Дастарқан басында өзін дұрыс ұстау мәдениеті және мерекелік дастарқанды жабдықтау. Көркем еңбек (ұлдар), 6 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар 4-бөлім: Тамақтану мәдениеті | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Дастарқан басында өзін дұрыс ұстау мәдениеті және мерекелік дастарқанды жабдықтау | ||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.4.1 Қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыру және сипаттау 6.2.4.2 Әртүрлі іс- шараға арналған дастарқанды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын көрсету. | ||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология Майлықтар, ас құралдары, фуршет столы, түскі ас үстелі, салқын тағамдарға арналған үстел, туған күнге арналғна үстел, дастархан, сервировка. Дәстүр - қоғаммен қарым-қатынасты реттеу органдарының бірі ретінде әрекет ететін ұрпақтан ұрпаққа берілетін практикалық және қоғамдық іс-әрекеттердің көптеген идеялары, рәсімдері, әдеттер мен дағдылар. Дәстүр - символикалық мәнге тән стереотиптік сипаттағы әрекеттер жиынтығы. Этикет - қоғамдағы адамдардың мінез-құлық ережелері, қоғамның талаптарына сай өзін өзі ұстау. Тактика - қабылданған этика және этикалық нормаларға сәйкес өзін ұстай білу қабілеті. Сәйкестік сезіміне ие адамдар мінез-құлық деп атайды. Ұқыптылық мінез-құлық ережелерін қарапайым сақтаумен қатар, сұхбатты түсінуге және басқа адамдарға жағымсыз жағдайларды болдырмауға мүмкіндік береді. | ||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Топта жұмыс істеу алу. Сыныптастарының пікірлеріне сыйластықпен қарау. Ұқыпты әрі мұқият жұмыс істеу. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру. | ||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Бейнелеу өнері, тарихы, музыка. | ||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | - | ||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
| Үстелде өзін өзі ұстау. | ||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі
Мақсатты қою. Мұғалім оқушыларға бірлесе талқылау барысында сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын анықтайды. | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Сабақ мақсаты және тақырыбын бірге анықтау. Сынып тақтасына сабақтың тақырыбына сәйкес иллюстрациялар, фразалар және өрнектер жазылады. Оқушылармен бірлесе әңгімелесу. Сіздер бала кезден жақындарыңыздан үстел басында өзін ұстау мәдениеті жайында көп нұсқаулықты естіген боларсыздар. Сіздердің ата-аналарыңыз: "Білектеріңді үстелге қойма!" немесе "Аузыңда толы тамақпен сөйлеспе!" деген сөздерді көп естіген боларсыздар. Дастарханда отыру мәдениеті (топтар үшін жағдаяттар) Дастарханда отыру мәдениеті ойдан шығарылған ережелер жинағы емес. Әрбір ереженің өзіндік мағынасы бар. Бір ережелер үстел басында отырған көршіңе деген сыйластықтан туса, екіншісі дастархан иелеріне деген ықыластан туындады. Шанышқы және майлықпен қолдануды білесіңдер. Дегенмен үстел басында отырудың өзге де ережелері бар. Қазір біз сіздермен дастархан басында болуы мүмкін жағдайларды қарастырып өтеміз. 1. Ұқыптылыққа қарамастан ауызда желінбейтін бір зат болған жағдайда не істеуге болады? (балықтың не еттің сүйегі, өріктің сүйегі немесе басқа зат) Мүмкін жауап: Ең жақсы шешім аузыңызға ақырын шанышқыны жақындатып, сүйекті, сіңірді алып шығу қажет. Дастархан басында түкіру мәдениетсіздікке жатады. 2. Қонақтар үстелге отырды және джеммен шай ішеді. Олардың арасында алғаш рет осы үйге келген және өте ыңғайсыз сезінген бала болған. Оған бәрі ғана қарап, оған қолын қою керек екенін білмеді. Басқа қонақтардың көз алдында ойнап, ол автоматты түрде джемге арналған шыны қасықпен ойнады. Сонда түзетілмейтін оқиға болды. Кездейсоқ, ол вазаның шетіне қасық ұрды, ал кристалдан жасалған қасықтың жартын сындырды. Егер қонақ үйде біраз уайымдаса, ол оны байқағанына көңіл бөлме. Ағылшын тілі дейді: шынайы тәрбиелеу - бұл қателіктер жасамауға болмайды, бірақ басқаларды жасаған кезде оларды байқамау. 3. Қоңырау шалынып, асханаға барды. Кестеде жарма пюресі бар табақтар бар. Әрқайсысы қасықтарын алып - Фу! Кенеттен бала қатты дауыстап айтады. - Қандай жаман әңгіме. Сіз бұны өзіңіз жей аласыз, бірақ мен оны жемеймін. Жалпы үстелде тамақ туралы нашар әңгімелесу, тағамды сынап, сөйлеуге тыйым салу және сөйлеу ережелері басқалардың аппетін бұзбау үшін, сіздің ойыңызша, бұл дәмсіз деп айтуға болады. Ең бастысы, бізді тамақтандырып, қамқорлық жасайтындарға қарсы болмау керек. 4. Дастархан үстінде сөйлесуге бола ма ? Тамақ ішкенде тыныштықты сақтап қалудың қажеті жоқ, бірақ тек бос ауызбен сөйлесуге болады. Алдымен жұтыңыз, сосын айтыңыз. 5. Маша қатты шайнайды, сорып , тағамды ауамен бірге тартып ішеді, мұрны бітелген. Тамақ ішкенде дыбыс шығармай. Ешкімге ештеңе естіртпеу үшін шайнап, жұтып қойыңыз! Дыбыс жоқ! Тағамды ауамен бірге тартпаңыз! мұрныңызды ұстамаңыз! (Балалар мұғалімдерінің пікірлеріне жауап береді, өз пікірін, қосады) Бірақ басқа нәрсені істегісі келетін тілазар балалар бар. Сонымен, бұл балаларға пайдалы кеңес беру керек, бірақ зиянды кеңес беру керек. Григорий Остердің осындай кеңесті біздің жұмысымызда айқындап берді, ол біз талқылаудың соңында тыңдайды. Бүгін біз тамақ кезінде пайда болатын жағдайларды түсінуге тырыстық. Кестеде мінез-құлықтың негізгі қағидаларын қалыптастырайық (экрандағы «Кестеде мінез-құлық ережелері» сөзін көрсетіңіз, ережелерді шығарып, оларды жазу кітапшасында ұстаңыз) Топтық жұмыстарды қорытындылаудың да кезі келді. Кейбір елдерде таңқалдыратын да дастархан басындағы мәдениеттің мысалдары бар. Мысалы, Қытайда тамақты дыбыс шығарып шайнап жеу астың дәмділігін білдіріп, үй иелеріне деген ілтипатпен пара пар. Оқушылар түрлі халықтардағы дастарқан басында отыру мәдениетін қарастырады. - Түрлі мәдениеттердегі үстел үсті әдептерін білесіздер? - Үстел мәдениеті дегеніміз не? Постер жасау. Тапсырма. Топтық жұмыс. Жребий негізінде оқушылар карточкаларда жазылған елдерді(Қазақстан, Англия, Франция, Қытай, Үндістан, АҚШ, Италия және т.б.) шығарады. Топтар постерге берілген елдердегі дастархан мәдениеті туралы постер дайындайды. Топтармен постерлерді дайындау. Оқушылар таблица толтырады.
| Электронды презентация, флипчарттар, музыкалық композиялар, әртүрлі халықтардың дастарханда отыру мәдениеті туралы ақпарат | |||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
| Материалды бекіту. Оқушылар таблицаны "иә", "жоқ" деп толтырады. Сабақ соңында оқушылар кері байланыс жасайды.
| ||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз ? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | ||||||||||||||||||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. | Денсаулықсақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері. Осысабақтақолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||||||||
СабақбойыншарефлексияСабақмақстары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Оқу мақсатын игеруде «талпынды» алған оқушылар бар ма? Неліктен олар «талпынды» алды? Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туаралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туаралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтың барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақта неге көңіл бөлуім қажет? 1: 2: | |||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?