Үшбұрыш ауданы. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары, 5 сабақ.


Қысқамерзімдіжоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.3Аудан. Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары

Мектеп: Астана қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Сабақ: 4

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтыңтақырыбы

Үшбұрыш ауданы

Сабақтыңтүрі

Оқушылардың білім және білік дағдыларын қалыптастыру

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

8.1.3.12 үшбұрыш ауданының формуласын формуласын қорытып шығарады және оны қолданады.

Сабақ

мақсаттары

Үшбұрыштыңауданының формуласынқорытады, дәлелдеуінбіледі. Үшбұрыштың ауданын басқа да тәсілдермен есептеп, салыстырады.

Жеке жағдайларды қарастыра отырып, жалпы формуланы шығарып алу.

Бағалау критерийлері

-үшбұрыштың ауданының формуласын біледі;

-үшбұрыш ауданының формуласын қорытып шығарады;

-есептің математикалық моделін дұрыс құрады;

-есеп шығаруда формуланы дұрыс қолдана алады.

Жеке жағдайларды қарастыра отырып, жалпы формуланы шығарып алу.

Тілдік

мақсаттар

Оқушылар:

- фигуралар аудандарының формулаларын ауызша тұжырымдайды;

- формулаларды түсінгенін тексеру үшін сұрақтарды тұжырымдайды;

- фигуралар аудандарының формулаларын қорытуды түсіндіреді;

- есептердің шешімдерінің қадамын сипаттайды.

Пәнге тән лексика мен терминология:

- шама, өлшем бірлігі;

- ауданы, ұзындығы, ені;

- периметр, жарты периметр;

- жай фигура, жазық фигура;

- тең шамалас, тең құрамдас,тең фигуралар;

- көпбұрыш ауданы;

- төртбұрыш ауданы;

- параллелограмм ауданы;

- квадрат ауданы;

- тіктөртбұрыш ауданы;

- ромб ауданы;

-үшбұрыштың ауданы.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

квадрат/тіктөртбұрыш/параллелограмм

/ромб/ ауданын анықтау үшін ... қажет

- ...формуланы қолдану үшін ..... қажет.

- егер квадраттың қабырғасын k есе қысқартса, онда ауданы ….

- тең шамалас ... бөліңіз.

Құндылықтардыдарыту

Сұрақтар қою, салыстыру жүргізу арқылы оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамытуға ықпал ету, бірлесіп проблеманы шешуге, өзін-өзі, бірін-бірі бағалауға дағдыландыру.

Пәнаралықбайланыстар

Үшбұрыштың ауданын табуды практикалық жағдайларда қолдану.

АКТ-ны қолдану тдағдылары

Компьютерлік бағдарламаларды пайдалану. http://bilimland.kzсайттарындағы тапсырмаларды орындау.

Бастапқы білім

Үшбұрыштың түрлері, тік бұрышты үшбұрыш, тең шамалас фигуралар, төртбұрыш ауданы, параллелограмм ауданы, квадрат ауданы, тіктөртбұрыш ауданы, ромб ауданы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Мұғалім оқушылармен амандасып, олардың сабаққа дайындығын қадағалайды.

Үй жұмысы тексеріледі.

1. Қабырғалары 5 см, 6 см, 7 см болатын үшбұрыштың кіші биіктігін табыңыз.

Жауабы: см.

2. Қабырғалары 8 см, 9 см, 10 см болатын үшбұрыштың үлкен биіктігін табыңыз.

Математикалық диктант.

  • Үшбұрыштың ауданын анықтайтын формулаларды жазыңыз.

(әр формула 1 ұпай)

2. Тең шамалы фигуралар ... (аудандары өзара тең фигуралар) (1 ұпай)

3. Бүйір қабырғасы b, табаны а болатын тең бүйірлі үшбұрыштың ауданы неге тең? (3 ұпай)

4. Дұрыс үшбұрыш ауданының формуласы. (1 ұпай)

Оқушылармен бірігіп сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері айқындалады.

Сабақтың

ортасы

3 мин

9 мин

20 мин

ІІ. Оқушылардың білімін өзектендіру барысында «Үшбұрыштың ауданын табу формулалары» деген кестені толтырады.

«Үшбұрыштың ауданын табу формулалары»

Тұжырымдама

Формула

1

2

3

4

Осыдан кейін мұғалім оқушылардың зейінін шоғырландырып, олармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын/ОМ айқындап алады.

Бүгінгі сабақтың мақсаты: үшбұрыштың ауданын анықтау.

IV. Тақырыпты бекіту үшін топпен жұмыс орындалады. Дайын сызба бойынша есептер шығару.

Сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді. Алдыңғы сабақтағы рефлексия суретінен өздері таңдаған адамдардың нөмірлері бойынша топқа бөлінеді.

І топ: 15, 16, 17,18, 19, 20, 21-ші нөмір -15-20 тапсырма.

ІІ топ: 7, 8,10, 11,12,13,14- ші нөмір- 8-14 тапсырма.

ІІІ топ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9- ші нөмір-1-7 тапсырманы орындайды.

Тапсырманы бірінші болып аяқтаған топ есептерінің шешуі мен түсіндірмесін тақтада қорғайды. Қалған екі топ орындарынан түсіндіреді.

Тапсырмалар

Жауаптары

№ 1

165

№ 2

18

№ 3

60

№ 4

169

№ 5

№ 6

80

№ 7

96

№ 8

84

№ 9

8

№ 10

18,5

№ 11

№ 12

270

№ 13

№ 14

168

№ 15

196

№ 16

64

№ 17

№ 18

№ 19

36

№ 20

25

Топтар бір-бірінің жұмыстарын бағалап, қорытынды жасайды.

V. Қалыптастырушы бағалау.

Оқушылар жеке тест тапсырмасын орындайды. (2 нұсқа)

Өз жауаптарын тақтадағы жауаптармен салыстырады.

Презентация.

(1-3-слайд)

Презентация.

(4-слайд)

Презентация.

(5-слайд)

Дидактикалық материалда

Презентация (6-8 слайд)

Презентация (9-10 слайд)

Презентация (11-13- слайд)

Презентация (14-15- слйд)

Сабақтың соңы

3 мин

. Үй тапсырмасы.

Тест тапсырмасы. (І нұсқа орындаған оқушыларға ІІ нұсқа, және керісінше)

Кері байланыс

Үшбұрыш ауданын формулаларын қолдануда өзіңізді енді суреттегі қандай адаммен сәйкестендіресіз?

Неліктен?

Стикерге нөмірі мен себебі қысқаша жазылады.

http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәне қауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Оқушылардың тақырыпты бекітуде теореманы дәлелдеу барысында қабілеті жоғары оқушыларға жоғары талап қойылады

Қалыптастырушы бағалау арқылы өзін-өзі, бірін-бірі бағалайды.

Сергіту сәтін ұйымдастыру

Сабақбойынша рефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Әдебиеттер:

  • Ә.Н. Шыныбеков. Геометрия-8. 16-24,78-83 беттер.
  • Р.К. Гордин Планиметрия, 7-9 кл
  • Л. С. Атанасян « Дополнительные главы по геометрии» 7-9 кл
  • Приложение к газете «Первое сентября» «Математика» -1999 г №3, №5
  • https://www.youtube.com/watch?v=4E3qRey9Zqk


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу