Сәулет нысаны макетінің нобайын әзірлеу үшін материалдарды таңдау және анықтау. Көркем еңбек (ұлдар), 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі: Дизайн және технология | Мектеп: | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: 9 | Қатысқандар: қатыспаған: | Қатысқандар: қатыспаған: | ||
Сабақтың тақырыбы | Сәулет нысаны макетінің нобайын әзірлеу үшін материалдарды таңдау және анықтау | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) | 9.1.6.2 бұйымды жасау және өңдеу процесінде қазіргі заманғы және дәстүрлі емес материалдарды пайдалануда өзіндік (ерекше) шешімдер мен тәсілдерді ұсыну; 9.1.6.4 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде бірқатар техникаларды және көркем материалдарды қолдану бойынша өзіндік шешімдерді ұсыну | |||
Сабақтың мақсаты |
| |||
Бағалау критерийлері | Білім алушы: оқушылар бастапқы эскиздерді көрсетеді, объектіге арналған материалдарды таңдау және оның сәулеттік шешімі бойынша түсініктеме береді. | |||
Тіл міндеттері | Пәндік терминологияны үйрену (объектінің деконструкциясы, объектінің трансформациясы, өзіндік құрылым құру), өнімнің дизайны , мақсатты аудитория, games, design of product, possible consumers, consumers, target audience, өнімнің дизайны, ықтимал тұтынушылар, мақсатты дәрісхана, дизайнның артықшылықтары, сапасы, дизайн ерекшеліктері, құрамы, қасиеттері, эстетикалық preferences, quality of design, design feature, constituents, properties, aestheticпредпочтения, дизайнның, дизайнның өзгешелігінің сапасы, составляющие, эстетикалық нарық талаптарына жауап беретін тартымдылық тартымды.attractiveness, answering the requirements of market, attractive.қызығушылық, жауап беру, рынок талаптары, пішінді. | |||
Құндылықтарды тәрбиелеу | Өмір бойы оқыту. Қазақстанның экономикалық өсуі 2050 | |||
Пәнаралық байланыс | Графика және жобалау, химия | |||
Алдыңғы білім |
| |||
Байланыс АКТ | ақпаратты іздеу және зерттеу |
Сабақтың барысы
Сабақтың уақыты / кезеңдері | Мұғалімнің қызметі (Оқу мақсатына қалай қол жеткіземін?) | Оқушылардың қызметі | Бағалау (не және қалай) | Саралау тәсілдері (не және қалай) | ||||||
Сабақтың басталуы (10 мин.) |
|
|
|
| ||||||
Негізгі бөлігі (25 минут)) | Топтық жұмыс 20 минут Мақсаты: оқушыларды әр түрлі манипуляциялар мен эскиз бойынша қолда бар материалдарды трансформациялауды орындауға үйрету. № 1 тапсырма: Жаңа білімді қолдануға тапсырма. Сәулет объектісінің эскизінде, дәлірек айтқанда, оның әрбір құрамдас бөлігінде сіз пайдаланатын қолда бар материалды жазыңыз. Сондай-ақ оны орындаудың әдістері мен тәсілдерін ұсыныңыз. Сабақта оқушылар жасайтын білім беру өнімдері: оның мүмкіндіктерін талдау және оны Сәулеттік дизайн макетінде одан әрі қолдану (болашақ макетті жасау).білім беру өнімдерін: 1.Болашақ ғимарат үшін материал таңдау.
Оқушылар сызу, сурет салу немесе аралас құралдарды пайдалану бойынша дағдыларды тәжірибеге мүмкіндік беретін шығармашылық жұмыс арқылы тұжырымдамаларды түсінуді көрсетуі тиіс. Олар өз нысанының эскизі бойынша макеттің бөлшектерін жасау үшін шағын командаларда жұмыс істей алады. Оқушылар әр түрлі материалдарды қолдану жобасын іске асыру бойынша бірқатар мәселелерді қарастыруы тиіс. Өлшем бойынша макеттің бөлшектерін жасау, содан кейін келесі кезеңге өту, макеттің қалған бөліктерімен жұмыс істеу. Қол астындағы материалдардың түрлерін және бейнелеу өнерінің материалдарын көрсету. Жабыстыру арқылы өңдеу кезінде икемділік, пластика сияқты материалдардың қасиеттеріне ақпарат беру және т.б. жобада қолдануға болатын геометриялық фигуралардың түрлерін қарастыру. Мұғалім қажет болған жағдайда АКТ мүмкіндіктерін пайдалануды сұрайды. Материалтану бойынша материалдарды табу және зерттеу эскиздерді қарастырады, кеңес береді практикалық көмек көрсетеді | Шағын топтарда оқушылар бөліктерді немесе бөлшектерді ( шатырдың қабырғалары, қасбеті, ландшафты сияқты) жасау және жасау бойынша жұмыс істейді.). Оқушылардың міндеті қолда бар материалдардың көмегімен объект бөлшегінің нысанын құрастыру әдістері мен үрдістерін табу. Олар негізгі бөлшектерге қатысты жеке бөлшектердің пропорциясының өлшеміне төзуі тиіс. Бір уақытта материалды таңдау және сәулет дизайн стилистикасын сақтау туралы ойлау. Сызбаларда өлшемдерді салу ережелерін үйренеді. Кеңістіктік көрініс, қиял. Ұсақ моторика. Өз жобасында қолданылатын материалдар туралы ақпаратты өз бетінше табу Эскиздік нұсқаларды іздеу және оны іске асыру бойынша алғашқы қадамдар Құрылыс нысанын зерттейді, сыни сәттерді табады. Ол идеялармен бөліседі. Шешімдер қабылдайды. | БК Білім алушылар: Зерттеу дағдыларын көрсетеді, макетті әзірлеу кезінде ерекше шешімдер қабылдайды Топтық жұмысқа белсенді қатысады. Дескрипторлар: Білім алушылар: Болашақ ғимарат жобасында материалды қолдану идеясы мен нұсқаларын әзірлейді. Дизайн объектілерінде масштабтау және пропорция заңдарын біледі.. Алдыңғы білімге сүйеніп, әр түрлі контекстерде терең түсінігін көрсетеді жоба бөлшектерін жасау. | Танымдық белсенділігі төмен оқушылар үшін макеттің қарапайым бөліктерін әзірлеуді ұсынуға болады Танымдық белсенділігі жоғары оқушылар үшін ғимарат құрылысының күрделі бөліктерін әзірлеуді ұсынуға болады Сынып оқушыларының жұмыстарын бағалау және өзін-өзі бағалау үшін мүмкіндік береді. 2 D-да объектінің үш өлшемді суретін көруге көмектеседі. Мұғалім практикалық жұмысты орындау барысында оқушылардың жұмысын бақылайды, қажет болған жағдайда қосымша немесе қайта түсіндіреді, көрсетеді, көмектеседі. Дарынды және талантты оқушылар жобаны жүзеге асыруда қиындықтар мен қиындықтарға тап болған оқушыларға көмектеседі Жетекші нақтылау мәселелері арқылы қолдау Әр оқушының орындалған тапсырма деңгейін бақылау парағына бекіту | ||||||
Сабақтың соңы (5 минут) | Презентация. Оқушылар жобалаудың осы кезеңінде өз әзірлемелеріне түсініктеме береді. Мәселелер және оларды қалай шешуге болатынын айтады. Өзара бағалаудың шексіз мүмкіндіктері, арнайы терминологияны қолдана отырып, өз жұмысына баға береді әр түрлі байланыс әдістерінің көмегімен бөлшектерді әзірлеу кезіндегі ықтимал проблемалар туралы айтады. Жоба басшысына өз шешімдері туралы және олардың өз жобасын қалай дамытқысы келетінін баяндайды. Мұғалім сабақтың қаншалықты меңгерілгендігін және олардың жобалық қызметін жалғастыра алатындығын білуге мүмкіндік алады, ол үшін сабақ материалдарын бекіту үшін өткен тақырыпқа қатысты сұрақтар қояды. Бұл тапсырма қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік береді, өйткені мұғалім жеке оқушылар мен шағын топтарға жақындап, жұмыс кезінде оларға көмектесуге мүмкіндігі бар. Осы негізде барлық бөлім бойынша жоспарлау мен саралау жасалуы мүмкін. Бағалау жұппен жүргізілуі мүмкін, сондықтан оқушыларға бір-бірінің жұмысын барлық сыныпқа келісілген және хабарланған критерийлерге сәйкес бағалауды ұсынуға болады. | Ұғыну және взаимооценивание | БК Білім алушылар: Осы сабақта алған білімі мен дағдыларын көрсетеді | Мұғалімнің түсініктемелері | ||||||
Өткізілген сабақ бойынша мұғалімнің рефлексиясы |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?