Шығармашылық жұмыс. Сәулет объектісінің макеті. Көркем еңбек (ұлдар), 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі: Дизайн және технология | Мектеп: | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||
Сабақтың тақырыбы | Шығармашылық жұмыс. Сәулет объектісінің макеті | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) | 9.2.3.1 бұйым жасау процесінде Материалдарды өңдеу мен өңдеудің оңтайлы тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану; | |||
Сабақтың мақсаты |
2.Өзіндік шешім табуды, өз макеті үшін қолда бар материалды таңдауды, анықтауды және жіктеуді үйренеді | |||
Бағалау критерийлері | Білім алушы: оқушылар макеттің бөліктері мен бөлшектерін құрастыру бойынша білімдерін көрсетеді , материалдарды таңдау және оның сәулеттік шешімі бойынша түсініктеме береді. | |||
Тіл міндеттері | пәндік терминологияны үйрену (объектінің деконструкциясы,объектінің трансформациясы, өз конструкциясын құру), өнім дизайны, мақсатты аудитория, games, design of product, possible consumers, consumers, target audience, өнім дизайны, әлеуетті тұтынушылар, бағытхан артықшылық, дизайн сапасы, дизайн дизайны ерекшеліктері, құрамдас, қасиеттері, эстетикалық preferences, quality of design, Design feature, constituents, properties, aesthetic дизайн ерекшелігінің сапасы, эстетикалық нарық талаптарына жауап беретін тартымдылық тартымды. attractiveness, answering the requirements of market, attractive.жауапкершілік, жауапкершілік - нарық талаптары, нысаны. | |||
Құндылықтарды тәрбиелеу | Өмір бойы оқыту. Қазақстанның экономикалық өсуі 2050 | |||
Пәнаралық байланыс | Графика және жобалау, химия | |||
Алдыңғы білім | Виртуалды әлемде идеяларды іздеу жоба үшін қажетті ғимараттың эскизін әзірлеу. Сәулет ғимаратының макетін әзірлеу үшін материалдарды трансформациялау әдістері мен техникаларының түрлері. Қажетті терминологиямен танысу. | |||
Байланыс АКТ | ақпаратты іздеу және зерттеу |
Сабақтың барысы
Сабақтың уақыты / кезеңдері | Мұғалімнің қызметі (Оқу мақсатына қалай қол жеткіземін?) | Оқушылардың қызметі | Бағалау (не және қалай) | Саралау тәсілдері (не және қалай) | ||||||
Сабақтың басталуы ((10 мин.) |
|
|
|
| ||||||
Негізгі бөлігі (25 минут) | Топтық жұмыс 20 минут Мақсаты: Оқушыларды сәулет нысанының макетін жасауға үйрету. Құрылыс әдістерінің шектеулі санына баса назар аудара аласыз. № 1 тапсырма: Жаңа білімді қолдануға тапсырма. Оқушылар сабақта жасайтын білім беру өнімдері: сәулет дизайнының макетін жасау және орындау (болашақ макетті жасау). білім беру өнімдерін: Болашақ ғимарат бөліктерінің құралдарын қолдана отырып, материалда әзірлеу. Дизайн объектілеріндегі масштабтау және пропорция заңдарын білу.. Алдыңғы білімге сүйеніп, әр түрлі контекстерде терең түсінігін көрсету. Оқушылар кесу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, үлгілеу бойынша дағдыларды тәжірибеге мүмкіндік беретін шығармашылық жұмыс арқылы тұжырымдамаларды түсінуін көрсетуі тиіс. Олар өз нысанын әзірлеу үшін шағын командаларда жұмыс істей алады. Оқушылар әр түрлі материалдарды қолдану жобасын іске асыру бойынша бірқатар мәселелерді қарастыруы тиіс. Қол астындағы материалдардың түрлерін және бейнелеу өнерінің материалдарын көрсету. Жабыстыру арқылы өңдеу кезінде икемділік сияқты материалдардың қасиеттеріне ақпарат беру және т.б. жобада қолдануға болатын геометриялық фигуралардың түрлерін қарастыру. Мұғалім қажет болған жағдайда АКТ мүмкіндіктерін пайдалануды сұрайды. Материалдарды табу және зерттеу . Мұғалім оқушылардың практикалық шешімдерін қарастырады, түсініктеме береді және баға береді, практикалық көмек көрсетеді. Қажет болған жағдайда алдын ала дайындалған шағын макеттерде материалдарды трансформациялаудың түрлі әдістері мен тәсілдері арқылы шешім қабылдауға итермелейді немесе интернет көздерінен бейне ақпаратты көрсету мүмкіндігі бар болса, плакатты көрсетеді. | Шағын топтарда оқушылар Сәулеттік дизайн жобасының макетін жасау жұмыстарын жалғастыруда. (қабырға шатыр, қасбет, ландшафт сияқты бөлшектер.) Олар негізгі бөлшектерге қатысты жеке бөлшектердің пропорциясының өлшеміне қарастыру тиіс. Бір уақытта материалды таңдау және сәулет дизайн стилистикасын сақтау туралы ойлау. Сызбаларда өлшемдерді салу ережелерін үйренеді. Кеңістіктік көрініс, қиял. Ұсақ моторика. Өз жобасында қолданылатын материалдар туралы ақпаратты өзі табады Эскиздік нұсқаларды іздеу және оны іске асыру бойынша алғашқы қадамдар Сұрақ Құрылыс нысанын зерттейді, сыни сәттерді табады. Ол идеялармен бөліседі. Шешімдер қабылдайды. | БК Білім алушылар: Зерттеу дағдыларын көрсетеді, макет бөлшектерін әзірлеу кезінде ерекше шешімдер қабылдайды. Топтық жұмысқа белсенді қатысады. Дескрипторлар: Білім алушылар: Болашақ ғимараттың эскизі бойынша макеттің бір бөлігін әзірлейді. Дизайн объектілерінде масштабтау және пропорция заңдарын біледі.. Алдыңғы білімге сүйеніп, әр түрлі контекстерде терең түсінігін көрсетеді Жоба бөлшектерін жасау. | Танымдық белсенділігі төмен оқушылар үшін Экоүй эскизін әзірлеуді ұсынуға болады . Танымдық белсенділігі жоғары оқушылар үшін фешенебель ғимаратын салу макетінің күрделі бөліктерін әзірлеуді ұсынуға болады. Сынып оқушыларының жұмыстарын бағалау және өзін-өзі бағалау үшін мүмкіндік береді. 2 D үш өлшемді ғимаратта көруге көмектеседі. Мұғалім практикалық жұмысты орындау барысында оқушылардың жұмысын бақылайды, қажет болған жағдайда қосымша немесе қайта түсіндіреді, көрсетеді, көмектеседі. Дарынды және талантты оқушылар жобаны іске асыруда қиындықтарға тап болған оқушыларға көмектеседі. Жетекші нақтылау мәселелері арқылы қолдау Әр оқушының орындалған тапсырма деңгейін бақылау парағына бекіту | ||||||
Сабақтың соңы (5 минут) | Презентация. Оқушылар жобалаудың осы кезеңінде өз әзірлемелеріне түсініктеме береді. Мәселелер және оларды қалай шешуге болатынын айтады. Шексіз өзара бағалау мүмкіндіктері арнайы терминологияны қолдана отырып, өз жұмысына макетті әзірлеу кезіндегі ықтимал проблемалар туралы баға береді. Жоба басшысына өз шешімдері туралы және олардың өз жобасын қалай дамытқысы келетінін баяндайды. Мұғалім сабақтың қаншалықты меңгерілгендігін білуге мүмкіндік алады және олар жоба қызметін жалғастыра алады ма, ол сабақ материалын бекіту үшін өткен тақырыпқа қатысты сұрақтар қояды. Бұл тапсырма қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік береді, өйткені мұғалім жеке оқушылар мен шағын топтарға жақындап, жұмыс кезінде оларға көмектесуге мүмкіндігі бар. Осы негізде барлық бөлім бойынша жоспарлау мен саралау жасалуы мүмкін. Бағалау жұппен жүргізілуі мүмкін, сондықтан оқушыларға бір-бірінің жұмысын барлық сыныпқа келісілген және хабарланған критерийлерге сәйкес бағалауды ұсынуға болады. | Ұғыну және өзара бағалау | БК Білім алушылар: Осы сабақта алған білімі мен дағдыларын көрсетеді | Мұғалімнің түсініктемелері | ||||||
Өткізілген сабақ бойынша мұғалімнің рефлексиясы |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?