Қиық пирамиданың бетінің ауданы. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2.A Көпжақтар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қиық пирамиданың бетінің ауданы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.2 – пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір бетінің және толық бетінің аудандарының формулаларын есеп шығаруда қолдану;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір бетінің және толық бетінің аудандарын есептейді

 Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір бетінің және толық бетінің аудандарын есептей алады;
  • көпжақтың түрлерін ажыратады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • пирмиданың (қиық пирамиданың) толық(бүйір) бетінің ауданын табуды түсіндіреді;
  • көпжақ беттерінің аудандарын табуға арналаған есептерді шешу барысында формулаларды таңдауын дәйектейді;
  • Пирамиданың (қиық пирамиданың) жазбаларын жасауды,

көпжақтардың сызбасын салуды түсіндіреді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • қиық пирамида;
  • пирамида жазбасы;
  • қиық пирамида жазбасы;
  • дұрыс тетраэдр;
  • дұрыс көпжақ;
  • дұрыс призма;

дұрыс пирамида.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • дұрыс додекаэдр ... құралған;
  • пирамида бетінің ауданын табу үшін ... ;
  • қиық пирамида бетінің ауданын табу үшін ... ;
  • берілген көпжақ дұрыс, себебі ... ;
  • берілген дөңес емес көпбұрыш ... жазбасы;
  • көпжақтың қыры суретте пунктирленіп салынған, себебі ... .

Құндылықтарды дарыту

Өздеріне және басқаларға деген құрмет пен ынтымақтастықты – жұппен, топпен жұмыс істеу арқылы, академиялық тұтастықты – өзіндік жұмыс арқылы, ашықтықты – оқушылар сабақ мақсаттары мен міндеттерін өздігінен анықтай алады.

Пәнаралық байланыс

құрылыс, сәулет өнері.

АКТ қолдану дағдылары

https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp-zhana/piramida-men-qiyq-piramidanyng-zhajmasy-bujir-zhane-tolyq-betterining-audany--14649?mid=35ee1820-1bdd-11ea-aeb5-89fd47eb9cbd

 Бастапқы білім

Пирамиданың түрлері мен қималары, қиық пирамиданың қасиеттері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

ресурстар

Сабақтың басы

0 – 3 мин

Сабақтың ортасы

4-15 мин

16-23 мин

24-37 мин

Сабақтың соңы

75-80 мин

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын және күтілетін нәтижелерді анықтау

Stаrter: «Ой қозғау»

1.Тік пирамида деп қандай пирамиданы атайды?

2.Дұрыс төртбұрышты пирамиданың диогональдық қималары қандай фигуралар болады?

3. Қиық пирамида деп қандай пирамиданы атайды?

4. Қиық төртбұрышты пирамиданың диогональдық қималары қандай фигуралар болады?

Ауызша бағалау, кері байланыс беру. Оқушыларды жауаптарына байланысты деңгейлік топтарға бөлу.

1 топ тапсырмасы: Төртбұрышты қиық пирамиданың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын есептеу формуласын қорту.

2 топ тапсырмасы: Үшбұрышты қиық пирамиданың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын есептеу формуласын қорту.

Топ өз жұмысын қорытындылап, ауызша постер қорғайды.

Қорытынды жасап, формуланың жалпы түріне келтіру. Bilim land сайтына

Есеп шығару:

1

Дұрыс төртбұрышты пирамиданың биіктігі , табан қабырғасы . Табанының центірінен өтетін бүйір жағына параллель қимасының ауданын табыңыз.

SH=80 cм,

AB=120 cм

SKFNM-?

AC=

AH=60

SA==20

КМ=SA:2=20:2=10

MN=BC=120

MO=(MN-KF):2=(120-60):2=30

KO==50

SKFNM=4500cм2

2. Төртбұрышты дұрыс пирамиданың табан қабырғасы , бүйір қырының екі жақты бұрышы 1200. Пирамиданың бүйір бетінің ауданын табыңыз.

<AFC=1200

AC2=AB2+BC2

1) ABC

AC==20

2) AFC

FC=(20.):=20

3) FBC

BF==

SC2=SF2+FC2

SC=x,

SF= x-

X2=( x-)2+(20)2

X2=X2-2X+()2+

X=

X=10

SC=10

SK2=SC2-KC2=(10)2-102=200

SK=10

Sб.б=PABCDSK= *80* 10= 400

№3 Пирамиданың табаны квадрат. Биіктігі табанының бір төбесі арқылы өтеді. Егер табанының қабырғасы 20 дм, биіктігі 21 дм болса, онда пирамиданың бүйір бетінің ауданын табыңыз.

ABCB-шаршы, АB=20 дм,SD=21 дм. Sб.б-?

SASD=AD SD=*20*21=210

SABS=AB AS=*20*29=290

Sб.б=2 (SASD+ SABS)=(210+290)*2=1000 дм2=10м2

Оқушылардың білімін, осы тақырыпты түсіну деңгейін тексеру үшін «Бағдаршам» стратегиясы:

Жасыл түс – толықтай түсіну;

Сары түс – жартылай түсіну;

Қызыл түс – түсінбеу немесе толық түсінбеу.

Үй тапсырмасы.

№4 Пирамиданың табанына параллель жазықтық қимасы биіктікті 1:1 қатынасындай бөледі. Қима ауданы болса, табан ауданы неге тең?

SH1=2SH S1=2 м2

=()2

S1=8 м2

Сабақтың соңында рефлексия.

Сабақ несімен пайдалы болды? (үш пікір)

Нені түсінбедім?

(екі сұрақ)

Ұсыныс

Геометрия. 11-сынып. Тереңдетілген деңгей. Авторлары: Леонид Звавич, Евгений Потоскуев

Гусев В., Қайдасов Ж., Қағазбаева А. Геометрия 11, Алматы, Мектеп 2016;

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация оқушыға оның жеке қабілеттерін ескере отырып, оқу материалдары мен ресурстарды таңдау арқылы жеке қолдау көрсету ретінде жүзеге асырылады. Топтық жұмысты жасау барысында оқушылар бір біріне қолдау көрсетеді.

Жұмысты жеке, жұпта және топта орындағаннан кейін әзірленген дискрипторларға сәйкес өзін-өзі бағалау және өзара бағалау.

Оқушылардың тақырыптарды меңгергенін сабақ бойы бақылап әр оқушыға кері байланыс беру

Аудиториядағы жарықтандырудың оқушылардың көру қабілетіне тигізетін әсерін ескеру. Интерактивті тақтаны ұтымды пайдалану.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу