Призма және оның элементтері. Есептер шығару. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1А Көпжақтар | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Призма және оның элементтері. Есептер шығару. | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару; | ||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы:
| ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| ||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқи алу дағдысы, өздігімен ақпарат іздестіру, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, мәселелерді қоя және оларды шеше білу, топта, жұпта жұмыс жасау, өз уақытын тиімді ұйымдастыра білу, өз жұмысының сапасына жауап беру. Аталған құндылықтар сабақта жоспарланған жұмыстар арқылы орындалады. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Көпжақтармен жұмыс істеу дағдысы физика, химияі бейнелеу және сызу пәндерінің кейбір бөлімдерін табысты игеру үшін қажет. Өмірде құрылыс, архитектура, дизайн салаларында қажеттілігі. | ||||||
Бастапқы білім | Стереометрияның аксиомалары мен олардың салдары, түзулердің, түзу мен жазықтықтың, жазықтықтардың параллельдік және перпендикулярлық белгілері; түзулердің, түзу мен жазықтықтың, жазықтықтардың өзара орналасу жағдайлары. Көпжақ , куб, параллелепипед ұғымдары. Қима салу. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0 - 3 мин 4 - 8 мин 9 - 10 мин | Ұйымдастыру кезеңі:
Мақсат: Қолайлы психологиялық климатты құру Ұйымдастыру: Қатысушылар шеңбер бойымен қол ұстасып тұрады.Көршілеріне қарап, оған бүгінгі жақсылық пен сәттілік тілеп, ишара жасайды.
| . | |||||
Сабақтың ортасы 11 - 27 мин | Білімді өзектендіру.
| 1-қосымша | |||||
Сабақтың ортасы 28 - 37 мин | Бекіту.
| 2-қосымша. | |||||
Сабақтың соңы 38 - 40 мин | Рефлексия. Оқушылар рефлексия сұрақтарындағы бос орындарды толтырады. Оқушыларға өз жауаптарын дауыстап оқып беруге болады. Үй тапсырмасы. 3-тапсырма | 3-қосымша. 4-қосымша. | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Оқушылардың жақын даму аймақтарына сәйкес сараланған топтарда жұмысы қарастырылған. Проблемалық оқыту моделі қолданылады. | Сабақта топтық жұмысты бағалауды мұғалім оқушыларға кері байланыс бере отырып, бақылау арқылы жүзеге асырады. Жұптық жұмысты оқушылар дескрипторлар бойынша бағалайды | Кабинетті үзілісте желдетіңіз. Парталар мен орындықтарды дұрыс орналастыруға назар аудару. |
1-тапсырма 1-қосымша.
- Тік призманың табаны ромб. Призма диоганальдары 8 және 5 см, биіктігі 2 см-ге тең. Табанының ұзындығын табыңыз. Жауабы: 4,5см
- Төртбұрышты дұрыс призманың қабырғасы а-ға тең. Призма диоганалы бүйір жағы жазықтығына 300 жасап көлбеген. Призманың биіктігін және призма диоганалының табан жазықтығына көлбеген бұрышын табыңыз. Жауабы: а, 450
- Көлбеу призманың бүйір қыры табан жазықтығымен 300 бұрыш жасайды, биіктігі 15см-ге тең. Бүйір қырынвң ұзындығын анықтаңыздар. Жауабы: 30см.
- Тікбұрышты параллелепипедтің диоганалі оның өлшемдерінен сәйкесінше 1,2,3 см артық. Параллелепипед биіктігін табыңыз. Жауабы: √2см
2-тапсырма, 2-қосымша
Есеп 1. Бөлме тік бұрышты параллелепипед пішіндес. Бөлменің ұзындығының еніне қатынасы 3:4 қатынасындай, бөлменің биіктігі 3 м. Бөлме еденінің периметрі 28 метр. Мерекеге бөлмені безендіру үшін суретте көрсетілгендей бөлме диагоналі бойымен гирлянданы іліп қою қажет. Гирлянданың қандай ұзындығы болу қажет
Жауабы : м.
Есеп 2. Алтыжақты ағаш қарындашты жасау үшін грифельге арналған ағаш дайындамасы берілген, оның пішіні - дұрыс призма. Қарындаштың көлденең қимасына сырттай сызылған шеңбер радиусы 3 мм, ал дайындама ұзындығы көлденең қимасының қабырғасының ұзындығынан 50 есе артық. Қарындашты жасау үшін ұзындығы қандай грифельді алу қажет?
Жауабы: 15 см.
3-қосымша.
Оқушының аты-жөні: .........................................................................................Күні:..........................
– Не білдім, не үйрендім...........................................................................................................................
– Не түсініксіз қалды................................................................................................................................
– Нені түзету үшін жұмыс істеу қажет..............................................................................................
– Сабақта не қиын болды ……………......................................................................................................
– Мен нені орындай алдым…...................................................................................................................
– Келесі сабақта неге назар аударуым керек.........................................................................................
Үй жұмысы. 3-тапсырма 4-қосымша.
- Тік призманың табаны гипотенузасы а -ға тең сүйір бұрышы болатын тік бұрышты үшбұрыш, табан жазықтығымен бұрыш жасайтын және бүйір қырымен қиылысатын жазықтық жүргізілген. Қиманың ауданын табыңыз. Жауабы:
- Тікбұрышты параллелепипедтің биіктігі 8дм, ал табан қабырғалары 7және 24дм. Диоганальдық қиманың ауданын анықтаңыз. 200дм2
- Тікбұрышты параллелепипед жақтарының диоганалдары 11, 19 және 20см. Параллелепипед диоганалін табыңыз Жауабы:21см
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?