Призманың жазбасы, оның бүйір бетінің және толық бетінің ауданы. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Призманың жазбасы, оның бүйір бетінің және толық бетінің ауданы. | ||||||||||
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 11.3.1 - призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | призманың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табу формуласын есеп шығару барысында қолдану. | ||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар ОМ жетеді, егер:
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: призма, биіктік, диагональ, табан, жазба, табан ауданы, бүйір бетінің ауданы, толық бетінің ауданы Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Призма жазбасы – жазық фигура, ... тұратын; Берілген жазық фигура ...жазбасы болып табылады; Кеністіктік фигураның жазбасын есептеу... ; | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Өзін-өзі бағалау, өзара бағалауды ұйымдастыра отырып, өзін және өзгені құрметтеуді, жұптық жұмыс арқылы пікір алмаса білуге дағдыландырамын. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Көпжақ бетінің ауданын табу химия, физика, кристаллография, архитектура және т.б. ғылым мен техника салаларында қолданылады. | ||||||||||
Бастапқы білім | Призманың анықтамасын және элементтерін білу. Жазықтықтағы геометриялық фигуралардың ауданын табу. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 0-5 мин | Ұйымдастыру. Актуалдылығы. Көзге жаттығу сергіту сәтін ұйымдастыру. Сабақтың мақсаты және күтілетін нәтижелермен таныстыру. | Презентация | |||||||||
Сабақтың ортасы 5-35 минут | Топтық жұмыс Оқушыларға жазбасы бойынша геометриялық фигураның түрін анықтауды және жазбаның ауданын табуды ұсыныңыз. Қосымша 1. Оқушыларды деңгейлік топтарға біріктіріңіз. А-деңгейлі топқа. Тік призманың моделін беріп, оның ауданын табуды ұсыныңыз В-деңгейлі топқа көлбеу призманың моделін беріп, оның ауданын табуды ұсыныңыз. Әр топ өзінің шешімін басқа топтармен бөліседі (өзара оқыту). Бір-бірінің түсіндіруін бағалайды. Жұптық жұмыс Дайын сызба бойынша шығарылатын есептерді ұсыныңыз. Қосымша 2. Оқушыларға призманың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табу формуласын қолдануға арналған практикалық тапсырмаларды орындауды ұсыныңыз. Қосымша 3. Жеке жұмыс Қосымшада берілген тапсырмаларға бағалау критерийлерін оқушылармен бірлесіп құрастырыңыз. Ал тапсырмаларды шешуді оқушылар жеке орындайды. Оқулықпен жұмыс. № 58, 60, 61-63 | Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 Геометрия 11, Шыныбеков Ә.Н., Атамұра 2011. | |||||||||
Сабақтың соңы 35-40 мин | Сабақты қорытындылау. Кері байланыс. Сабақта нені үйрендіңіз? Қай досыңыз сабақты үйренуде жақсы көмектесті? Қандай қиыншылық бар, нені жақсартуыңыз қажет? | ||||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||
Деңгейлік топтар және жұптармен жұмыс. Өзара оқыту. | Сабақтың әр кезеңінде оқушылардың жұмысына пікір білдіремін. Бағалау критерийлері бірлесіп жасалады және жұмыстар бағаланады. | Бөлменің санитарлық жағдайын қадағалаймын. Көзге жаттығу жасалады. | |||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қосымша 1.
Жазбасы бойынша геометриялық фигураның түрін анықтаңыз және жазбаның ауданын табыңыз.
Қосымша 2.
Қосымша 3.
|
|
Қосымша 4.
- Үшбұрышты көлбеу призманың бір бүйір жағы табан жазықтығына перпендикуляр ромб, осы ромбтың диагоналдары 3 және 4. Егер призманың табаны тең қабырғалы үшбұрыш болса, онда призманың биіктігін табыңыз.
- Көлбеу параллелепипедтің табаны және бүйір жағы – тіктөртбұрыштар, олардың аудандары сәйкесінше 20 дм 2 және 24 дм2, ал олардың жазықтықтары арасындағы бұрыш 30۫. Параллелепипедтің бір бүйір жағының ауданы 15 дм2. Параллепипедтің биіктігін табыңыз.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?