Призманың жазбасы және оның бүйір бетінің, толық бетінің ауданы. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Призманың жазбасы және оның бүйір бетінің, толық бетінің ауданы.

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

11.1.11 көпжақтар мен айналу денелерінің жазбасын орындай алады;

11.3.1 призманың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табу формуласын есеп шығару барысында қолданады.

 Сабақ мақсаттары

көпжақтар мен айналу денелерінің жазбасын орындай алу;

призманың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табу формуласын есеп шығару барысында қолдану.

 Жетістік критерийлері

Оқушылар ОМ жетеді, егер:

  • Көпжақтардың элементтерін дұрыс белгілей алады;
  • Призманың жазбасын дұрыс орындай алады;
  • Призманың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табу формуласын есеп шығару барысында дұрыс қолданады;

Практикалық сипаттағы есептердің шешімін табады және талдау жүргізе алады.

 Тілдік мақсаттар

  • көпжақтарды , айналу денелерді және олардың элементтерін атайды;
  • көпжақтардың және айналу денелердің жазбаларын түсіндіреді;

Пәнге тән лексика мен терминология:

призма, биіктік, диагональ, табан, жазба, табан ауданы, бүйір бетінің ауданы, толық бетінің ауданы

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Призма жазбасы – жазық фигура, ... тұратын;

Берілген жазық фигура ...жазбасы боп табылады;

Кеністіктік фигураның жазбасын есептеу... ;

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Оқушылар топта жұмыс жүргізу арқылы жауапкершілік пен құрмет және ашықтық құндылықтарын қалыптастырады.

 Пәнаралық байланыстар

Өмірде кздесетін есептер шығару

 АКТ қолдану дағдылары

Білім ленд сайтынан алынған ресурстар https://bilimland.kz/ru/subject/geometriya/11-klass/razvertka-prizmy-ploshad-poverxnosti-prizmy?mid=%info%

Бастапқы білім

Тіктөртбұрыш, тіктөртбұрвш ауданы, шеңбер,шыңбер ұзындығының және ауданының формуласы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатусын тексеру. Сабққа дайындық. Үй жұмысын тексеру. Бүгін өтілетін сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелермен таныстыру.

Ынталандыру

Елестетіп көрейік, біз шырын орайтын серіктестіктің экономикалық бөлімінде жұмыс жасаймыз. Қандай пакет өндіріс үшін экономикалық тұрғыдан тиімді болатынын есептеу керек: тұрақты тетраэдрдің пішіні бар пакет немесе тікбұрышты параллелепипед пішінді пакет. Жұмысқа кіріспес бұрын, «Призманың жазбасы және оның бүйір бетінің, толық бетінің ауданы.» тақырыбындағы теориялық сұрақтарды қайталайық.

Өзектілігі

Тақырып бойынша тест алу

Слайд 1

Слайд 2

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5

Қосымша1

Слайд 6

Сабақтың ортасы

Қаптама өндірісі бойынша экономикалық бөлімнің мәселесін шешу. (топтарда жұмыс жасау). Әр топқа кестелер, шырынға арналған орамалар салынған карта беріледі.

Үнемді ораманы анықтаңыз. Егер зауыт шырынға 3000 пакет шығарса, зауыт күніне картонды қанша үнемдейтінін білеміз.

Практикалық мазмұндағы есептерді шешу. (есептерді шешу барысын тексеретін топтарда жұмыс жасау).

Қалыптастырушы бағалау

Мұғалім жаңа материалды игеруді тексеру үшін ҚБ тапсырмаларын орындауды ұсынады.

Тапсырмаларды орындамас бұрын мұғалім ОМ жетістіктері туралы дескрипторлар құрастырып, оқушылармен талқылауы керек.

Мысалы

Оқушы ОМ жетті, егер:

  • Призманың элементтерін дұрыс белгілейді;
  • Призманың жазбасын дұрыс орындау;
  • Есептерді шешуде призманың бүйір және толық бетінің аудан формулаларын дұрыс қолданады;
  • Практикалық тапсырмалардың шешімін табу және талдау жүргізе алады.

Қосымша2

Слайд 7

қосымша3

Слайд 8-12

Қосымша4

Сабақтың соңы

Сабақты қорытындылау. Мұғалім сөйлемдерді аяқтауды ұсынады:

             - «Бүгін сабақта мен ... не қажет екенін түсіндім»

             - «Практикалық мазмұндағы есептерді шешу кезінде ... қажет.»

             - «Мен үшін ең қиыны ...»

Үйге тапсырма: «Призма» тақырыбы бойынша практикалық мазмұны бар тапсырманы таңдау немесе ойлап табу

Слайд 13

Слайд 14

Саралауоқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу