Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2А Кеңістіктегі бұрыштар. Кеңістіктегіқашықтықтар | Мектеп: | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | ||||||||||||||
Сынып:10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш | ||||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.6 кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыштың анықтамасын білу; | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш түсінігін еңгізу, сондай-ақ түзулер арасындағы бұрыштарды табу үшін оқушылардың қабілеттерін қалыптастыру. | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: 1. кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыштың анықтамасын біледі; 2. сызбасын дұрыс жасайды; 3. кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрышты табады. | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: математикалық терминдерді дұрыс пайдаланып, стереометрияның аксиомаларын сипаттай алады. Бөлім бойынша лексика мен терминология - нүкте; - түзу; - жазықтық; - кеңістік; - бұрыш; - параллель түзулер. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл стереометрия туралы пікір кейде/әрқашанда/ешқашан дұрыс болады, себебі ... . Нүкте ..... жазықтықта жатыр. Екі түзу ........ бір жазықтықта жатыр. | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жағдаятты талдау, жаңа жағдаяттарға бейімделу, проблемаларды шешу және шешім қабылдау, топпен жұмыс істеу, топпен жұмыс дағдыларын игеру | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сызу, архитектура | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентациямен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Тікбұрышты үшбұрышжәне оның элементтерінің анықтамалары туралы біледі. Тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері туралы біледі және оларды қолдану біліктілігі. Үшбұрыш теңсіздігі және үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар туралы біледі. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Оқушылармен бірігіп сабақтың мақсатын айқындау. 3.Бағалау критерийлерін талқылау. | Презентация 1-4 | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин 5 мин 5 мин 10 мин 10 мин 5 мин | 4.Өткен білімді қайталау арқылы жаңа материалды қабылдауға дайындалу.
- Кеңістікте түзулер қалай орналасады? (өмірден мысалдар келтіру) Көпір кабельдері
Горизонталь орналасқан шатыр мен вертикаль орналасқан қабырға
Бірі эстакада бойымен өтеді, ал екіншісі эстакададан төмен бойымен өтеді
- Кеңістіктегі екі түзудің арасындағы бұрышты қалай анықтауға болады? - Кеңістікте екі түзудің қиылысуынан қанша бұрыш пайда болады? (ауызша талдау) 5.Жаңа материалды түсіндіру. Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш 1. Параллель түзулер Егер кеңістіктегі түзулер параллель болса, онда олардың арасындағы бұрыш 0° тең. 2. Перпендикуляр түзулер Кеңістіктегі екі түзу перпендикуляр болса, онда олардың арасындағы бұрыш 900 тең. 3. Қиылысатын түзулер Қиылысатын екі түзудің арасындағы бұрыш деп олар анықтайтын бұрыштардың шама жағынан кішісін айтады. 4. Айқас түзулер Айқас түзулер арасындағы бұрыш деп осы айқас түзулерге параллель қиылысатын түзулер арасындағы бұрышты айтады. 6. Алғашқы бекіту.
A…D1 бірлік кубы берілген. Түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. а) A1C1 және B1D1; Жауабы: 90o. б) AA1 және BC; Жауабы: 90o. в) AB1 және CD1; Жауабы: 90o. г) AA1 және BC1. Жауабы: 45o.
1 есеп. ABCDA1B1C1D1 кубы берілген. AD1 және BD1 түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Шешімі: AD1 || BC1. Онда BDC1 үшбұрышын қарастырайық. Ізделініп отырған DBC1 бұрышты табайық. Үшбұрыштың әр қабырғасы квадраттың диагоналі болып табылады. Квадраттар бір-біріне тең болғандықтан олардың диагоналі де тең. Сондықтан, BDC1 үшбұрышы теңқабырғалы үшбұрыш => DBC1=60° 2 есеп. ABCDA1B1C1D1 кубы берілген. K нүктесі– В1 С1 қырының ортасы, ал L нүктесі – С1 D1 қырының ортасы. AВ1 және KL түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Шешімі: A1B1C1D1 квадратына B1D1 диоганалін жүргізейік. KL түзуі B1C1D1үшбұрышының ортасы болғандықтан, KL || B1C1. Ізделініп отырған AB1C1 бұрышын табайық. Ол үшін AB1C1 үшбұрышын қарастырайық. Бұл үшбұрыш теңқабырғалы, сондықтан AB1C1 =60°
1 топ. ABCDA1B1C1D1 бірлік кубы берілген.AD және BС1 түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз.Жауабы:45°2 топ. ABCDA1B1C1D1 бірлік кубы берілген. AD және СА1 түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Жауабы:3 топ. ABCDA1B1C1D1 бірлік кубы берілген. AD1 және А1В түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Жауабы: 60°
7.Сабақты қорытындылау. 1. Екі түзу кеңістікте өзара қалай орналасуы мүмкін? (Параллель, қиылысатын және айқас түзулер болып орналасуы мүмкін) 2. Егер түзулер параллель болса, онда олардың арасындағы бұрыш? (0° тең) 3. Егер олар перпендикуляр болса, онда олардың арасындағы бұрыш? (90°) 4. Егер түзулер айқас болса, онда онда олардың арасындағы бұрыш? (осы айқас түзулерге параллель қиылысатын түзулер арасындағы бұрышты айтады) | Презентация 5 Презентация 6-9 Презентация 10-14 Презентация 15-16 Презентация 18 Қосымша 1 Презентация 19 | |||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | 8. Рефлексия. Стикерлерге: - Не білдім, нені үйрендім? - Нені түсінбедім? - Немен жұмыс жасау керек, неге назараудару керек? - Сабақтағы қандау жұмыс ұнадыжәне не себепті? -Сабақта қандай өзара әрекеттесу жоғары деңгейде болды және әрқайсыларыңыз неге ұмтылуларыңыз керек? 9. Үй тапсырмасын беру. 1. ABCDA1B1C1D1 бірлік кубы берілген. A1B және AC түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. 2. ABCDA1B1C1D1 бірлік кубы берілген. AB1 және BD1 түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. | Қосымша 2 ҮЖ | |||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдары мен ресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепке ала отырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепке ала отырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады | Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттері мен белсендііс-әрекеттүрлері. Осы сабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары | |||||||||||||
Сабақбойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. | ||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?