Қиық пирамида. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ: | Мектеп: Өскемен қаласындағы хим-биол бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып:11 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||||
Тақырыбы | Қиық пирамида | ||||||||||||
Оқу бағдарламасына сілтеме | 11.1.5 – қиық пирамиданың анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алу; 11.3.3 – көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару; | ||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
| ||||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушылар:
пирамида элементтерін біледі және оларды табуға арналған есептерді шығарады; | ||||||||||||
Тілдік мақсат: | Оқушылар: - көпжақтарды және олардың элементтерін атау; - көпжақтардың жазбаларын сипаттау; - есептерді шығаруда призманың бүйір және толық бетінің аудандарының формуласын айқындау; - сызбаларды және жазбаларды салуда, олардың шығарылуына түсініктеме беру. | ||||||||||||
Құндылықтардыдарыту | Білімалуға деген жауапкершілік, өзіне деген сенімділік, топта, жұпта жұмыстану арқылы бір-біріне көмек беру, бірінің пікірін бірі бағалау құндылықтары сабақ барысында жүзеге асады. | ||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар | архитектура | ||||||||||||
АКТ қолданудағдылары | Интерактивті тақта, bilimland.kz | ||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Бұл бөлімде оқушылар көпжақтардың және айналу денелерінің түрлерімен, олардың элементтерімен танысады; кейбір көпжақтардың және айналу денелерінің жазбаларын есептеуді және оларды танып білуге үйренеді; көпжақтарға және олардың элементтерін табуға есептер шығару. | ||||||||||||
Сабақ барысы
| |||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||||||||||
Сабақтың басы 2 минут | І. Сәлемдесу. Ұйымдастыру. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. |
| |||||||||||
Сабақ ортасы 7 минут 8 минут 10 мин 12 мин | ІІ. Стартер "Екі шеңбер" стратегиясы. Оқушылар екі шеңбер бойына тұрады (сыртқы және ішкі). Мұғалім өз сұрағын қояды, ішкі шеңбер жауап береді, мұғалім екінші сұрақ қояды, сыртқы шеңбер жауап береді, сонымен қатар ішкі шеңбер бір оқушыға оңға (немесе солға) ауысады. Мұғалім сұрақ қойғанға дейін жалғасады. Бұл стратегияның мақсаты-нақты тақырып бойынша білімді өзектендіру, оқушыларды өз ойларын дұрыс жеткізе білуге, бір-бірін тыңдай білуге, бір-бірін бағалай білуге үйрету. Мұғалімдердің сұрақтары: 1.Пирамиданың анықтамасы 2.Пирамиданың төбесі 3.Пирамиданың табаны 4.Апофема 5. Табанына байланысты пирамиданың түрлері 6.Үшбұрышты пирамиданың анықтамасы 7. Төртбұрышты пирамиданы анықтамасы 8. Бес бұрышты пирамиданы анықтамасы 9. Дұрыс пирамиданы анықтамасы (сұрақтарды қиындатуға, өзгертуге болады) Жауаптың дұрыстығы мен толықтығын оқушылар бағалайды, жалпы шолуды – мұғалім орындайды. ІІ. Жаңа сабақты меңгеру Оқушыларға Википедиядан алынған теориялық материалдарды көрсету (презентация). Оқушыларға практикалық жұмыс ұсынылады: Әркім өз дәптерлеріне кез келген пирамиданы салады (немесе пирамида формасындағы затты салады). Тапсырма: Табанына параллель жазықтық жүргізіңіз. Бұл жазықтық пирамиданы екі бөлікке бөледі. Ол туралы сіздер не айтасыздар? Қиық пирамидаға анықтама беріңіз. Қиық пирамиданың негізгі элементтерін атаңыздар. Бүйір жақтары туралы сіздер не айтасыздар? Қандай қиық пирамиданы дұрыс пирамида деп атайды? Оның бүйір жақтары туралы не айтуға болады? Бүйір беті неден тұрады? Математикадағы барлық нәрсе практикалық қажеттілік үшін оқылады. Қиық пирамиданың өмірде кездесетініне біршама мысалдар келтіріңіз. Жұптық жұмыс. Мақсаты:фигураның жазбасын анықтауды үйрету, жазбасын кескіндеуді және жазба бойынша фигураны кескіндеуді үйрету. Құралдар: қағаз, қайшы, жазба үлгілері, желім, қарындаш, сызғыш, өшіргіш. Әр оқушыға бөлінген әртүрлі пирамиданың дайын үлгісі беріледі. Бұл фигураны желімдеу қажет. Жұмыстарын таныстыру. Әр оқушы өзінің жұмысын қалған оқушыларға таныстырады. Дайын фигураның макеті арқылы оның атын, төбесін, қырларын, апофемасын және т.б. анықтау керек. Қорытынды. Барлық таныстырылымнан кейін оқушылар қиық пирамиданың нақты анықтамасын және оның элементтерін, қиық пирамиданың түрлерін анықтауға тырысады. Bilimland.kz видео тыңдалады. Жеке жұмыс |
Қосымша 1
Қосымша 2
Қосымша 3 | |||||||||||
Сабақ соңы.
1 минут
| Рефлексия:Кестені толтыру.
|
| |||||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | |||||||||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады | Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары
| |||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. | ||||||||||||
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды