Сәулет ғимараттары мен құрылыстарының эскиздері, сызбалары (имитациялайтын немесе өз идеялары). Көркем еңбек (ұлдар), 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі: Дизайн және технология | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 9 | Қатысты: | Қатыспаған: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Сәулет ғимараттары мен құрылыстарының эскиздері, сызбалары (имитациялайтын немесе өз идеялары) | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) | 9.1.5.2 Әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде АКТ қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру. | |||||
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға кіші кірім құрылыстын нобайы, және дизайн спецификациясын құрастыруға үйрету | |||||
Бағалау критерийлері | Білім алушы:
Өзінің және сыныптастарының жұмыстарын күшті және әлсіз жақтарын біліп, қорытынды жасайды | |||||
Тіл міндеттері |
| |||||
Құндылықтарды тәрбиелеу | Өмір бойы оқыту. Қазақстандағы экономикалық өсім 2050 | |||||
Пәнаралық байланыс | Графика және жобалау | |||||
Алдыңғы білім | Оқушылар дизайнерлермен сәуретшілердің салынған ғимараттарын қызығушылықпен зерттеп талдау жүргізеді, қала құрылысына әр түрлі композиция жолдарын қарастырды | |||||
Байланыс АКТ | PoverPoint-те жұмыс істеу. Интернет-ресурстармен жұмыс істеу. |
Сабақтың барысы
Сабақтың уақыты / кезеңдері | Мұғалімнің қызметі (Оқу мақсатына қалай қол жеткіземін?) | Оқушылардың қызметі | Бағалау (не және қалай) | Саралау тәсілдері (не және қалай) | ||||||
Сабақтың басталуы (10 мин.) |
|
|
|
| ||||||
Негізгі бөлігі (25 минут)) | Топтық жұмыс 20 минут Мақсаты: оқушыларды шағын нысанның дизайнын және эскизін жасауға үйрету . Спецификация өнеркәсіптік практиканың мысалдарын қамтуы тиіс: Оқушылардың сәулет-құрылыс процестерін жақсы түсінуі үшін, мысалы, бейне клип, қадамдық нұсқауларды көрсету керек. Оқушылармен негізгі сәулет және құрылыс процестерін талқылау: дизайн кезеңі: Сызбалар мен спецификациялар, клиентпен өзара іс-қимыл. Құқықтық және қаржылық кезеңдер: келісім-шарт жасасу туралы ұсыныс, жұмысшыларды жалдау. құрылыс кезеңдері: құрылыс алаңын тазалау, қаңқасын салу, су құбыры мен электр желісін салу, ғимараттың сыртқы бөлігін таза әрлеу (шатыр, қабырға, есіктер, терезелер), соңғы жұмыстар (бояу, ішкі ағаш өңдеу жұмыстары). Соңғы кезең: тексеру, объектіні қабылдау, соңғы төлем. Клиентке кеңес беру, жоба үшін дизайн өндірісі, Құрылыс материалдары мен әдістерін таңдау, бюджетті құру, жұмыс кестесі Құрылыс және үлгілеу үдерістерінің кезеңдері. Бұл міндетті түрде егжей-тегжейлі түсінік болмауы керек, бюджетті анықтау сияқты қарапайым іс-қимыл мысалдарын келтіру жеткілікті, сондай-ақ құрылыс әдістерінің шектеулі санына баса назар аудару қажет. № 1 тапсырма: А3 форматында оқушылар сурет және жазба түрінде шағын ғимаратты салу процесін орындайды (оқушылар өздері таңдайды ) және эскиз құрастырады дизайн спецификациясын құрайды. Спецификация ойластырылған эскиз бойынша жасалады, онда балалар шағын нысанның эскизімен қатар шағын бөлшектердің пішінін және өлшемдерін әзірлеу барысында құрылыс материалдарын және оны салу кезеңдерін ойластыруы тиіс. Қосымша шынайы құрлыс барысында болатын процестерді қарастыруға болады мысалы, мүмкін болатын сыни сәттерді талқылайды: (жаңбыр болса). Бюджетті, құрылыстың әрбір кезеңі үшін қажетті уақытты анықтайды. Спецификация өндірістік тәжірибенің мысалдарын қамтуы тиіс: клиентке кеңес беру, құрылыс материалдары мен әдістерін таңдау, бюджетті құру, жұмыс кестесі Құрылыс және үлгілеу үдерістерінің кезеңдері. Келесі кезеңде оқушылар өз идеяларын топқа ұсынуға дайындалады. Басқа топтарға қоятын сұрақтарын қарастырады Ол жерде топ мүшелеріне проектілерін жалғастыруға көптеген мәліметтер мен идеялар алатын мүмкіндік туады. | Сұрақ Құрылыс нысанын зерттейді, сыни сәттерді табады. Ол идеялармен бөліседі. Шешімдер қабылдайды. А1 форматында сурет салады Жобалау ерекшелігін әзірлейді Сабақтың практикалық бөліміне тапсырма кіреді: топтарда оқушылар таңдаған нысан үшін блок-схеманы құрайды, мысалы: "Беседка, фантан, бассейн".: процесс, сызба, материал, құрал, кәсіби, қауіпті учаскелер, бюджет. Осы аспектілерді ескере отырып, оқушылар қажетті объектіні немесе сәулет құрылысын іздейді. Оқушылар сызу, сурет салу немесе аралас құралдарды пайдалану бойынша дағдыларды тәжірибеге мүмкіндік беретін шығармашылық жұмыс арқылы тұжырымдамаларды түсінуді көрсетуі тиіс. Олар өз нысанының эскизі мен спецификациясын жасау бойынша шағын командаларда жұмыс істей алады. | БК Білім алушылар: Сәулет объектілерінің құрылысындағы жобалық ерекшеліктің мәні мен қажеттілігін анықтайды. Жобалық ерекшелікті құрайды БК Білім алушылар: Зерттеу дағдыларын көрсетеді, ерекшелікті әзірлеу кезінде ерекше шешімдер қабылдайды. Топтық жұмысқа белсенді қатысады. Дескрипторлар: Білім алушылар: А1 форматында құрылыс схемасы блок салады. Нысан құрылысының кезең-кезеңімен шешімін іздейді және табады Жобалық ерекшелікті құрайды. | Танымдық белсенділігі төмен оқушыларды бес тармақты қамтитын ерекшелікті әзірлеуді ұсыну Оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар кемінде он пунктпен жобалық ерекшелікті әзірлеуді ұсыну. Жетекші нақтылау мәселелері арқылы қолдау спецификацияны әзірлеу суретте қажетті шешімдер схемасының блогын нақтылау . Әр оқушының орындалған тапсырма деңгейін бақылау парағына бекіту | ||||||
Сабақтың соңы (5 минут) | Презентация. Оқушылар жобалаудың осы кезеңінде өз әзірлемелеріне түсініктеме береді. Мәселелер және оларды қалай шешуге болатынын айтады. Шексіз өзара бағалау мүмкіндіктері арнайы терминологияны қолдана отырып, өз жұмысына баға береді. Осы негізде барлық бөлім бойынша жоспарлау мен саралау жасалуы мүмкін. Бағалау жұппен жүргізілуі мүмкін, сондықтан оқушыларға бір-бірінің жұмысын барлық сыныпқа келісілген және хабарланған критерийлерге сәйкес бағалауды ұсынуға болады.
| Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау Жоба басшысына өз шешімдері туралы және олардың өз жобасын қалай дамытқысы келетінін баяндайды. Мұғалім сабақтың қаншалықты меңгерілгендігін және ол үшін Жобалық іс-әрекетті бастай алатындығын білуге мүмкіндік алады, ол сабақ материалын бекіту үшін өткен тақырыпқа қатысты сұрақтар қояды. Бұл тапсырма қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік береді, өйткені мұғалім жеке оқушылар мен шағын топтарға жақындап, жұмыс кезінде оларға көмектесуге мүмкіндігі бар. | БК Білім алушылар: Осы сабақта алған білімі мен дағдыларын көрсетеді | Мұғалімнің түсініктемелері | ||||||
Өткізілген сабақ бойынша мұғалімнің рефлексиясы |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?