Стереометрия аксиомалары және олардың салдары. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.


10.1BСтереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі параллельдік

Мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Стереометрия аксиомалары және олардың салдары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.1

стереометрия аксиомаларын, олардың салдарын біледі; оларды салады және математикалық символдар арқылы жазады

 Сабақ мақсаттары

  • Оқушы стереометрия аксиомаларын біледі, қолданады.
  • Ауызша айтку мен жазу дағдыларын, асбракттілі- логикалық ойлауын, кеңістікте ойлаун жетілдіреді

 Жетістік критерийлері

Оқушы:

- С1-С3 кеңістік аксиомаларын біледі;

- оларды есеп шешуді қолданады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушы:

Кеңістік аксиомаларын айтда терминдерді жұрыс қолданады.

Лексика мен терминология:

  • нүкте

түзу

жазықтық

кеңістікпараллель түзулер.

Сөз тіркестері:

  • Стереометрияда бұл тұжырым кейде орындалады...
  • Нүкте жазықтыққа тиісті…
  • Екі түзу жазықтықта жатыр …

Құндылықтарды

  дарыту

Еліміздегі ғимараттар туралы ақпарат арқылы патриотылық сезімін тудыру

Жұпта, топта жұмыс арқылы коммуникативтілігін жетілдіру

Пәнаралық

 байланыстар

Архитектура, астрономия, геодезия, физика

АКТ қолдану

дағдылары

Өзіндік оқуда Ғаламтор ресурстарын табу, пайдалану

Бастапқы білім

 

Планиметрия аксиомалары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

 Ұйымдастыру

 Оқушыларды сабақ мақсатымен және критерийлерімен таныстыру.

 Өзіндік бағалау парағын тарату

Слайд 1

Қосымша 3

Сабақтың ортасы 5-7 мин

15 мин

10 мин

 Білімді жаңғырту

 Геометрияның негізгі ұғымдары «аксиома», «теорема» туралы еске түсіру.

 Топтық жұмыс

 Топтарға бірігіп, постреларға мынадай сұрақтар жауабын көрсету:

 1. Аксиома және теореманың қандай айырмашылығы бар?

 2. Планиметрия аксиомаларын атаңыз.

 Бір топ постерді көрсетіп, қалған топтар толықтырыды.

 

 Жауаптарға түзеті енгізу слайдтар көмегімен орндалады.

 

 Жаңа тақырып

 Тақырыпты түсіндіру презентация слайдтары арқылы орындалады.

  «Стереометрия аксиомалары»:

 - Стереометрия анықтамасы. Кеңістіктегі негізгі фигуралар.

 - Стереометриядағы нүкте, түзу, жазықтық белгіленуі.

 - Кеңістіктегі геометриялық фигуралар мысалы.

 - Геометриялық ұғымдар: төбе, қыр, жақ.

 - Стереометрияның тұрмыста қолданылуы.

 

Стереометрия аксиомаларын жазу және сызбада көрсету ұсынылады.

 С1. Қандайда бір жазықтыққа тиісті және тиәстә емес нүктелер болады.

 

 

 С2. Кеңістіктегі бір түзу бойында жатпайтын кез-келген үш нүкте арықылы бір ғана жазықтық салуға болады.

 

 

 С3. Егер кеңістіктегі екі жазықтықтың ортақ нүктесі бар болса, онда жазықтықтар түзу бойымен қиылысады.

 

 

Тақырыпты бекіту

Жұптық жұмыс.

Қима қағаздардағы тапсрымаларды орындауды ұсыну, керегінше сұрақтар арқылы дұрыс жауапқа бағыттау.

Жауптарды тексеру мақстаында мұғалім дұрыс жауаптарды тақтада көрсетеді, оқушылар қателерін түзетеді.

Слайд 2

Қосымша 1

Слайдтар 3-7

Слайдтар 8-10

Қосымша 2

Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс пен бағалау

Сабақтағы тақырыпты қорытындылау.

  • 1. Планиметрия деген қандай бөлім?
  • 2. Стереометрия деген қандай бөлім?

3. С аксиомаларын айтыңыз..

Өзіндік бағалау парақтары жинақтау.

Үй тапсрымасы

Стереометрия аксиомаларын жаттау

Қосымша 3

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруд жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау тапсырмалар әзірлеуде ескерілген. Оқушылардың қабылетінің әртүрлілігіне қарай қолдануға болады. Әр оқушыдан күтілетін нәтижеге бағыттауды ескеріңіз. (Гарднер әдісі бойынша)

Қадағалау мен бағалау парағы бойынша

Физикалық жаттығу арқылы

Қауіпсіздік ережесінің пункттерін ескеру арқылы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу