Пирамида және оның элементтері. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Пирамида және оның элементтері | ||||||||||
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару; | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Үшбұрыш, төртбұрыштың қасиеттерін еске түсіреді, ауданын және периметрінің формуласын еске түсіреді. Пирамиданың элементтерін есептеуді үйренеді | ||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы: - пирамиданың түрлерін, олардың элементтерін таниды және таба алады | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Пирамиданың элементтерін таниды және атайды Пәндік лексика және терминология Төбе. Қыры. Жақ. Көпжақ. Пирамида. Қиық пирамида. Дұрыс көпжақтар. Диалог/хат үшін пайдалы фразалар сериясы Төбесінде n қырлары бірігеді. Дұрыс көпжақ. Пирамиданың бүйір жағы – үшбұрыш. Табандары параллель жазықтықтарда орналасады.
Қиық пирамида – Усеченная пирамида – Truncated pyramid... | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Құрмет. Есептердің шығару жолын талдау кезінде оқушылардың бір-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі. Ынтымақтастық. Берілген топтық жұмыс тапсырмаларын орындауда ынтымақтастық пен жауаптылық әр түрлі пікірлерді қабылдай алу. Еңбек және шығармашылық. Оқушылардың өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту; | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қолданбалы математика, сызу өнері | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | bilimland.kz сайтын пайдалану | ||||||||||
Бастапқы білім | Жазықтықтағы геометриялық фигуралардың ауданы, пирамида және оның элементтері | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың көңіл күйіне және сабаққа даярлығына көңіл аудару. Үй тапсырмасын тексеру. Бір оқушы жауаптарын дауыстап оқиды. Басқа оқушылар өз жұмыстарын тексереді. Бірнеше оқушыда қате шығарылған тапсырмалар тақтаға орындалып, қатемен жұмыс жасалынады. | ||||||||||
Сабақтың ортасы 7 минут 8 минут 15 минут | Walk and swap Оқушылар қолындағы карточкада жазылған сөздің анықтамасын немесе мағынасын анықтап, басқа оқушылардан жауабын сұрайды. Оқушылар әр сұрақ-жауаптан соң карточкаларын ауысып, осылайша басқа оқушылардан сұрау арқылы жалғастырады. Жалпы 5 минут ішінде барынша көп кілт сөздерді қайталап үлгергені жақсы. Себебі сол кілт сөздер келесі деңгейлік тапсырмада қолданылады. Мұғалім оқушылардың кемшіліктерін түзейді, толықтырады. Жұптық жұмыс. Оқушылардың пирамиданың элементтері жайлы білімін жаңғырту мақсатында «математикалық диктант» жұптық жұмысын орындатқызу. Бағалау. оқушылар дұрыс жауаптың көмегімен өзін-өзі тексереді. Дифференциация: бірін-бірі оқыту орындалу үшін, білім деңгейі әртүрлі оқушылар топтасып отырады. Тапсырмаларды орындау барысында бір-бірінен көмек алуына немесе мұғалімнен кері байланыс алуына болады. Жеке жұмыс. Деңгейлі тапсырмалар. 2-қосымшадағы деңгейлі тапсырмалар беріледі. 3х3 кестесіндегі 1-ші тік жолында А-деңгейлі тапсырмалар, 2-ші тік жолында В-деңгейлі тапсырмалар, 3-ші тік жолында С-деңгейлі тапсырмалар қойылған. Барлық оқушылар А-деңгейін шығарудан бастайды. Мұғалім жауабын оқиды. Оқушы өзін-өзі тексереді, егер дұрыс болса келесі деңгейге өтеді, ал қате болса осы деңгейдің келесі тапсырмасын орындайды. Т.с.с үш тапсырмаға дейін орындайды. Соңында әр оқушының жүру жолы пайда болады. (АВС, ААВ, АВВ, т.с.с.) Бағалау: Дайын жауаптары бойынша өзін өзі бағалайды. Оқушы ААА тапсырмаларын орындаса «нашар», ААВ тапсырмаларын орындаса «орта», АВВ орындаса «ортадан жоғары», АВС орындаса «жоғары» деңгейлі болып саналады. | Кеспе парақтар Қосымша 1 Қосымша 2 | |||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Үйге тапсырма. Оқулықтан № Рефлексия. Білім деңгейі өте жақсы, орта және төмен үш оқушыдан төмендегі сұрақтар бойынша бүгінгі сабақ туралы пікірін сұрау. Мен сабақты қалай игердім Бүгін мен сабақта мынаны игердім: Мен сабақтың бұл бөлігіне сенімдімін: Бұл бүгін мен үшін сабақтың ең қиын бөлігі болды: Бұл қиын болды, себебі: | Геометрия 11 Шыныбеков Ә.Н. Атамұра, 2011 | |||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||
Оқушылар сабақ бойы жеке, топпен және жұппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар жұптық және топтық жұмыстар орындау кезінде бірін-бірі оқыту арқылы басқа оқушыларға көмек көрсетеді. | Өзара және өзін өзі бағалау, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтау, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалау қолданылады. | Оқушылардың денсаулығы мен өмірлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Психологиялық жағымды ахуал туғызу, сергіту сәтін ұйымдастыру; Сабақ алдында бөлмені желдетіп алу. | |||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?