Кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Стереометрия

Мектеп: Тараз қаласы ФМБ НЗМ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабақ тақырыбы

Кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш 1

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.2.6 Кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын білу

Сабақ мақсаттары

Оқушылар кеңістіктегі екі түзудің орналасуын және арасындағы бұрышты анықтауды үйренеді.

Бағалау критерийі

Оқушылар

  • кеңістіктегі қиылысатын екі түзудің арасындағы бұрышты анықтайды
  • кеңістіктегі қиылысатын екі түзудің арасындағы бұрышты сызбадан көрсете алады
  • кеңістіктегі айқас екі түзудің арасындағы бұрышты анықтайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

– берілген тараудағы математикалық терминологияларды біледі;

Бөлім бойынша лексика мен терминология

қиылысу;

– перпендикуляр;

айқас түзу;

көпжақтар;

жағы, беті.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

табан қабырғасы;

бүйір қыры;

ортақ қыры;

– параллель көшіру;

вертикаль бұрыштар.

Құндылықтарды дарыту

Жұптық жұмыстан қандай нәтиже күтілетінін түсінеді (басқалардың пікірлеріне құрмет пен қарау, өз ойларын және пікірлерін талқылау үшін ортаға салу, сұрақ қоя білу және сұраққа жауап беру.

Бастапқы білім

Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулердің орналасуы.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(3-минут)

(3-минут)

Ұйымдастыру кезеңі

а) Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

ә) Оқушыларға қарама-қарсы сандар таратылып, жұпқа бөліну үшін «Серігіңді тап» ойыны ұйымдастырылады.

Мұғалім жұптық жұмыс пен әр оқушының жұпта атқаратын рөлі туралы ережені жасап, тиімді жұптық қарым-қатынасты ұйымдастырады.

Өткен сабаққа оралу

Мақсат: Үй жұмысында оқушылар жіберген қателер олардың есінде сақталып қалмау үшін оны түзету.

Үй тапсырмасын тексеру, қиындық туғызған есептерге нұсқау жасау, уақытылы кері байланыс беру.

Сабақ мақсатын қою

Мақсат: Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.

«Жақын арада даму аймағын» анықтау.

Өтілген сабақпен жаңа сабақты байланыстыру.

Сабақ басында оқушылардың стереометрия аксиомалары туралы білімдерін еске түсіру үшін бір-біріне сұрақ қояды.

Осыдан соң сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері айтылады. Бағалау критерийлері оқушылармен таңдалады.

(қосымша1)

Сабақтың ортасы

(15-минут)

15 минут

Жаңа білімді меңгеру

Мақсат: Оқушыларға кеңістіктегі екі түзудің орналасуын және арасындағы бұрышты анықтауды үйрету.

Интерактивті тақтада түзулер арасындағы бұрыштың анықтамасы көрсетіледі. Мұғалім түсіндірмесі. Оқушылар дәптерге жазады.

Түзулер арасындағы бұрыш

1. Егер түзулер параллель болса, онда арасындағы бұрыш 00.

2. Қиылысатын екі түзу арасындағы бұрыш деп олардың қиылысуынан пайда болған вертикаль бұрыштар жұбының доғал емесін айтады.

3. Айқас екі түзу арасындағы бұрыш деп оларға параллель және қиылысушы түзулер арасындағы бұрышты айтады.

Жұптық жұмыс

Тапсырмаларды жұпта орындау процесін пікір алмасуға, бағалауға негіздей ұйымдастыру.

Жұптарға ресурс 1 таратылады. 10 тапсырмадан тұрады.

1) Кеңістіктегі түзу бойынан нүкте алынды. Сол нүкте арқылы өтетін және берілген түзуге перпендикуляр неше түзу жүргізуге болады?

2) Түзу және түзуден тысқары нүкте берілген. Сол нүкте арқылы өтетін және берілген түзуге перпендикуляр неше түзу жүргізуге болады?

3) Жазықтық және оған параллель түзу берілген. Осы түзуге перпендикуляр және берілген жазықтықта жататын неше түзу жүргізуге болады?

4) Планиметриядан белгілі: егер екі түзу үшінші түзуге перпендикуляр болса, онда олар өзара параллель. Осы тұжырым стереометрия үшін орындалады ма?

5) а) Кубтың қиылысатын қырлары арасындағы бұрышты табыңыз

б) Дұрыс тетраэдрдің қиылысатын қырлары арасындағы бұрышты табыңыз

6) Кубтың диагоналі (АС1) мен оған айқас жатқан жақ диагоналі (BD) арасындағы бұрышты табыңыз. (сурет1)

7) Кубтың көршілес екі жағының қиылысатын диагоналдарының арасындағы бұрышты табыңыз.

8) Кубтың диагоналі мен онымен қиылысатын қыры арасындағы бұрышты табыңыз.

9) A...D1 кубы берілген. (сурет1)

а) AA1 және B1C1 түзулері арасындағы бұрышты табыңыз

б) AA1 және CD түзулері арасындағы бұрышты табыңыз

10) A...D1 кубы берілген. (сурет1) Төмендегі түзулер арасындағы бұрышты табыңыз:

а) AD және A1C1; б) AC1 және DD1; в) AB1 және BC1.

(сурет 1)

Дайын жауап бойынша тексеру.

1) Шексіз көп; 2) Шексіз көп; 3) Шексіз көп; 4) Жоқ; 5) а) 90о; б) 60о; 6) 90о; 7) 60о; 8) ; 9) а) 90о; б) 90о; 10) а) 45о; б) ; в) 60о;

Дер кезінде оқушыларға кері байланыс беріледі.

Оқушылардан кеңістіктегі түзулердің арасындағы бұрышты анықтау алгортмі жайлы қорытынды шығару ұсынылады

Егер оқушыларда қорытынды шығаруда қиындықтар туындаса,

Ең алдымен не нәрсеге назар аударамыз? Қажетті бұрыштың планиметрияда сызбасын салу қаншалықты қажетті? деген сияқты сұрақтар қойылады.

Оқушылар өз қорытындыларын шығарады.

Оқушылардың диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалау.

Қорытынды:

Кеңістіктегі қиылысатын екі түзудің арасындағы бұрышты анықтауда сол екі түзу орналасқан жазықтықты ғана қарастырып, планиметрия формулаларымен бұрышты есептеу керек.

Кеңістіктегі айқас екі түзудің арасындағы бұрышты анықтауда бір түзуді екіншісімен қиылысатындай етіп параллель көшіру керек. Ары қарай қиылысатын екі түзу арасындағы бұрышты есептейміз

Сабақты бекіту

Мақсат: Өтілген тақырыпты есептерді шығару арқылы бекіту.

Жеке жұмыс. Дайын сызбадағы түзулер арасындағы бұрышты есептеу

11) Пирамиданың барлық бүйір жақтары дұрыс үшбұрыштар. Ортақ қырына түскен үшбұрыш биіктіктері арасындағы бұрышты табыңыз. (сурет 2)

12) Бүйір жақтары квадрат болатын үшбұрышты призма берілген. Призманың екі бүйір жағының өзара қиылысатын диагоналдары арасындағы бұрышты табыңыз. (сурет 3)

13) Дұрыс төртбұрышты пирамиданың табан қабырғасы бүйір қырына тең. Табан қабырғасы мен оған айқас бүйір қыры арасындағы бұрышты табыңыз. (сурет 4)

(сурет 2) (сурет 3) (сурет 4)

Бірнеше оқушылардан тақтаға шығып өз жауаптарымен бөлісулері сұралады. Жауаптардың дұрыс па жоқ па екенін қалған оқушылардан сұрап талқыланады.

Жауаптары 11) ; 12) ; 13) 60о.

Дескриптор: Оқушы

-үш тапсырмадағы ізделінді бұрышты табады;

-сызбадан бұрышты көрсетеді

Дайын жауаптар бойынша өзін-өзі тексеріп, дескриптор боынша өзін бағалайды.

Мысалы:

  • егер барлық жұмыс дұрыс орындалса, «өте жақсы»,
  • егер кейбір тапсырма қиындық тудырса , онда «тәжірибе қажет»
  • егер жауаптары қате болса, онда «көмек қажет» деп бағалауға болады.

Бағалау критерийі

Дескриптор

- кеңістіктегі қиылысатын екі түзудің арасындағы бұрышты анықтайды

- кеңістіктегі қиылысатын екі түзудің арасындағы бұрышты сызбадан көрсете алады

- кеңістіктегі айқас екі түзудің арасындағы бұрышты анықтайды

Кеңістіктегі түзулердің орналасу жағдайларын біледі

Қиылысатын екі түзудің арасындағы бұрышты анықтай алады

Қиылысатын екі түзудің арасындағы бұрышты сызбада көрсете алады

Кеңістіктегі екі айқас түзудің арасындағы бұрышты табады.

Қосымша 1

Физминутка https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E

Сабақтың соңы

4-минут

Сабақты қорытындылау:

  • Қандай тапсырмалар қиындық туғызды?
  • Неліктен?
  • Жұмыста нені ескермедіңіздер?
  • Неліктен?
  • Нәтижені қалай жақсартуға болады?

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

  • Мен бүгін не білдім?
  • Маған қиын болды ма?
  • Тақырыпты түсіндім бе , әлде қиындық тудырды ма?
  • Жаңа нәрсе үйрендім бе?
  • Нәтиже көрсете алдым ба?

Үйге тапсырма:

1) ABCD ромб берілген. MD және AC қабырғалары арасындағы бұрышты табыңыз. (Сурет 5). Жауабы 90о

2) ABCD квадрат берілген. MD және BC қабырғалары арасындағы бұрышты табыңыз. (Сурет 6). Жауабы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды.

Жұптық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді. Ашық сұрақтар беріледі, себебі білімі жоғары оқушылар оларды кең ауқымды мағынада түсінеді.

Оқушылардың тапсырмаларды орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалау.

Прогресс, жұппен жұмыс кезіндегі жауап реакциясы әр оқушының үлесін бағалау .

Жұптар бір-бірін бағалайды , яғни өзара бағалау болады және өзін-өзі бағалайды.

Оқушылардың көңіл-күйлерін бақылау. Өрт дабылы немесе локдаун болған жағдайда кабинеттегі оқушылардың әрекетіне басшылық жасау Сабақты бекіту кезеңінің «көз жаттығуын» жасатамын.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу