Дұрыс көпжақтар. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1 Көпжақтар | Мектеп: Талдықорған қаласы ФМБ НЗМ | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Мендекина Б.Қ | ||||||
Сынып: 11 сынып | Қатысқандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы: | Дұрыс көпжақтар | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.6 – дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін тани білу; | ||||||
Сабақ мақсаттары | Дұрыс көпжақтардың анықтамасын, түрлерін білу және ажырату, элементтерін табу есептерін шығару. | ||||||
Бағалау критерийлері | - дұрыс көпжақтың анықтамасын білу: - дұрыс көпжақтардың түрлерін тани білу; - Эйлер формуласын қолдану; - дұрыс көпжақтың элементтерін таба білу. | ||||||
-Тілдік мақсаттар | Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады
- дұрыс көпжақтардың түрлерін түсіндіреді ; Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз
| ||||||
Құндылықтарды дарыту
| Топтық, жұптық жұмыстарда өз ара ынтымақтастықтың болуы, жұмыстағы жауапкершілік дағдыларын қалыптастыру Патриотизм; сыйласымдық; бірлік; шынайлық; еңбекқорлық. | ||||||
Пән аралық байланыстар | Берілген бөлімді оқыту кеңістік жайлы ой-өрісін дамытуға септігін тигізеді. Осы бөлімдегі алған білімдері кескіндеме, сурет сабақтарында, архитектурада, құрылыста кеңінен қолданыс табады, өйткені кеңістікте фигураларды кескіндеуде, модельдеуде, құрастыруда тәжірибелік дағдыларының қалыптасуына көмектеседі | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Bilimland, видеоматериал, конспект | ||||||
Бастапқы білім
| Көпжақтар туралы түсініктері бар, екіжақты және үшжақты бұрыштар туралы біледі, қарапайым стереометриялық сызбаларды орындау техникасын меңгерген, кеңістікте тура және жазықтықта өзара орналасуымен таныс. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушыларға Отанымыздың астанасы Нұр-Сұлтанның архитектурасы мысалынан стреометриялық фигураларды атауды ұсыныңыз. Дұрыс көпжақ терминің беру
| Үй жұмысын дайын жауаптармен өзіндік тексеру жасайды; Қосымша 1 | |||||
Сабақтың ортасы 15 мин
5мин 10 мин | Оқушылар 4 топқа бөлінеді, дұрыс көпжақтар жазылған үлестірмелерді алу тәсілімен. 1-топ. Дұрыс призма. 2-топ. Дұрыс пирамида. 3-топ. Куб. 4-топ. Параллепипед. Топтар алған денелерінің анықтамасын, элементтерін жазып, презентацияларын қорғайды. Топтық жұмысты талдау жоспары бойынша әр топ бір спикерді дайындайды. Мұғалім жетектеуімен денелерді пирамида және призмаға топтастыру. Басқада көпжақтар түрімен таныстыру Ж.Ж. Кестені толтырту. Үш өлшемді Евклид кеңістігінде тек қана бес дұрыс көпжақ бар. Қорытынды жасап, Эйлер формуласының орынды екенін тексеру Эйлер формуласы ( Ж+ Т -Қ=2). Көпбұрыштың жақтарының саны қосу төбесінің саны минус қырының саны кез -келген көпжақта 2-ге тең. Кез келген дөңес көпжақты бұрыштың төбесіндегі жазық бұрыштың қосындысы 360°-тан артық және 120°-тан кем болмауы керек.
Бекіту тапсырмасын беру
Жауабы: 4 бірл.
Жауабы: 4 бірл
Жауабы: 81 кв.бірл.. Әр оқушы дайын жауаптармен өзіндік тексеру жасайды. Кейбір оқушыларға қосымша есептер Оқулықтан есептер шығару №111-116 (36 бет) | Үлестірме материалдар
Әр топ өздеріне керек денелер қойылған жерге топталады
Топтардың презентациясы Қосымша 2 Топтық жұмыс жоспары
Қосымша 3 Bilimland, видеоматериал, конспект Ә.Н.Шыныбеков Геометрия 11-сынып Атамұра -2011 | |||||
Сабақтың соңы 5 мин | Үй жұмысы Оқулықтан №112, 114,116(36 бет) Cабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет |
| |||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу
| Қалыптастырушы бағалау, тест тапсырмалары.Өзін өзі бағалау. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсендііс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? |
1-қосымша
Пирамида | Параллелепипед |
Призма | Қиық пирамида |
Фигуралар комбинациясы | Фигуралар комбинациясы |
2-қосымша
Топтық жұмысты талдау жоспары
Жұмысты қалай орындады (бірлесіп немесе әркім өзі, кім талқылауға белсене қатысты, кім көмектесті, кім қиналды).
Неше теңдеу шешті, жұмыс барысында не жақсы шықты, ал не қиындық тудырды.
Қай тапсырмаларды шеше алмады және неге.
Топтық жұмыс бойынша жалпы қорытынды (сабаққа қойылған мақсатқа қол жеткізілді ме, жоқ па).
Сабаққа қойылған мақсатқа қол жеткізілмесе, бұндай жағдай неге орын алды, нені жақсарту керек.
3-қосымша
Определение: Многогранник называется правильным, если
- Он выпуклый;
- Все его грани являются равными многоугольниками;
- В каждой его вершине сходится равное число ребер.
В природе известны пять правильных многогранников: тетраэдр, куб, октаэдр, додекаэдр, икосаэдр.
Салынған көпжақтарды пайдаланып келесі кестені толтыр
Көпжақ | Төбе | Қыры | жағы | Ж+ Т -Қ=2 |
Тетраэдр | 4 | 6 | 4 | 2 |
Гексаэдр(куб) | 8 | 12 | 6 | 2 |
Октаэдр | 6 | 12 | 8 | 2 |
Додекаэдр | 20 | 30 | 12 | 2 |
Икосаэдр | 12 | 30 | 20 | 2 |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?