Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір беті және толық бетінің аудандары. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Көпжақтар | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір беті және толық бетінің аудандары. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Жазба – Развертка –Scan Бет – Поверхность – Surface
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сыйластыққа, басқаның пікірін тыңдай білуге баулу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Оқушылар осы бөлімді меңгеру барысында геометрия пәні бойынша білімдерін кенейтеді. Оқушылар кристалография, сәулет аймағында және басқада ғылым мен техниканың салаларында қопжақтардың және айналу денелердің кен қолдануына көз жеткізеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Көпжақтардың және олардың элеметтерін, айналу денелердің анықтамасын біледі. Көпжақтардың, айналу денелердің элементтерін және жазық фигуралардың аудандарын табуды біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин | Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары, бағалау критерийлері. Сыныпен жұмыс. Мақсаты: Пирамиданың сызықтық элементтерін және бұрыштарын қайталау. Сөйлемді аяқтаңыз:
Бағалау дайын жауаптар арқылы жүргізіледі:
Теориялық материалды қайталау. Пирамиданың, қиық пирамиданың бүйір беті және толық бетінің аудандары. Кестенің оң жақтағы бағанын толтыруға ұсыну.
| Презентация 1-3 слайд https://educon.by/index.php/materials/math/stereometria 4 слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
8 мин 10 мин 12 мин | Алдын ала оқушыларға көпжардың / айналу денелердің формасына үқсайтын заттарды әкелуге ұсыныңыз (сірінке қорабы, доп, колпак-бас киым т.б.). Заттар мен алмасуға болады. Оқушыларға қажетті өлшемдерді жасап, дененің жазбасын салуға ұсыныңыз. Оқушылар мен қорытынды жасаңыз: көпжақты - көпжақты бетті - бірнеше қырлар бойымен қиғаннан кейін жазықтыққа келтіруге болады. Пайда болған жазықтық көпжақтың/айналу дененің жазбасы болып табылады. Жазба - жазық көпбұрыш, кіші көпбұрыштардан жасалған, кіші көпбұрыштар берілген көпжақтың жақтары болып табылады.
Оқушыларға сәйкестіруге есептер ұсыныңыз. Кестенің бірінші бағанында көпжар және айналу денелер көрсетілген, екінші бағанында олардың жазбалары. Көпжардың және айналу денелердің жазбаларын сәйкестіру керек. Дайын кесте арқылы тексеріс жүргізіңіз. Дұрыс көпжақтардың бес түрінің жазбасын қарастырыңыз.
Оқушылар мен дұрыс көпжақтардың басқа жазбалары болуы мүмкін бе деген сұрақты талдаңдар. Жазбаның басқа түрлерін көрсетіңіз. Оқушыларға бекітуге арналған тапсырмаларды ұсыныңыз. 1. Суретте көрсетілген жазбалардың қайсысы пирамида жазбасы болады? Неғе? Пирамиданың қанша жазбасын көрсетуге болады ? 2. Суретте көрсетілген жазбалардың қайсысы призма жазбасы болады? Призманың қанша жазбасын көрсетуге болады ? Призмалар қандай?
(" Астаны геометриясы" кітабынан) 3.
Жауабы: 2,3 сурет Практикалық жұмыс. Мақсаты: көпжақ пен айналу дененің жазбаларын жасау. Алдын ала оқушыларға көпжардың / айналу денелердің формасына үқсайтын заттарды әкелуге ұсыныңыз (сірінке қорабы, доп, колпак-бас киым т.б.). Заттар мен алмасуға болады. Оқушыларға қажетті өлшемдерді жасап, дененің жазбасын салуға ұсыныңыз. Жұмысты жасау барысында кестені қолдануға болады. Деңгейлік тапсырмаларды орындау. Дифференциация: оқушылардың қабілеттеріне қарай материалды күрделендіру. Оқушыларға деңдейді қабілеттеріне қарай өздеріне таңдауға ұсыныс беріледі А1 Дұрыс төртбұрышты қиық пирамиданың табандары 8 м және 2 м. Биіктігі 4 м. Қиық пирамиданың толық бетін табыңыз А2 PABC - дұрыс үшбқрышты пирамида, Биіктігі см, табанының қабырғасы см-ге тең болатын PABC дұрыс үшбұрышты пирамида жазықтығы арқылы қиылған, бұл жазықтық ABC табанына параллель PH биіктігінің ортасы арқылы өтеді. Пайда болған қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын табыңыз. А3 Пирамиданың табанында қабырғасы 10 см-ге тең квадрат жатыр. Пирамида биіктігінің табаны оның табанының бір төбесі болып табылады. Егер оның биіктігі 24 см-ге тең болса, пирамиданың толық бетінің ауданын табыңыз. B1 Пирамиданың толық бетінің ауданын табыңыз: В2 Дұрыс тетраэдрдың толық бетінің ауданын табыңыз: В3 Дұрыс қиық төртбұрышты пирамида табандарының қабырғалары – 8 см және 14 см. Пирамиданың апофемасы 5 см-ге тең.Қиық төртбұрышты пирамиданың биіктігін табыңыз. С1 Жазбаны пирамиданың түрімен сәйкестендіріңіз:
С2 Берілген жазба қай пирамиданың жазбасы екенін табыңыз.
С3 Жазбаларды топтарға бөліп орналастырыңыз: пирамида, қиық пирамида, көлбеу жазықтықпен қиылған пирамида. Қосымша материал. (Деңгейлік тапсырмалардың орнына жеке жұмысты орындауға болады) Бағалау критерийлері:
| https://graph.power.nstu.ru/wolchin/umm/Graphbook/book/001/043/01.htm#136 Шыныбеков Ә.Н. Алгебра 10, «Атамүра», Алматы,2011 Қосымша 1 Қиықшалар Қосымша 2 Кесте Қосымша 3 Деңгейлік тапсырмалар Қосымша 4. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалайды Үй жұмысы: Тест «Пирамида мен қиық пирамиданың жаймасы, бүйір және толық беттерінің ауданы» | Қосымша 5 Тест | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: Дайын кесте арқылы тексеру Өзара бағалау Мұғалімнің бағалауы | Денсаулықты сақтау мақсатында сабақтың алдында бөлмені желдету, сабақ барысында оқушылардың дене мүсінінің дұрыс ұстауына назар аудару Қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?