Үшбұрыштың медианаларының қасиеттері. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім : 9.3B Үшбұрыштарды шешу

Мектеп:

Өтетін күні :

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушылардын тізімі:

Сабаққа қатыспаған:

Сабақ тақырыбы: « Үшбұрыштың медианаларының қасиеттері»

Оқу мақсаттары

9.3.3.7 үшбұрыштың медианаларының қасиеттерін дәлелдейді және қолданады;

 Сабақтың мақсаттары

Күтілетін нәтижелер

  • Оқушы:
  • Үшбұрыштың медианаларының қасиеттерін дәлелдейді және қолданады;
  • Үшбұрыштың ауданын табуда үшбұрыш медианаларының қасиеттерін пайдаланады;

Тіл мақсаттары

Оқытудың тілдік мақсаты:

Оқушылар:

Үшбұрыштың медианалары, қасиеттері, теңшамалы фигуралар ;

Пәндік лексика мен терминология:

Қазақша

Русский

English

Үшбұрыштың ауданы

Площадь треугольника

The area of a triangle

Медиана

Медиана

Median

Медиана қасиеттері

Свойства медианы

Properties of the median

Теңшамалы фигуралар

Равновеликие фигуры

Equal-sized figures

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • үшбұрыштың кез-келген қабырғасының квадраты ... ;
  • ... қарсы жатқан бұрыштардың синустарына пропорционал;
  • үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусы ... қатынасына тең;
  • ауданның жарты периметрге қатынасы ... болады;
  • үшбұрыштың кез-келген қабырғасының квадраты ... ;
  • ... қарсы жатқан бұрыштардың синустарына пропорционал;

Құндылықтар, жаһандық азаматтық

Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс

Қолданбалы математика

Цифрлық сауаттылық пен АКТ дағдылары

Сабақта алынған кез-келген ақпарат Интернет-ресурстармен және электронды кітаптармен және оқулықтармен расталады. PowerPoint пен жұмыс жасау.

Алдыңғы оқу

Үшбұрышқа іштей сызылған және сырттай сызылған шеңберлерді білу, үшбұрыштардың түрлерін, үшбұрыштың теңсіздігін, үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының арасындағы қатынасты, үшбұрыштың аудан формулаларын білу, тікбұрышты үшбұрыштарды шеше білу.

Бағалау критерийлері

  • Үшбұрыш медианаларының қасиетін біледі;
  • Үшбұрыштың аудан формулаларын біледі;
  • тікбұрышты үшбұрыштарды шеше біледі;
  • Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусының үшбұрыш ауданына тәуелділігін қолдана біледі;
  • Үшбұрыштың белгісіз элементтерін таба біледі;
  • Үшбұрыштың белгісіз шамаларын табу үшін теоремаларды дұрыс қолданады.

Plan/план/жоспар

Жоспарланған мерзімдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

дифференциация/ саралап оқыту

ресурстар

Кіріспе

2 минут

І. Ұйымдастыру.

Сәлемдесу. Сабаққа қатысуды және сабаққа дайындықты тексеру.

Оқушылармен бірге біз бүгін сабақта не үйренетінімізді, сабақтың мақсаттары қандай екенін анықтаймыз.

Негізгі бөлім

3 минут

2 мин

10 +3 минут

10 +5 минут

10+5 минут

5 +3

минут

15 +3 минут

2 минут

  • Үй тапсырмасын тексеру: №1,2

Тақтадан дайын жауаптарды көрсетіп талдау.

2. «Ой қозғау»

Оқушылармен бірге теңқұрамдас фигуралар және теңшамалас фигуралар түсініктерін қайталау.

Жаңа тақырып;

Оқушыларды топтастыру. Дәлелдеу үшін әр топқа нұсқаулық беріледі.

бағыттаушы сұрақтар қоя отырып жаңа оқу мақсатын ашамыз;

  • үшбұрыштың медианасы оны екі теңшамалас үшбұрыштарға бөледі;
  • үшбұрыштың үш медианасы оны алты теңшамалы үшбұрыштарға бөледі;
  • медианалардың қиылысу нүктесін үшбұрыш төбелерімен қосатын кесінділер осы үшбұрышты теңшамалы үш үшбұрышқа бөледі;
  • Жұппен жұмыс:

Оқушыларға дайын сызбалар бойынша есептерді орындарынды ұсыну: № 1-3 есеп, 9-11 слайд

Мұғалім аралап жүріп, кейбір оқушыларға бағыт бағдар береді.

4. Оқушыларды алғашқы жұпты алмастыру арқылы бөлу. Үлестірме қағаздары арқылы оқушыларға

жұппен жұмыс жасауға өткен емтихан жұмысынан алынған тапсырманы ұсыну, тапсырманы орындау кезінде шешімнің барлық кезеңдерін негіздеп жазуды тапсыру. 12 слайд

5. Жұппен жұмыс № 5есеп, 14 слайд

6. Оқулықтан № 8.155,156 есеп. Жеке орындауға беріледі. Мұғалімнің көмегі қажет болса, бірге талдау жүргізеді.

7. Қарастырған оқу мақсаттарын пысықтау

1. Оқушылар көршілес оқушылармен дәптерлерін алмастырып, тақтадағы дайын жауаптармен жұмыстарын тексереді. Бағалау: Дәптерлеріне мадақтау сөздері арқылы бағалайды.

Оқушы берілген тапсырмадағы бос орындарды толықтырып жауап жазады.

Бағалау: Үлестірме қағаздарын өзара алмастырып, слайдтағы дайын жауаппен тексеріп, бағалайды.

2. Оқушылар нұсқаулықпен жұмыс жасай отырып, жаңа оқу мақсатын ашады, формуланы қорытып шығарады.

3. Оқушылар жұппен берілген тапсырманы орындарында орындайды. Кейбір қиындық тудырған жерлеріне мұғалімнен көмек сұрайды.

Бағалау: Слайдтағы дайын жауаппен тексеріп, талдайды.

4. Оқушылар жұптаса отырып орындайды.

Бағалау: Жұптар өзара тапсырмаларын дайын емтихан жұмыстарындағы бағалау кестесі арқылы тексеріп, бағалайды.

5. Оқушылар жұптасып № 5 есепті орындайды. (Оқушылар бір – бірін тексереді, бағалайды.)

6. Оқулықтан № 8.155,156 есеп. Оқушылар мақсатқа сәйкес қосымша тапсырмаларды орындайды.

7. Қарастырған оқу мақсаттарын пысықтау, бекіту сұрақтар қою;

Жұптық жұмыста дифференциациялық тапсырмалар беріледі.

http://sk.nis.edu.kz/Bank/Show/21529

Прикладная программа для исследований медиан:

http://www.mathopenreF.com/trianglemedians.html

http://nsportal.ru/sites/default/files/2014/04/19/tsentr_tyazhesti._treug.ppt

Оқулық Математика-9

2-бөлім 2021 жыл,

103-бет

Аяқталу:

2 мин

Кері байланыс:

Не білдім, нені үйрендім?

Не түсініксіз ?

Немен жұмыс жасау қажет?

Үйге тапсырма беру. № 8.170

Оқушылардын кері байланыс алу.

Additional information/ дополнительная информация/қосымша ақпарат

Саралап оқыту – сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларды қалай сынауды жоспарлайсыз?/

Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар сабақ мақстаттарына қол жеткізді ме? Егер жоқ болса, неге?

Менің жоспарланған саралауым жақсы жұмыс істеді ме?

Мен уақытты ұстандым ба?

Мен өз жоспарымнан қандай өзгерістер енгіздім және неге?

Жиынтық бағалау

Қандай екі нәрсе жақсы өтті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Осы сабақтан мен сынып немесе жеке тұлғалардың жетістіктері/қиындықтары туралы келесі сабағыма әсер ететін не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу