Батарейкалы шамшырақ дайындау. Көркем еңбек (ұлдар), 6 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 4 В: Үй мәдениеті | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Батарейкалы шамшырақ дайындау. | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.5.5 Электр тізбектерін қарапайым сызба бойынша жинау және орындау. | |||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||
Тілдік мақсаттар
| • Электр тізбектерін жинау үшін қажетті түрлі бөліктер туралы сөйлесіңіз. Электр тізбектерінің өткізгіштері мен оқшаулағыштарының ерекшеліктерін және түрлерін талқылаңыз. Тақырыптық терминология мен лексика: Өткізгіштер, оқшаулағыштар, электр тізбегін құрастыру. | |||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Бұл сабақ аясында АКТ дағдылары қарастырылмайды | |||||||||
Бастапқы білім | Электрлік монтаждық схемалар | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | |||||||||
Сабақтың басы 1-2 мин | Сабақты ұйымдастыру кезеңі. Музыкалық шығарма.
Сабақ мақсаты мен тақырыбын анықтау.
| Рисунки, плакаты, интерактивная доска, демонстрационные материалы (Электротехническая арматура) | ||||||||
Сабақтың ортасы
2-3 мин 5-7 мин 1-2 мин | Студенттермен кіріспе әңгіме: Оқушылар мұғалімнің суретін үлкен парақшасында суреттейді және жауаптарына жауап береді:
Негізгі ойларды осы парақта жазбаша түрде жазуға болады және оны кеңседегі көрнекті орынға орналастыруға болады. 4. Топтандыру. Студенттер столдарда әртүрлі түстердің жапсырмаларын табуға және бір түстің топтарын табуға шақырылады. Түстер мұндай болуы мүмкін: қызыл, сары, жасыл, көк. 5. Жаңа ақпарат 1-этап Оқушылар лампаны өз қолдарымен жасау туралы бейнеклипті көрген кезде жаңа ақпаратпен танысады. 2 кезең Студенттер негізгі сұрақтарды талқылайды, топта бір сұраққа жауап бере отырып, сыныптастарына жауап беруді ұсынады. 6. Мұғалімнің демонстрациясы. 1 кезең Оқушылар болашақ практикалық жұмысында пайдалы болуы мүмкін мұғалім ұсынатын электр бөлшектері үлгілерін қарастырады; 2 кезең Оқушылар өздері білетін нышанның егжей-тегжейлері туралы түсініктеме беріп, бір-бірінен қалай ерекшеленетінін түсіндіреді. Қажетті ресурстар болмаған жағдайда, мұғалім студенттерге қажетті суреттермен иллюстрациялар бере алады. 7. Сөйлесуді қайта қарастырыңыз 1 кезең Студенттер электр тогынан қандай материалдар өтетіні туралы сұраққа жауап беруі керек. 2 кезең Студенттерге сондай-ақ «Инсулаторлар» және «Электр тогының өткізгіштері» деген ұғымдар түсіндіріледі. Әңгімелесуді қорытындылай келе, мұғалім қажетті тұжырымдарды түзетеді және оны тақтаға бекітеді немесе электронды презентацияның слайдында көрсетеді: Электр энергиясын жақсы өткізетін заттардың өткізгіштері деп аталады. Электр тогының жақсы өткізгіштері барлық металдар, топырақ, су, қарындаш қорғасын болып табылады. Адам ағзасы сонымен қатар электр тогын өткізеді, сондықтан сіз электрмен жұмыс істеу кезінде өте абай болуыңыз керек. Электрлік ток өткізбейтін материалдар изоляторлар деп аталады. Жақсы изоляторлар: резеңке, фарфор, түрлі шайырлар, пластмасса, жібек, нейлон, құрғақ ағаш. Электр тогының сымдар арқылы өтуі үшін бізге қажет сымдарды байланыстыратын заттарға ауысудың орнына, сымдар резеңкеден жасалған мақтадан жасалған немесе пластикалық түтікке салынған оқшаулағыш қабықпен жабылған. 8. Практикалық жұмыс 1-этап Жаңа ақпарат. Оқушылар: Электр тізбегі 4 бөліктен тұрады: 1. дереккөз; 2. тұтынушы; 3. жалғастырғыш сымдар; 4. кілт Электр тоғының көздері: батареялар, батареялар, генераторлар, жел генераторлары, гидроэлектрстанциялар. Электр тогының тұтынушылары электр энергиясын пайдаланатын құрылғылар болуы мүмкін: тұрмыстық техника, жалғастырғыш сымдар, кілттер (қосқыштар), оқушылар топтарда мұғалім ұсынған электр тізбектерінің жинақтарының үлгілерін немесе электронды тұсаукесер слайдтарындағы суреттерді қарастырады. 2 кезең Топтағы студенттер электр тізбектерін мұғалім ұсынған қажетті электрлік компоненттер мен радио элементтерді пайдаланып құрастырады. Жұмысқа кіріспес бұрын студенттерге қажетті материалдар мен құралдарды пайдаланған кезде қауіпсіздік ережелерін талқылау қажет:
3 кезең Жұмыстың сапасын тексеру. Шығармашылық жұмыс Студенттер әртүрлі шамдарға қарап, олар жинаған арнайы электр тізбектерін қолдануға болатындығын ойластыру керек. Қажетті ақпарат жұмыс кітаптарында жазылуы керек. | Сабақтың басталуын белсендендіруге арналған сөздер мен тіркестер: электр жабдықтары: штепсельдер, розеткалар, ажыратқыштар, розеткалар электр аспаптары: пиллерлер, пышақтарды кесу, оқшаулау лентасы, монтаж пышағы электр бөлшектері: Жарықдиодты шамдар, электр сымдары, гальваникалық батарея Төрт түсті жапсырмалар: қызыл, сары, жасыл, көк. Флипчарттар, қарындаштар және қарындаштар, қарындаштар және маркерлер Электрлік бөлшектердің әр түрлі үлгілері Электр бөлшектерін жинаудың түрлі үлгілері | ||||||||
Сабақтың соңы 1-2 мин 1-2 мин | 8. Сабақтың соңында студенттер келесідей көрініс береді: • сабақта қандай ақпарат сіз үшін ең ақпараттандырылды? • Сіздің топтың ең белсенді мүшесі кім болды? • Сыныптастарыңыздың қандай еңбегі ең жақсы деп есептеуге болады? | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
| Класс кезінде қауіпсіздік талаптары. 1. Барлық әрекеттерді мұғалімнің нұсқауы бойынша орындаңыз. 2. Жұмыс кезінде кенеттен қозғалыс жасамаңыз. 3. . Жұмыс орнында тәртіпті және тәртіпті сақтау. 4. Сыныптағы материалдар мен құралдарды мұқият пайдаланыңыз. 5. Жұмыс орнын оқытушының рұқсатынсыз қалдырмаңыз. Төтенше жағдайларда қауіпсіздік талаптары. | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?