Үшбұрыш ауданы. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары, 4 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3Аудан. Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары | Мектеп: Астана қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ: 4 | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Үшбұрыш ауданы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа материалды меңгеру | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.12 үшбұрыш ауданының (Герон формуласы , мұндағы ) формуласын формуласын қорытып шығарады және оны қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Үшбұрыштың ауданының ( Герон формуласы , мұндағы ) формуласын қорытады, дәлелдеуін біледі. Үшбұрыштың ауданын басқа да тәсілдермен есептеп, салыстырады. Жеке жағдайларды қарастыра отырып, жалпы формуланы шығарып алу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | -үшбұрыштың ауданының (Герон формуласы, , мұндағы ) ) формуласын біледі; -үшбұрыш ауданының ( Герон формуласы ) формуласын қорытып шығарады; -есептің математикалық моделін дұрыс құрады; -есеп шығаруда формуланы дұрыс қолдана алады. Жеке жағдайларды қарастыра отырып, жалпы формуланы шығарып алу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - фигуралар аудандарының формулаларын ауызша тұжырымдайды; - формулаларды түсінгенін тексеру үшін сұрақтарды тұжырымдайды; - фигуралар аудандарының формулаларын қорытуды түсіндіреді; - есептердің шешімдерінің қадамын сипаттайды. Пәнге тән лексика мен терминология: - шама, өлшем бірлігі; - ауданы, ұзындығы, ені; - периметр, жарты периметр; - жай фигура, жазық фигура; - тең шамалас, тең құрамдас,тең фигуралар; - көпбұрыш ауданы; - төртбұрыш ауданы; - параллелограмм ауданы; - квадрат ауданы; - тіктөртбұрыш ауданы; - ромб ауданы; -үшбұрыштың ауданы. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: квадрат/тіктөртбұрыш/параллелограмм /ромб/ ауданын анықтау үшін ... қажет - ...формуланы қолдану үшін ..... қажет. - егер квадраттың қабырғасын k есе қысқартса, онда ауданы …. - тең шамалас ... бөліңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сұрақтар қою, салыстыру жүргізу арқылы оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамытуға ықпал ету, бірлесіп проблеманы шешуге, өзін-өзі, бірін-бірі бағалауға дағдыландыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Үшбұрыштың ауданын табуды практикалық жағдайларда қолдану. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану тдағдылары | Компьютерлік бағдарламаларды пайдалану. http://bilimland.kz сайттарындағы тапсырмаларды орындау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Үшбұрыштың түрлері, тік бұрышты үшбұрыш, тең шамалас фигуралар, төртбұрыш ауданы, параллелограмм ауданы, квадрат ауданы, тіктөртбұрыш ауданы, ромб ауданы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин | І. Ұйымдастыру кезеңі. оқушылардың өткен тақырып бойынша сұрақтарына жауап береді, үй жұмысын тексереді. Ә.Н.Шыныбеков оқулығынан №343 есептің жауабы 1) 1,5 см2; 2) 5d∙m; 3) м2. Герон туралы және Герон теоремасы туралы жинақталған мәліметтер тыңдалады. Александриялық Герон атақты грек математигі және механигі, шамамен б.з.д. І ғасырдың екінші жартысында өмір сүргендігі туралы және басқа да тарихи мәліметтерге қысқаша тоқталады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин 2 мин 12 мин 3 мин 5 мин. 9 мин | ІІ. Оқушылардың білімін өзектендіру. барысында Пифагор теоремасы және тіктөртбұрыш ауданы туралы теоремаларды тұжырымдалған соң, «Үшбұрыштың үш қабырғасы белгілі болса, ауданын қалай табуға болады? Дайын формуланы білесіз бе? Ондай формуланы өзіміз шығара аламыз ба?» деген проблемалық сұрақтар қойылады. Мұғалім сыныпқа катеттері 6 және 8 болатын тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табуды ұсынады. Бейнересурс арқылы мұғалім үш қабырғасы белгілі үшбұрыш ауданын Герон формуласымен есептеуге болатындығын көрсетеді. ІІІ. Тақырыпқа қатысты терминдермен таныстырылады.
IV. Жаңа материалды меңгерту үшін топпен жұмыс орындалады. Терминдерден таңдаған үшбұрыштың түрлері бойынша (әртүрлі қабырғалы, теңбүйірлі және теңқабырғалы үшбұрыш) оқушылар 3 топқа біріктіріледі, өздері таңдаған үшбұрышына қатысты тапсырманы орындайды. Үшбұрыштың ауданын табыңыз, егер: 1) Қабырғалары 5 см, 6 см, 7 см болса, 2) Қабырғалары 9 м, 10 м, 9 м болса, 3) Қабырғалары 8 дм, 8 дм, 8 дм болса, Жауабы: 1) 60 см2; 2) м2; 3) дм2. Герон формуласын Пифагор теоремасын пайдаланып, топпен қорытып дәлелдеу ұсынылады. Бірінші болып дәлелдеген топ дәлелдеулерін тақтада қорғайды. Осыдан кейін мұғалім оқушылардың зейінін шоғырландырып, олармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын/ОМ айқындап алады. Бүгінгі сабақтың мақсаты: үш қабырғасы белгілі үшбұрыштың ауданын анықтау. Презентацияда берілген дәлелдемемен өз дәлелдеуін салыстырады. , мұндағы Бұдан: Топтар бір-бірінің жұмыстарын бағалап, қорытынды жасайды. V. Презентациядан ауызша жаттығуларды оқушылар жеке орындайды. Тапсырма. Торкөздері бірлік квадраттар болатын торкөз қағазда бейнеленген үшбұрыштың ауданын табыңыз.
Өз жауаптарын тақтадағы жауаптармен салыстырады. VІ. Жұптық жұмыс. 1) Гипотенузасы с бойынша тең бүйірлі тікбұрышты үшбұрыштың ауданын анықтаңыз. 2) Q ауданы бойынша теңқабырғалы үшбұрыштың қабырғасын анықтаңыз. Басқа жұппен жауаптарын салыстырады. (орындарынан тұрып жүруге болады) Тақтадағы дайын жауап арқылы әр жұп өзін-өзі бағалайды. VІI. Қалыптастырушы бағалау Сынып___ Оқушы_________________ Мерзімі______
| Презентация. (1-3-слайд) Бейнересурс https://www.youtube.com/watch?v=4E3qRey9Zqk Презентация. (4-слайд) Презентация. (5-слайд) Презентация (6-8 слайд) Презентация (9-10 слайд) Презентация (11-13- слайд) Презентация (14-15- слайд) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | VІІІ. Үй тапсырмасы. 1. Қабырғалары 5 см, 6 см, 7 см болатын үшбұрыштың кіші биіктігін табыңыз. 2. Қабырғалары 8 см, 9 см, 10 см болатын үшбұрыштың үлкен биіктігін табыңыз. Кері байланыс Үшбұрыш ауданын Герон формуласы бойынша анықтауда өзіңізді суреттегі қандай адаммен сәйкестендіресіз? Неліктен? Стикерге нөмірі мен себебі қысқаша жазылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың жаңа білімді меңгеруде теореманы дәлелдеу барысында қабілеті жоғары оқушыларға жоғары талап қойылады | Қалыптастырушы бағалау арқылы өзін-өзі, бірін-бірі бағалайды. | Сергіту сәтін ұйымдастыру | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әдебиеттер:
- Ә.Н. Шыныбеков. Геометрия-8. 16-24,78-83 беттер.
- Р.К. Гордин Планиметрия, 7-9 кл
- Л. С. Атанасян « Дополнительные главы по геометрии» 7-9 кл
- Приложение к газете «Первое сентября» «Математика» -1999 г №3, №5
- https://www.youtube.com/watch?v=4E3qRey9Zqk
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?