбалары. Пирамиданың және қиық пирамиданың жазбасы. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: Көпжақтар | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы: | Көпжақтардың жазбалары. Пирамиданың және қиық пирамиданың жазбасы. | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу; | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: Көпжақтардың жазбаларын жасай білу: Жазбалары бойынша көпжақтарды танып, қолданбалы тапсырмалар орындауда өз білімдерін пайдалану. | |||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқытудың тілдік мақсаты Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
| |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, сыныппен талқылауда коммуникативтік дағдыларын дамытады. Оқушылар есептерді шығару үшін шығармашылықпен жұмыс жасай отырып, талап қоя біледі, жұппен жұмыста қолдау көрсетеді. Академиялық шыншылдыққа, ынтымақтастыққа баулу. Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Өмірмен байланысты қолданбалы есептер. Физика. | |||||||||
Бастапқы білім | Көпжақтардың (пирамида, призма және олардың түрлері) , элементтері | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы
5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, үй тапсырмасын тексеру. Қайталау – білім анасы. Пирамида және оның эллементтері тақырыбын қайталау бойынша математикалық диктант жазу. Оқушылармен бірге оқу мақсаттарын анықтап алу; | 1-қосымша | ||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 5 минут 5 минут 10 минут | Миға шабуыл. Оқушыларға картоннан жасалған үшбұрышты, төртбұрышты т.с.с пирамида макеттерін тарату. Оқушыларға пирамиданың бүйір қырлары бойымен қиылған жазбасын, бүйір қырлары және табаны бойымен қиылған жазбасының түрлі нұсқаларын жасату. Көпжақтар жазбасы анықтамасын беру. Анықтаманы www.bilimland.kz сайтындағы бейнематериал арқылы толықтыру.
www.bilimland.kz сайтындағы тапсырмаларды орындату. Жұптық жұмыс. Mix and match – сәйкестендіру жаттығуы. Оқушылармен бес дұрыс көпжақтардың жазбасын қарастыру. Дұрыс көпжақтар және олардың жазбалары кескінделген кеспе қағаздарын беру. Оқушылар көпжақтар мен жазбаларын сәйкестендіру керек. Дайын кесте арқылы тексеріс жүргізу. Жеке жұмыс. Тақырыпты пысықтау мақсатында жеке жұмыс орындату. №1-6 Жеке жұмыс орындату барысында жазбаның кейбір қасиеттеріне аса назар аудару. 1. Жазықтықта кез келген сызықтың ұзындығы өзгермейді және ұзындығы жазбадағы сәйкес келетін сызықтың ұзындығына тең. 2. Жазықтықтағы тұйық сызық және жазбадағы сәйкес келетін тұйық сызықтар тең аудандарды шектеледі. 3. Жазықтықта сызықтар арасыңдағы бұрыштар жазбада сәйкес келетің сызықтар арасыңдағы бұрыштарға тең. 4.Жазықтықтағы түзу (сынық сызық, қисық) сызықтарға жазбада түзу (сынық сызық, қисық) сызықтар сәйкес келеді. 5. Жазықтықтағы параллель түзулерге жазбада параллель түзулер сәйкес келеді. Жеке жұмыс. Оқушылардың функционалдық сауаттылықтарын дамыту мақсатында қолданбалы тапсырмалар орындату. №1-3 | презентация http://www.bilimland.kz/index.php/kz/ 2-қосымша 3-қосымша 4-қосымша | ||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Сабақты қорытындылау. Оқушыларға кері байланыс беру. Үйге тапсырма беру. Алған білімдері негізінде көпжақтардың жазбаларын есептеп және көпжақтардың 3D моделін жасауды оқушыларға кейін сабақта қолдануға болатындай етіп жасауды тапсырыңыз. | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Өзара бағалау, мұғалім бағалауы. Балл бойынша бағалау. Оқушылардың кері байланысы | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?