Қиық пирамида. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Қиық пирамида | ||||||||||
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 11.1.5 - қиық пирамида анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алу; | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | қиық пирамида анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алу | ||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы: - қиық пирамида анықтамасын біледі; - оны жазықтықта кескіндей алады | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар Қиық пирамида анықтамасын біледі Пәндік лексика және терминология Төбе. Қыры. Жақ. Көпжақ. Пирамида. Қиық пирамида. Дұрыс көпжақтар. Диалог/хат үшін пайдалы фразалар сериясы Төбесінде n қырлары бірігеді. Дұрыс көпжақ. Пирамиданың бүйір жағы – үшбұрыш. Табандары параллель жазықтықтарда орналасады.
Қиық пирамида – Усеченная пирамида – Truncated pyramid... | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Құрмет. Есептердің шығару жолын талдау кезінде оқушылардың бір-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі. Ынтымақтастық. Берілген топтық жұмыс тапсырмаларын орындауда ынтымақтастық пен жауаптылық әр түрлі пікірлерді қабылдай алу. Еңбек және шығармашылық. Оқушылардың өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту; | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қолданбалы математика, сызу өнері | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | bilimland.kz сайтын пайдалану | ||||||||||
Бастапқы білім | Жазықтықтағы геометриялық фигуралардың ауданы, пирамида және оның элементтері | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың көңіл күйіне және сабаққа даярлығына көңіл аудару. Үй тапсырмасын тексеру. Бір оқушы жауаптарын дауыстап оқиды. Басқа оқушылар өз жұмыстарын тексереді. Бірнеше оқушыда қате шығарылған тапсырмалар тақтаға орындалып, қатемен жұмыс жасалынады. | ||||||||||
Сабақтың ортасы 8 минут 8 минут 15 минут |
Мақсаты: өткен тақырыпбойынша студенттердің білімдерін бақылау, толықтыру, пысықтау. Оқытушы студенттерге өткен тақырып бойынша сұрақ қояды, ал студенттер шапшаң жауап беруі тиіс, дұрыс жауаптар фишкалармен бағаланады.
«Білгенге маржан» (жаңа тақырыпты билимленд сайтындағы арқылы түсіндіру. Видеоматериал, формулалар, жаттығулар) Мақсаты:Пирамида, қиық пирамида, дұрыс көпжақтар туралы білім, білік, дағдыларын жетілдіру, математикалық сауаттылығын арттыру. Топтық жұмыс. Оқушыларға 3-қосымшадағы шығармашылық деңгейдегі тапсырма мен А3 қағазына салынған дұрыс тетраэдр немесе түссіз пластикпен дайындалған тетраэдр беріледі. Бұл тапсырма оқушылардың серіктестік, өзара сыйластық, сенімділік пен ортақ шешім қабылдауы арқылы жүзеге асады. Әр топқа табандары үшбұрыш және көпбұрыштар болып келетін бір пирамидадан ұсыну. Шығармашылық деңгейдегі тапсырма: а) берілген пирамиданың өлшемдерін өлшеп, сызбасын А3 қағазына кескіндеңіз; ә) пропорционалдық коэффициенті 2-ге тең болатындай етіп α жазықтығымен қиыңыз. б) пайда болған қиық пирамиданың табандарының периметрін табыңыз. Сабақты қорытындылау, топтарды бағалау. | Қосымша 1 https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/stereometriya/kopzhaqtar/lesson/qiyq-piramida Қосымша 2 | |||||||||
Сабақтың соңы 4 минут | Үйге тапсырма. Рефлексия. Білім деңгейі өте жақсы, орта және төмен үш оқушыдан төмендегі сұрақтар бойынша бүгінгі сабақ туралы пікірін сұрау. Мен сабақты қалай игердім Бүгін мен сабақта мынаны игердім: Мен сабақтың бұл бөлігіне сенімдімін: Бұл бүгін мен үшін сабақтың ең қиын бөлігі болды: Бұл қиын болды, себебі: | Геометрия 11 Шыныбеков Ә.Н. Атамұра, 2011 | |||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||
Оқушылар сабақ бойы жеке, топпен және жұппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар жұптық және топтық жұмыстар орындау кезінде бірін-бірі оқыту арқылы басқа оқушыларға көмек көрсетеді. | Өзара және өзін өзі бағалау, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтау, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалау қолданылады. | Оқушылардың денсаулығы мен өмірлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Психологиялық жағымды ахуал туғызу, сергіту сәтін ұйымдастыру; Сабақ алдында бөлмені желдетіп алу. | |||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?