Пирамиданың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Көпжақтар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты- жөні:Құлшымбаева Н. Е.

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы

Пирамиданың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.2 - пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты

Пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын есептер шығаруда қолдану

Бағалау критерийлері

  • Есептер шығаруда пирамиданың бүйір және толық бетінің аудандарын табу формулаларын қолданады

Тілдік мақсат

Оқушылар:

- көпжақтарды және олардың элементтерін атайды;

- көпжақтардың жазбаларын түсіндіреді;

- көпжақтар комбинацияларын салуына түсініктеме береді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

- көпжақтардың жазбалары;; 

- бүйір жақтың апофемасы;

- қиық пирамида;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Пирамиданың жазбасы - жазық фигура, ... тұратын;

Призма жазбасы – жазық фигура, ... тұратын;

Берілген жазық фигура ...жазбасы боп табылады;

Кеністіктік фигураның жазбасын есептеу... ;

Остіқ қимасы ... боп табылады;

... өтетің жазықтыкпен ... кимасы ... болады;

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды ұжымдық/жұптық /топтық жұмыс жасау ережелерің сақтап, бір бірін сыйлап , тыңдай және тыңдата білу, коммуникативті дағдыларын дамыту. Ауызбіршілікке тәрбиелеу.

Пән аралық байланыстар

-Архитектурамен байланысын көрсету

АКТ қолдану дағдылары

Интернет ресурсты пайдалану; Интербелсенді тақтаны қолданып, презентациялар/ видеосабақтар көрсету

Бастапқы білім

Призма, пирамида анаықтамаларын біледі, жазбасын сала алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

4 минут

1 минут

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, зейінін сабаққа аудару. Алдыңғы өткен тақырып бойынша тапсырма беру.

Ұ

Суретте DMNKP пирамидасы мен оның жазбасы келтірілген. А нүктесі KN қырын К –дан бастап 1:3 қатынаста бөледі.

  • Пирамиданың жазбасы суретіндегі бос клеткаларға пирамиданың төбелерін белгілеңіз.
  • Жазбада А нүктесінің орналасуын көрсетіңіз.

Жауабы:

Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту

Презентация

Сабақтың ортасы

10 минут

10 минут

5 минут

7 минут

Т

Мұғалім класты бірнеше топқа бөледі, әр топқа төмендегі пирамида және оның жазбаларын таратып пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандарын табу тапсырмасын береді.

№1 топ тапсырмасы:

Дұрыс пирамиданың толық бетінің ауданын табыңыз

Шешуі:

№2 топ тапсырмасы:

Дұрыс төртбұрышты пирамиданың табанының қабырғасы 12 см, ал биіктігі 10 см. Толық бетінің ауданын табыңыз.

Шешуі:

Пирамида апофемасы:

№3 топ тапсырмасы:

Қиық пирамиданың табандары қабырғалары сәйкесінше 4 см және 2 см болатын дұрыс үшбұрыштар. Пирамиданың қыры 3 см. Толық бетінің ауданын табыңыз.

1-әдіс: Пирамиданы толықтырып барып, әрі қарай толық бетін табуға болады.

⁓,

№4 топ тапсырмасы:

Қиық пирамиданың табандары дұрыс үшбұрыштар қабырғалары сәйкесінше 4 см және 2 см. Пирамиданың қыры 3 см. Толық бетінің ауданын табыңыз.

2-әдіс: Пирамиданың бір бүйір жағын трапеция ретінде қарастырып, әрі қарай толық бетін табуға болады.

Шешуі:

Бағалау: Оқушылар тақтада пирамиданың толық бетін қалай есептегендерін көрсетеді. Мұғалім бақылайды, қажет болған жағдайда қолдау көрсетіп, кері байланыс береді.

М

Презентация арқылы оқушыларға жалпы жағдайда пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандарын есептеу формуласын көрсетіп дәптерлеріне жазғызады.

Игерілген білімді бекіту үшін жұптық жұмыс ұйымдастырады

Ж

Тапсырма №1:Тікбұрышты пирамиданың толық бетінің ауданын табыңыз

Дескриптор:

-Пирамиданың табанының ауданын табады;

-Пирамиданың бүйір жақтарының ауданын табады;

-Пирамиданың толық бетінің ауданын табады.

Бағалау: Жұптасқан оқушылар бір-бірінің жұмысын дескрипторлар бойынша тексереді. Мұғалім оқушылар жұмысын бақылап кері байланыс береді.

Тапсырма№2: Дұрыс қиық пирамиданың толық бетінің ауданын табыңыз.

Дескриптор:

-Пирамиданың табандарының ауданын табады;

-Пирамиданың бір бүйір жағының ауданын табады;

-Пирамиданың толық бетінің ауданын табады

Сабақтың ортасы

Презентация

NIS programm

Презентация

Презентация

Геометрия. 10-11 классы. Задачи и упражнения на готовых чертежах - Ефим Рабинович

Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия:Бүгінгі алдыңызға қойған мақсатыңызға жеттіңіз бе?

Сізге не қиындық туғызды?

Оны жеңу үшін қандай жұмыстарды атқарасыз?

Б/ Үй тапсырмасы: Шыныбеко Ә. Геометрия 11 кл.

Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу