Өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар. Көркем еңбек (ұлдар), 5 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.5.2 Өсімдік шаруашылығында көктемгі жұмыстар жүргізу (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу 5.2.6.1 Материалдар мен құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау. | ||||||
Сабақ мақсаттары | Мектеп үлескісінде көктемгі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу | ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Мектеп үлескісіндегі жүргізілетін жұмыстың реттілігін сипаттай алады. Пәнге қатысты терминология мен лексика Бөлме өсімдіктері, бақша өсімдіктері, топырақты дайындау, атыздар, тұқым, топырақты қопсыту, тұқымдыотырғызу Диалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестері Көктемгі жұмыстарды жүргізу үшін ……,……., ……..,құралдар қажет Тұқымды отырғызу үшін….. Суару… | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Еңбек және құрмет Оқушылар сабақта табанды еңбек жасайды Мектеп үлескісінде шағын топтарда жұмыс жасағанда бір- бірінің пкірін тыңдап құрмет көрсетеді. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология пәнімен бақша және бөлме гүлдерінің ерекшеліктерін салыстырғанда. Мектеп үлескісінің топырағының құрлысы мен құрамын туралы қарастырғанда география пәнімен байланысады | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақта АКТ қолдану оқушыларда ақпаратпен жұмыс жасау дағдысын дамытады. Сабақта АКТ бөлме және бақша өсімдіктері және оларды отырғызу жайлы видеоматериалдарды көрсетуге қолданылады | ||||||
Бастапқы білім | Өсімдік әлемі және олардың адам өміріндегі маңыздылығы туралы біледі. Құралдар мен материалдар қолдануды бақылай отырып, өздерінің электр энергиясы көздері тралы шығармашылық жұмыстарын жасау үшін, алғашқы ойларын зерттейді. Құралдар мен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережелері мен санитарлық-гигиеналық нормаларды біледі. Өздігімен алған ақпаратарды өңдеуді, ойланып-толғануды, екшелеуді біледі. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 01-03 мин | Қызығушылықты ояту. Сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтау үшін оқушыларға мектеп үлескісіндегі жүргізілген жұмыстардың және бөлме және бау- ақша өсімдіктернің суреттері көрсетіледі. | Сабақтың презентациясы | |||||
Сабақтың ортасы
4-9мин 10-25мин 26-42мин | Өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар (Ұ) Гүлдердің, бақша және бөлме өсімдіктерінің біздің өміріміздегі ролі туралы алданады: -гүл сыйлық - интерьерді безендіру -дәрі ретінде (МК)Талдау үшін гүл өсімдіктері туралы бейнематериал көрсету. Оқушылардан өздері күнделікті өмірде байқап жүрген өсімдіктерімен бөлісулері сұралады.. Өз үйлерінде, бақшаларында, аулаларында, қандай гүл өсімдіктері өсірілетіндіктері туралы және қалай баптау керек екендігі жайлы. Өсімдіктердің түрлеріне (ыстықты, ылғалды жақтыратын) байланысты, топырақтын құрамына байланысты немесе арнайы температурада күтім қажет екенің айту. (Т) Тәжірибелік тапсырма: Мектеп ауласындағы ашық жерге гүл тұқымын егу. Оқушылар шағын топтарды жұмыс жасайды . Тұқымды себер алдында арнайы өңдеуден өткізеді.Сонда ғана тұқымның өніп-шығуына және өсімдіктердің одан әрі өсуіне қолайлы жағдайлар қамтамасыз етіледі.Оқушылар осындай жағдайлармен таныстырылады: 1)ылғалды барынша сақтау, 2)арамшөмтерді отау, 3)өсімдіктің бойына қоректік заттар жинақтау 4)топырақты су,ауа және жылу келуін қамтамасыз ететін күйге жеткізу, 5)дақылдардың зиянкестері мен ауруларына қарсы күрес жүргізу. Жұмыстың барысы: 1.Гүл тұқымдарын таңдап алу 2. Мектеп гүлзарында тұқым отырғызатын топырақты дайындау 3.Топырақты қопару, отырғызатын атызды дайындау (тереңдігі 3см) 4.тұқымды себу және суғару. | Гүл отырғызу әдісі https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%B3%D2%AF%D0%BB+%D3%A9%D1%81%D1%96%D1%80%D1%83 Бөлме гүлін таңдау: https://www.youtube.com/watch?v=D3XU1KMNtXk Қажетті құрал –жабдықтар: Күрек, тырма, суарғыш, бір жылдық өсімдіктердің тұқымы | |||||
Сабақтың соңы 43-45 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Шағын топтарда қабылеті жоғары оқушылар басқа топ мүшелеріне қолдау көрсетеді. Кейбір оқушылар мұғалім тарапынан бағыттаушы қосымша сұрақтар қойылады. | Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы арқылы Мектеп үлескісінде жүргізілген жұмыстың нәтижесі бойынша | Сынып бөлмесінде және мектеп үлескісінде жұмыс жасаған кездегі оқушылардың өмірінің қауіпсіздігін қамтамасызету . Құрал жабдықтармен дұрыс абайлап жұмыс жасау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?