Сфера. Сфера теңдеуі. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Мектеп: ФМБ НЗМ Астана қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бектелеуова А.А.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Сфера. Сфера теңдеуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.10 - сфера теңдеуін білу және оны есептер шығаруда қолдану;

 Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар үйренеді :

Сфера теңдеулерін біледі және оларды қолдана отырып қарапайым есептерді шығарады

Көпшілік оқушылар үйренеді:

Сфера теңдеулерін қорытып шығарады

Кейбір оқушылар үйренеді:

Сфера теңдеуі қатысты күрделі есептерді шығара алады

 Бағалау критерийлері

Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді

  • Сфераның стандарт теңдеуін біледі;
  • Сфераның стандарт теңдеуін қорытып шығарады;
  • Сфераның жалпы теңдеуін біледі;
  • Сфераның жалпы теңдеуін қорытып шығарады;
  • Сфера теңдеулерін қолдана отырып қарапайым есептерді шығарады.

 Тілдік мақсаттар

Нүкте, түзу, жазықтық, кеңістік, ара қашықтық, сфера, бет...

Кеңістіктегі кез-келген нүкте...

 Құндылықтарды дарыту

Академиялық әділдік, ынтымақтастықта жұмыс жасау, өзіне және өзгеге деген құрмет.

Бұл құндылықтар топ арасында жүзеге асады

 Пәнаралық байланыстар

Сызу

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивтік құралдарды қолдану, интернет ресурстар (Bilimland.kz)

Бастапқы білім

Жазықтықтағы шеңбердің теңдеуі. Кеңістіктегі екі нүкте ара-қашықтығы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(5-8 минут)

  •  Оқушылармен амандасу, ұйымдастыру кезеңі
  • Тақырыпты, сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау.
  • Алғашқы білімдерін қайталау (оқушылардың өткен білімдерін қайталап еске түсіру мақсатында оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады):
  • Шеңбер дегеніміз не?
  • Координаталық жазықтықтағы шеңбердің теңдеуін кім біледі?
  • Кеңістіктегі кез-келген нүкте координатасы жайлы не айта аласыз?
  • Кеңістіктегі екі нүкте арақашықтығын қалай табамыз?

Оқушылар жұмыстары

Сабақтың ортасы

(25-30 минут)

Жаңа сабақ тақырыбымен және оқу мақсаттары, оқу жетістіктерімен оларды таныстыру мақсатында оқушылардың жауаптарынан негізгі түйінді пікірлерді жинақтап алу.

Сфера – геометриялық бет анықтамасын беру және оқушыларға өздігінен кеңістіктегі сфера теңдеуін қорытып шығаруды ұсыну.

Оқушылардың жауаптарын алғаннан кейін алдарына «Қосымша 1» материалын таратып, оқушыларға өз жауаптарын тексеруге мүмкіндік беру. Мұғалім бақылаушы рөлінде болып лездеме оқушылар жұмыстарына кері байланыс беріп отырады.

Жаңа тақырыпты бекіту мақсатында «Қосымша 2» материалындағы есептер оқушыларға ұсынылып, оларды оқушылар жеке дара орындайды. Есептерді толық шешіп болғаннан кейін оқушылар бір-бірінің жұмыстарымен өз жұмыстарын тексеріп, жіберген қателіктері болса түзетіп, түсіндіреді.

слайд 1-7

Қосымша 1

(Vectors and analytic geometry in space, Coshkun Erden, Gaziemir/Izmir, March 2007)

Қосымша 2

Сабақтың соңы

5-7 минут

Бүгінгі өткен сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға келесі сұрақтар қойылады:

а) Сфера дегеніміз не?

б) Сфераның стандарт және жалпы теңдеулерінің формулалары

в) Бүгінгі сабақ барысында қиындық тудырған жерлер

Оқушылар жауаптарының негізінде мұғалім бүгінгі сабаққа кері байланыс береді

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Әрбір оқушы берілген сұрақтарға өз деңгейінде жауап береді, яғни қате берілген жауап жоқ деп есептейміз. Оқушыларға проблемалық сұрақтарды қою арқылы және өткен білімдерін әрі қарай толықтыра отырып олардың білімдерін тереңдететіндей және ойландыратындай ақуал тузызу.

Қалыптастырушы бағалау оқушылар жұмысын бақылау, өздерін бағалау және берілген сұрақтарға жауаптары арқылы өткізіледі.

Парта мен орындықта дұрыс отыру.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқыту туралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу