Геометрия курсын қайталау. Геометрия, 7-9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7-9 сынып геометрия курсы.

Мектеп:

Қостанай қаласындағы ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты- тегі :

Сынып:

9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Геометрия курсын қайталау (7-9 сыныптар).

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

«Үшбұрыштарды шешу», «Төртбұрыштар және олардың қасиеттері»,

«Жазықтықтағы вектор», «Тригонометрия негіздері» бөлімдерін қайталау.

Сабақ мақсаттары:

«Үшбұрыштарды шешу», «Төртбұрыштар және олардың қасиеттері»,

«Жазықтықтағы вектор», «Тригонометрия негіздері» бөлімдері бойынша оқушылардың білімдерін тексеріп, толықтыру.

Бағалау критерийлері

Есептер шығарғанда Пифагор теоремасын қолданады;

Тікбұрышты үшбұрыштың ауданының формулаларын біледі;

Тікбұрышты үшбұрыштың ауданының формулаларын қолданады;

Екі вектордың скаляр көбейтіндісінің формуласын қолданады.

Дұрыс көпбұрыш пен сырттай сызылған шеңбердің элементтері арасындағы байланысты біледі.

Косинустар теоремасын есептер шығарғанда қолданады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: модальды етістіктер және шартты сөз тіркестері арқылы формулаларға ауызша сипаттама бере алады. Математикалық тілде ойларын жеткізеді.

 Құндылықтарды дарыту

Ұжымдылыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге, тақырыптың өмірмен байланысын көрсетуге тәрбиелеу.

Жаһандық азаматтылыққа тәрбиелеу

Халықаралық деңгейдегі тапсырмаларды қарастырып, теорияны тәжірибемен ұштастыру

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивтік құралдарды қолдану, интернет ресурстар.

Оқытудың өмірмен байланысы

Теориялық материалды талдау, өмірмен байланысын іздестіру.

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілі.

Бастапқы білім

Көпбұрыштардың қасиеттері, вектор, үшбұрыштарды шешу, көпбұрыш пен шеңбердің орналасулары.

Сынып:

9

Сабақтың тақырыбы:

Геометрия курсын қайталау (7-9 сыныптар).

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Сабақтың ортасы

10 мин

10 мин

14 мин

1.Оқушылармен амандасу.

2.Тақырыпты, бағалау критерийлерін анықтау.

3.Үй тапсырмасын тексеру

Оқушылар өз жұмыстарын тақтамен тексеріп бағалайды

4. Білім мен біліктілікті бекіту.

  • Минитақтамен жұмыс.

А деңгейінің 7 есебін біртіндеп шығарады. Уақыт аяқталғаннан кейін (1 минут). Мұғалімнің командасымен жауаптарын көрсетеді.Соңынан өзін-өзі бағалайды. Кейбір есептер тақтада талданылады.Өткенді еске түсіреді.

5. Жұппен жұмыс

Дескрипторқушылар дескриптормен танысады.Тақтада.

В деңгейінің есептерін шығарып, соңында тек жауаптарын көрші жұпқа береді.

Бірін-бірі дескрипторлар бойынша бағалайды. Әр «+»-ке 1 ұпай.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Тапсырма

+ н/е -

Есептер шығарғанда Пифагор теоремасын қолданады;

Тікбұрышты үшбұрыштың ауданының формулаларын біледі;

Тікбұрышты үшбұрыштың ауданының формулаларын қолданады;

-АВ қабырғасының ұзындығы дұрыс табылған;

-АВС үшбұрышының ауданы дұрыс табылған;

-АВС үшбұрышының ауданы үшін екінші формула дұрыс жазылған;

-СН биіктігінің ұзындығы дұрыс табылған.

Альтернативті шешімдер қабылданады.

1.

1.

2.

3.

4.

Екі вектордың скаляр көбейтіндісінің формуласын қолданады.

Векторларының скаляр көбейтіндісінің формуласы дұрыс жазылған;

LM және LN векторларының скаляр көбейтіндісі дұрыс анықталған.

2.

1.

2.

Дұрыс көпбұрыш пен сырттай сызылған шеңбердің элементтері арасындағы байланысты біледі.

Косинустар теоремасын есептер шығарғанда қолданады.

АВ қабырғасының ұзындығы дұрыс табылған;

А1А5 диагоналінің ұзындығын анықтау үшін формула дұрыс жазылған;

А1А5 диагоналінің ұзындығы дұрыс табылған;

3.

1.

2.

3.

Тапсырмалар.

№8. Сызбадағы берілгендерді пайдаланып CH биіктігін табыңыз.

№9. MLN теңқабырғалы үшбұрышының қабырғасы 6 см. LM және LN векторларының скаляр көбейтіндісін табыңыз.

№10. А1А2….А12 дұрыс он екібұрышына сырттай сызылған шеңбердің радиусы 5-ке тең . А1 А5 диагоналінің ұзындығын табыңыз.

Топпен жұмыс.

«Таңда да таста» тәсілін қолдану арқылы математикалық тіл дамыту мақсатында оқушылар арасында диалог ұйымдастырылады. Оқушылар 11 слайдпен жұмыс істейді:

Әрқайсысы параққа(А4) жауаптарын жазады. Парақты умаждап қар(снежок) жасайды. Бір минут аралығында қаршаларды бір-біріне лақтырады. Музыка қосуға болады.Музыка тоқтағанда алдындағы қарды алады. Оқушылар қолындағы парақта жазылған жауаптар бойынша топтарға бөлінеді. Мысалы 2,3,5 немесе2,4,5 т.с.с. Тақта алдында әр топ бір минут ақылдасып жауаптардың дұрыс-қателігін дәлелдейді.

Соңында мұғалім дұрыс жауапты көрсетеді.

7)Сабақты қорытындылар(ауызша).

http://www.myshared.ru/slide/79696/

Презентация

3-9 слайдтар

Қосымша 1

Презентация

11-слайд.

сабақтың соңы

Үй тапсырмасын беру.

Рефлексия.

3 мин

Үй жұмысы

№12. BP және DK ABCD параллелограмының доғал бұрышынан түсірілген биіктіктері. P нүктесі C және D нүктелерінің аралығында жатыр, ал K нүктесі B және C нүктелерінің аралығында жатыр. BP және DK кесінділері O нүктесінде қиылысады. CKD және CPB үшбұрыштарының ұқсас екенін , ал KOB және BCD бұрыштарының тең екенін дәлелдеңіз.

№ 13. Табаны ВС болатын АВС теңбүйірлі үшбұрышына шеңбер іштей сызылған. Шеңбер АВ қабырғасын К нүктесінде жанайды. Осы шеңбердің радиусын табыңыз, егер АК=10 және ВК=15 болса.

Рефлексия/ Reflection

  • I learned today …
  • It was interesting …
  • It was difficult …
  • I realized that …
  • Now I can …
  • I was surprised …
  • My mood …

Шаблондарды пайдаланып, оқушылардың әрқайсысына ағылшын тілінде кері байланыс жасауларын ұсынамыз.

Қосымша ҮЖ

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақ бойы жеке, жұпта және сыныппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі немесе деңгейі жоғары есептерді шығарады..

Әр түрлі бағалау түрлері қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды, жеке және жұптық жұмыс жасайды.

Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу