Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.2A бөлім: Кеңістіктегі перпендикулярлық

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.7

түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы анықтамасын, белгісін және қасиеттерін біледі және есептер шығаруда қолдану.

 Сабақ мақсаттары

Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы анықтамасымен, белгісімен және қасиеттерімен таныстыру

 Бағалау

  критерийлері

Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындалса, оқушы оқу мақсатына жетеді

  • түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы анықтамасын біледі;
  • түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы белгісін біледі;
  • түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы қасиеттерін біледі ;
  • түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы белгісін, қасиеттерін есептер шығаруда қолдана білу

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-математикалық терминдерді дұрыс пайдаланып, геометриялық фигуралардың кеңістіктегі өзара орналасу жағдайларын біледі.

 - есептерді шешуде қандай да бір теореманың қолданысын негіздейді;

 - дәлелді пайымдау қадамдарын сипаттайды;

 - берілген бөлімнің пәндік лексикасын, символикасын және терминологиясын

сауатты қолданады.

Пәндік лексика мен терминология

- нүкте;

- түзу;

- жазықтық;

- кеңістік;

- параллель түзулер.

Құндылықтарды дарыту

Топпен, жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке, академиялық шынайлықа тәрбиелеу

 Пәнаралық

 байланыстар

Ағылшін тілі

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интерактивтік құралдарды қолдану, интернет ресурстары

 Бастапқы білім

 

Түзулер мен жазықтықтардың параллельдігі, параллель жазықтықтардың қасиеттері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

2 мин

1 мин

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау.

3. Үй жұмысын тексеру.

4. Brain gym

Логикалық ойлау қабілетін дамытуға, ақыл-ой

дағдыларын жақсартуға және пәнге деген

қызығушылықты арттыруға бағытталған тапсырма.

Презентация

Сабақтың ортасы

8 мин

15 мин

10 мин

Ауызша

1) кубында (АВВ1) жызықтығына

перпендикуляр қырларын көрсетіңіз

2) кубында () жызықтығына

перпендикуляр қырларын көрсетіңіз

3) Б/ні: АВСД - тіктөртбұрыш,

КА - (АВС) жазықтығына перпендикуляр түзу

Д/к: КВ ВС

4) Б/ні: АВСД – тіктөртбұрыш, КА - (АВС) жазықтығына

перпендикуляр түзу

Д/к: MC

Work in pairs

1) СД түзуі АВС дұрыс үшбұрышы жазықтығына перпендикуляр. Осы үшбұрыштың О центрі арқылы СД түзуіне параллель ОК түзуі жүргізілген. АВ = 16 см, ОК = 12 см, СД = 16 см екені белгілі. Д және К нүктелерінен үшбұрыштың А және В төбелеріне дейінгі ара қашықтықты табыңдар.

2) МА түзуі диогональдары О нүктесінде қиылысатын АВСД квадратының жазықтығына перпендикуляр.

а) ВД түзуі АМО жазықтығына перпендикуляр;

ә) МО ВД екенін дәлелдеңдер.

3) АВСД квадратының В төбесі арқылы ВМ түзуі жүргізілген , МВ = m, AB = n екені белгілі. М нүктесінен:

а) квадрат төбелеріне дейінгі;

ә) АС және ВД түзулеріне дейінгі ара қашықтықтарды табыңдар.

ТЕСТ

(Бірін бірі тексеру)

1) АВ кесіндінің А ұшынан жазықтық жүргізілген. В нүктесі жазықтықтан 16 арақашықтықта орналаскан: АВ кесіндісінің ортасынан жазықтықтыққа дейнгі арақашықтықты табыңдар.

  • 8
  • 12
  • 10
  • 4
  • 6

2) Ұзындығы 10 болатын кесінді ұштарымен арақашықтары 8 –ге тең екі параллель жазықтыққа тіреледі, кесіндінің жазықтықтардағы проекцияларын табыңдар

  • 6 және 6
  • 6 және 5
  • 8 және 8
  • 8 және 5
  • 6 және 8

3) МН кесіндісі жазықтықты К нүктесінде киып өтеді. Кесіндінің ұштарынан жазықтыққа перпендикуляр және жазықтықты Р және Е нүктелерінде киып өтетін, НР және МЕ түзулері жүргізілген.РЕ табыңдар, егер НР = 4, НК = 5, МЕ = 12 тең болса.

  • 9
  • 3
  • 12
  • 1
  • 2

4) МН кесіндінің ұштарынан қандай да бір жазықтыққа түзулер жүргізілген, олар бұл жазықтықты сәйкесінше К және Т нүктелерінде қиып өтеді. МН табыңдар , егер КТ=5, МК=4, НТ=6 және М мен Н нүктелері жазықтықтың бір жағында жатыр

  • 29
  • 6
  • 41

Д.

5. АВСД тіктөртбұрышы және жазықтықа тиісті емес Е нүктесі берілген. АЕ түзуі АВ мен АД тізулеріне перпендикуляр. Егер АВ=4, АД= 3 ,АЕ= 12 болса ЕС кесіндісінің ұзындығын табыңдар.

  • 13
  • 109
  • 13
  • 144
  • 14

Оқушылар өз жауаптарын жазып, сонан соң дәптерін алмасытырып, тексеру жұмысын жүргізеді.

Презентация

Қосымша 1

Қосымша 2

Презентация

Сабақтың соңы

3 мин

7. Сабақты қорытындылау

8. Үй жұмысы

  • Параллелограмм диогональдарының О қиылысу нүктесі арқылы МК = МС, МВ = МД болатындай ОМ түзуі жүзгізілген, ОМ түзуінің параллелограмм жазықтығына перпендикуляр екенін дәлелдеңдер.

« Екі жұлдыз бір тілек »

1 жұлдыз – Қандай жаңа ақпарат алдыңыз? Неге үйрендіңіздер?

2 жұлдыз – Бұл сабақта не қызықты, не оңай орындалатындай болды?

Тілек – Ойланыңыз: сіздерге не қайталау, не оқу қажет ?

Әлі де қандай жұмыс істеу керек?

Презентаци

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу