Сәндік гүлдер дақылдары. Көркем еңбек (ұлдар), 6 сынып, сабақ жоспары, 12 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 4 В: Үй мәдениеті | Мектеп: | ||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Сәндік гүлдер дақылдары. | ||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.5.1 Сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау. | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика мен терминология: * гүл дақылдары, гүлдер мен өсімдіктердің топтары, көпжылдық, бір жылдық өсімдіктер | ||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология, Жаратылыстану | ||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Бұл сабақ аясында АКТ дағдылары қарастырылмайды | ||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Қоршаған ортаны тану, Жаратылыстану | ||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-2 мин | Сабақты ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың мақсатын және тақырыбын анықтау • Бірлескен әңгіме барысында мұғалім мен студенттер сабақтың тақырыбы мен міндеттерін және күтілетін нәтижелерді анықтайды. |
| |||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
| Оқушыларды топқа біріктіру. Сары, қызыл, көк түсті карточка бойынша оқушылар топқа бірігеді. Жаңа ақпарат Гүл (лат. flos) – гүлді өсімдіктердің жыныстық жолмен көбею мүшесі. Ол сабақ не жанама бұтақ ұшында өседі. Гүлден жеміс пен тұқым дамиды. Жабықтұқымды өсімдіктердің маңызды элементтерінің бірі. Миға шабуыл Оқушылар топта гүл өсіру шаруашылығы дегеніміз не ? деген сұраққа жауап іздейді. Жауап беру үшін сөз, сурет, дыбыс қолдана алады. Графикалық элементтер арқылы да ойларын жеткізе алады. Әңгімелесу Гүл өсіру – өсімдік өсірудің бір саласы. Бұл ертеден келе жатқан және қазіргі кезде тез дамыған шаруашылықтың бір саласы. Гүл өсіру Нидерландияда, Германияда, Жапонияда, т.б елдерде жақсы дамыған. Гүл пайдалану мақсатына, өсімдіктің биологиялық ерекшеліктеріне, олардың түр құрамына қарай ашық және жабық жерде өсіріледі. Ашық жерде өсірілетін гүл тұқым беруге тиіс. Бұлар алаңдарда, саябақтарда, парктерде және үй айналасына әсемдік үшін егіледі. Ашық жерде өсіп жетіле алмайтын гүлдер жабық жерде – оранжерея, көшетханада (парниктерде) өсіріледі де, көктем, күз, қыс айларында пайдаланылады. Гүл шоқтарында әсем жапырақты, әдемі гүлдейтін алуан түрлі үй өсімдіктері өсіріледі. Олар бір, кейде екі жылдық және көп жылдық болып бөлінеді. Қызғалдақ, таспа, қырмызыгүл, флокс, т.б. бір жылдық; түрік қалампыры, шегіргүл, әсел, құлқайыр, т.б. екі жылдық; раушангүл, таушымылдық, құртқашаш, бәйшешек, лалагүл, гладиолус, георгина, т.б. көп жылдық өсімдіктер. Қазақстанда Алтай, Қарағанды, Жезқазған, Маңғыстау, Іле, Бас ботаникалық бақтарында гүлдің мыңдаған түрлері мен сорттары өсіріледі. Ақпарат қағаздарымен жұмыс жүргізу. Әрбір топқа ақпараттық қағаз ұсынылады. Әрбір топ ақпараттық қағазда берілген мәліметтің түйінді ойларымен кілт сөздерін айтады. Оқушылардың жұмыс істейтін ақпараттық мәтіндері: Жылдықтар өсімдіктер болып табылады, даму циклы бір жылда орын алады.Жылдықтар түсі мен биіктігінде әртүрлі. Ең көп таралған жылдықтар - снапдрагондар, астериттер, мариголдтар, бегониялар, вербена, календула (марихольд), солақайлар, көкнәр тұқымдар, настурция, порния, сальвиа, портулак және т.б. Екі жылдықтар әдетте көктемде немесе жаздың басында егіледі және олар екінші жылы гүлдейді.Көптеген екіжылдықтар көпжылдық өсімдіктер болып табылады, бірақ өмірдің екінші жылынан кейін сәндік құндылығын жоғалтып, кішігірім гүлдер құрайды. Екілжықтарға виола (кастрюльдер), түрік гүлзары, қоңырау, ромашка, маргаритка, незабудка және т.б. бар. Көпжылдықтар - көпжылдық өсімдіктер, шөпті өсімдіктер мен субшуб, екі жылдан астам қыстайтын. Олардың кейбіреулері бірнеше жыл, басқалары - 20-30, тіпті 100 жылға дейін (мысалы, Тау-Сағыз) тұрады. Белгілі бір жасқа жеткенде, олар жыл сайын гүлдейді (поликарптық өсімдіктер). Олардың кейбірінде жапырақтары жыл бойы сақталады. Қолайсыз кезеңдерде (қыста, құрғақшылық кезеңінде) жапырақтары мен басқа да ағзалар өліп кетеді, тек жер асты органдарының (тамырлар, түйнектер, шамдар, тамырлар) тірі қалады. Көбеюі жолдары: *дақыл; *вегетативті. Таблицамен жұмыс Алдыңғы жұмыс бойынша оқушылар кесте толтырып, сыныптастарына таныстырады.
Қорытынды жасау Сұрақтарға жауап беру:
| Графические художественные материалы и инструменты Қауіпсіздік техникасы http://tca77.narod.ru/index414.htm Әрбір топқа берілетін ақпарат парақшалары Таблица | |||||||||||||||||
Сабақтың соңы 1-2 мин 1-2 мин | Әр топтағы студенттер алдын-ала анықталған бағалау критерийлеріне сәйкес басқалардың жұмысын бағалайды. Сабақтың соңында студенттер келесідей көрініс береді:
| ||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
| Класс кезінде қауіпсіздік талаптары. 1. Барлық әрекеттерді мұғалімнің нұсқауы бойынша орындаңыз. 2. Жұмыс кезінде кенеттен қозғалыс жасамаңыз. 3. . Жұмыс орнында тәртіпті және тәртіпті сақтау. 4. Сыныптағы материалдар мен құралдарды мұқият пайдаланыңыз. 5. Жұмыс орнын оқытушының рұқсатынсыз қалдырмаңыз. Төтенше жағдайларда қауіпсіздік талаптары. | |||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?