Тікбұрышты үшбұрыштағы пропорционал кесінділер. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар | Мектеп: Ақтау қаласындағы ХББ НЗМ | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Тікбұрышты үшбұрыштағы пропорционал кесінділер | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.3.3 тікбұрышты үшбұрыштағы пропорционал кесінділерге байланысты қатынастарды дәлелдейді және қолданады; | ||||||
Сабақ мақсаттары | тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін қолданады; | ||||||
Бағалау критерийлері | Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді
| ||||||
Тілдік мақсаттар
| Бөлім бойынша лексика және терминология: - тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі; - бұрышқа іргелес жатқан катет; - бұрышқа қарсы жатқан катет; -катеттердің квадраттарының қосындысы; - Египет үшбұрышы; - негізгі тригонометриялық тепе-теңдік; - перпендикуляр, проекция және көлбеу; - катеттердің гипотенузаға проекциялары; - геометриялық орта. | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Топпен, жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке, академиялық шынайлықа тәрбиелеу | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі, ағылшін тілі | ||||||
АКТ қолдану дағдылары |
| ||||||
Бастапқы білім | Өтілген тақырыпты меңгеру | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 2 мин |
| Презентация | |||||
Сабақтың ортасы 25 мин 13 мин | Жаңа сабақ. Оқушыларды үш топқа біріктіріп, тапсырманың бірін ұсыну. Оқушылар жұмыстарын жеке орындайды, бірақ топта өзара көмек алуға болады. 1 – топ. Берілгені: а, b – катеттер, с – гипотенуза, hс – биіктік, және– сәйкес катеттердің гипотенузадағы проекциялары. Дәлелдеу керек: Дәлелдеу: 1. DАС бұрышы BСD бұрышына тең болатынын көрсет. 2.ACD үшбұрышында DАС бұрышының тангенсін табыңдар. 3. BCD үшбұрышында BCD бұрышының тангенсін табыңдар. 4. Тең бұрыштардың тангенстерінің теңдігі негізінде пропорция құрыңдар 5. Пропорцияның негізгі қасиетін қолданып, болатынын көрсетіңдер. 2-топ. Берілгені: а, b – катеттер, с – гипотенуза, hс – биіктік, және– сәйкес катеттердің гипотенузадағы проекциялары. Дәлелдеу керек: Дәлелдеу: 1. АВС үшбұрышындағы ВАС бұрышының косинусын табыңдар. 2. ACD үшбұрышындағы DАС бұрышының косинусын табыңдар. 3. Тең бұрыштардың косинустарының теңдігі негізінде пропорция құрыңдар. 4. Пропорцияның негізгі қасиетін қолданып, болатынын көрсетіңдер.
3 – топ. Берілгені: а, b – катеттер, с – гипотенуза, hс – биіктік, және– сәйкес катеттердің гипотенузадағы проекциялары. Дәлелдеу керек: Дәлелдеу: 1. ВАС бұрышы BСD бұрышына тең болатынын көрсет. 2.ABC үшбұрышында BAC бұрышының косинусын табыңдар. 3. BCD үшбұрышында BCD бұрышының косинусын табыңдар. 4. Тең бұрыштардың косинустарының теңдігі негізінде пропорция құрыңдар 5. Пропорцияның негізгі қасиетін қолданып, болатынын көрсетіңдер. Ұжымдық жұмыс
| ||||||
2 сабақ | |||||||
Сабақтың басы 1 мин | Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру | ||||||
Сабақтың ортасы 25 мин | Формасы: жұптық жұмыс Мұғалімнің іс әрекеті: оқушыларға тапсырма беріледі; оқушылардың жұмысын бақылайды, қажет болған жағдайда бағыт пен көмек береді. Оқушының іс әрекеті: берілген есепті қасындағы оқушымен бірлесіп шығарады. Бағалау: оқушылар жауаптарын салыстыра отырып, өзара бағалау орындайды Мұғалім іс әрекеті: мұғалімнің ауызша бағалауы, өзара бағалау Формасы: жеке жұмыс Мұғалімнің іс әрекеті: оқушыларға тапсырма беріледі; оқушылардың жұмысын бақылайды, қажет болған жағдайда бағыт пен көмек береді. Оқушының іс әрекеті: берілген есепті шығарады NIS оқулығынан №4.107 Бағалау: оқушылар жауаптарын салыстыра отырып, өзара бағалау орындайды Мұғалім іс әрекеті: мұғалімнің ауызша бағалауы, өзара бағалау | Рабинович Е. М. Задачи и упражнения на готовых чертежах. 7-9 классы. Геометрия. М.: ИЛЕКСА, 2016. 60 с. | |||||
Сабақтың соңы 4 мин | Рефлексия Екі жұлдыз бір тілек
Біз жаңадан нені білдік, не үйрендік? Не қызық болды, оңай орындалды? Нені қайталау керек, әлі де нені оқу керектігін ойланыңыз? 8. Үй тапсырмасы NIS оқулығынан №4.106 | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Оқушылар сабақ бойы топпен, жұппен және жеке жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі. | Өзін-өзі бағалау, өзара түрі қолданылады.. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?