Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2В Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары және бұрыштары арасындағы қатыстар | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ түрі | Жаңа материалды түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.8 берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: -тікбұрышты үшбұрыштың берілген элементтері бойынша белгісіз қабырғалары мен бұрыштарын табуды түсіндіреді; - есептерді шешуде қандай да бір формуланың (теореманың) қолданысын негіздейді; - дәлелді пайымдау қадамдарын сипаттайды; - берілген бөлімнің пәндік лексикасын, символикасын және терминологиясын сауатты қолданады. Пәнге тән лексика мен терминология: - тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі; - бұрышқа іргелес жатқан катет; - бұрышқа қарсы жатқан катет; -катеттердің квадраттарының қосындысы; - Египет үшбұрышы; - негізгі тригонометриялық тепе-теңдік; - перпендикуляр, проекция және көлбеу; - катеттердің гипотенузаға проекциялары; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер -тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы анықтамасынан α бұрышына қарсы жатқан катет ... тең; -тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы анықтамасынан α бұрышына іргелес жатқан катет ... тең; -тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі анықтамасынан α бұрышына қарсы жатқан катет ... тең; -Пифагор теоремасын қолданып, ... табамыз; -негізгі тригонометриялық тепе-теңдік негізінде ...; катеттің квадраты ... тең. | |||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жағдаятты талдау, жаңа жағдаяттарға бейімделу, проблемаларды шешу және шешім қабылдау, топпен жұмыс істеу, топпен жұмыс дағдыларын игеру | |||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, ағылшын тілі | |||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Инженерлік калькулятормен жұмыс http://2mb.ru/matematika/geometriya/on-line-raschet-treugolnika Арнайы бағдарламаларды қолданып бағалау тапсырмалары http://worksheets.tutorvista.com/trigonometric-functions-of-acute-angles-worksheet.html?page=1 | |||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Тікбұрышты үшбұрыш және оның элементтерінің анықтамалары туралы біледі. Тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері туралы біледі және оларды қолдана алады. Үшбұрыш теңсіздігі және үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар туралы біледі. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 4 мин | 1.Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. Мұғалім оқушыларға ағылшын тілінде ребус шешуді ұсынады. Оқушылар «right triangle» сөзін құрастырады. Мұғалім сабақтың тақырыбын «Тік бұрышты үшбұрыштарды шешу» таныстырады. Оқушылармен бірігіп сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері айқындалады. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6 мин 10 мин 10 мин 7 мин | 2.Өткен білімді қайталау. MiniWhiteBoard-пен жұмыс. Оқушылар өз жауаптарын MiniWhiteBoard-қа жазып, мұғалімге көрсетеді. 3. Кешенді және жалпылама тәсілдерді құрылымдау. Сынып 4 топқа бөлінеді. Әр топ өзіне тиесілі есепті постерде шығарады, кейін қорғайды. 1 топ. (Екі катеті бойынша тікбұрышты үшбұрышты шешу). Берілгені: Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері 5 см және см. Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасы мен сүйір бұрыштарын табыңыздар. Жауабы: 10 см, 300, 600. 2 топ. (Гипотенузасы және сүйір бұрышы бойынша тік бұрышты үшбұрышты шешу). Берілгені: Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 8 см. Сүйір бұрышы . Катеттерін және бұрышын табыңыздар. Жауабы: см, 4 см., 600. 3 топ. (Катеті және сүйір бұрышы бойынша тік бұрышты үшбұрышты шешу). Берілгені: Тік бұрышты үшбұрыштың ВС катеті 12 см. Сүйір бұрышы . Гипотенузасын, екінші катетті және бұрышын табыңыздар. Жауабы: , см, 300. 4 топ. (Гипотенузаға түсірілген биіктік және сүйір бұрышы бойынша тікбұрышты үшбұрышты шешу) Берілгені: АВС үшбұрышының тік бұрышынан гипотенузаға түсірілген биіктік 6 см. Бір бұрышы . Тік бұрышты үшбұрыштың басқа элементтерін табыңыздар. Жауабы: см, см, 12 см, 600.
Оқушылар қорғап болғаннан кейін мұғалім тік бұрышты үшбұрышты шешудің әрбір жағдайын алгоритм түрінде жалпылайды. № 1 Алгоритм. Берілгені: екі катет.
№ 2 Алгоритм. Берілгені: Гипотенуза және сүйір бұрыш.
№ 3 Алгоритм. Берілгені: Катет және сүйір бұрыш.
№ 4 Алгоритм. Берілгені: Гипотенузаға түсірілген биіктік және сүйір бұрыш. , ,
Мұғалім постерлерге қайта оралады және гипотенуза мен 300-қа қарсы жатқан катеттердің мәндерін қайта қарастыруды сұрайды. Оқушылар 300-қа қарсы жатқан катет гипотенузаның жартысына тең екенін қорытып шығарады.
4. Алған білімдерін және негізгі есептерді шығару арқылы қалыптасқан біліктерін тексеру. Жеке жұмыс 1. Жіпке ілінген жүк түріндегі маятникті 600 бұрышқа ауытқыту арқылы тепе-теңдік қалпынан шығарды. Маятниктің АС ұзындығы 20 см. Жүктің биіктігі тепе-тең қалыппен салыстырғанда қаншаға өзгерді? Жауабы: 10 см. Оқушы тапсырманы орындау дұрыстығын өзін-өзі тексереді де, дескриптор бойынша бағалайды.
|
| ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | 5. Рефлексия. Стикерлерге: - Не білдім, нені үйрендім? - Нені түсінбедім? - Немен жұмыс жасау керек, неге назар аудару керек? - Сабақтағы қандай жұмыс ұнады және не себепті? - Сабақта қандай өзара әрекеттесу жоғары деңгейде болды және әрқайсыларыңыз неге ұмтылуларыңыз керек? 6. Үй тапсырмасын беру. | https://cdn.kutasoftware.com/Worksheets/Precalc/04%20-%20Right%20Triangle%20Trigonometry.pdf | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыста постер қорғау барысында топ ішіндегі қабілеті жоғары оқушылардың басқа оқушыларға ықпал етуін бақылап, қадағалау және қолдау жүргізіледі. Тікбұрышты үшбұрышты шешудің әрбір жағдайын алгоритм түрінде жалпылау барысында әр оқушының сабаққа қатысуына ықпал ету | Жеке жұмыста әр оқушы ның өзін-өзі бағалауы мұғалімнің бағалауы | Қауіпсіздік техникасының ережелерін ұстану | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды