Шығармашылық жұмысты орындау. Сәндеу мен безендіру. Көркем еңбек (қыздар), 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары № 7
Сәндік қолданбалы өнер (қыздар үшін) | Мектеп: | ||||||||||||
Күні | Мұғалім Сабаққа қатысқандар Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сынып 9 | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы: №7 | Шығармашылық жұмысты орындау. Сәндеу мен безендіру | ||||||||||||
Оқу мақсаты | 2.1 Шығармашылық идеялардың көркемділігі 9.2.1.1 Мазмұнды және ерекше туындылар орындау үшін өнердің көркем құралдарын өз бетінше қолдану 2.3 Жасау технологиясы Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 2.6 Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау Техника қауіпсіздігін қадағалап, материалдар мен құралдарды қолдану; | ||||||||||||
Сабақ мақсаты | Қазақтың халқының ұлттық мәдениетінің тоқылған бұйымдарын орындауда техникалық қауіпсіздікті сақтау шараларын орындау. | ||||||||||||
Бағалау критериі |
| ||||||||||||
Тіл мақсаты | Оқушылар пайдалана алады: Сыныпқа практикалық жұмысты көрсету үшін терминологияны қолданыңыз. Өнім сапасын жақсарту бойынша ұсыныстар алу үшін өзіңіздің және басқа адамдардың жұмысын бағалаңыз. жаңа материал. Сұрақтарыңызды қойып, оларға жауап беріп, мысалдармен жауап беріңіз. • Шығармашылық жұмыс жасау әдістеріне түсініктеме беру; • Өнер түрлерінің (фотосурет және кескіндеме) арасындағы айырмашылықтарды және ұқсастығын салыстыру және түсіндіру Тақырыпқа қатысты сөздік және терминология: Қайталанатын үлгіні (байланыстыру), үлгінің элементтерін, мәнерлі құралдарды.
| ||||||||||||
Құндылықтарды білу | Ұлттық мәдениеттердің ортақ байланысын түсіне отырып,мәдени құндылықтарды ескеріп,достық қарым қатынасты ұстану және шығармашылық жұмыстарына байланыстыру. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Теориялық білімді тақырыптарда қолдану: бейнелеу өнері және еңбек. | ||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылардың « кілем тоқу жолдары мен қолданылатын материалдар» тақырыбы бойынша қалыптасқан білімдері мен тәжірибелері және жұмыс жасалу жайындағы процестің жоспары мен кезеңдері туралы түсініктері. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурсы | |||||||||||
Сабақ басы | (Ж) (Т) Оқушылар эскиздік ізденіс немесе тоқып бастаған жұмыстарын жақсарту мақсатында, оқушылар өз еңбектерін сыныптастарына көрсетіп ұсыныстарын тыңдау. | ||||||||||||
1-сабақ
| Сабақ мақсаты: Қазақтың халқының ұлттық мәдениетінің тоқылған бұйымдарын орындауда техникалық қауіпсіздікті сақтау шараларын орындау. (Ж) (Т) Технологиялық үдеріс. Қазақ мәдениетіне тән геометриялық,өсімдік, зооморфтік оюларды таңдай отырып алдын ала дайындалған схемаларға байланысты жұмыс орындау. Оқушыларға кеңес 1.Гобелен тоқумен айналыспас бұрын тоқымашы-гобеленелі өзінің жұмыс орнын сайлап алған жөн.Гобеленді күндіз жарық мал түсетін жерде тоқыған абзал. 2-Жұмыс орнына шамның жарығы сол жақтан түсуі керек. Өзіңіздің ең тамаша сезіміңізді суреттеу барысында қолыңыз жеңіл қозғалуы үшін кейбір гобелен тоқуға қажетті пайдалы кеңестерге құлақ түріңіз. 3-Гобелен тоқығанда жүн жіп ширатыла бұрылып қалса, жүгініп қалды дейді шеберлер. 4-Әрбір екі сағат сайын үзіліс жасап көзге арналған жаттығуларды орындау керек. 5-Гобелен тоқыған кезде ұқыпты,шыдамды болған жөн. Анықтамалық материал. Раппорт – ою-өрнектің дизайны. Сәндік-қолданбалы композициялардың арасында жиі қайталынатын құрылымы бар, қарапайым немесе күрделірек өю- өрнектер кездеседі. тұрақты түрде олар көлденең немесе тік бағытта кездесіп, қайталанады. Бұндай өнім қазақ өнеріндегі сәндік-қолданбалы өнерде жиі кездеседі. (Ж) (Ж) (Г) Қайталама ою өрнектер. Басқұр,білезік,белдік.тоқуға байланысты осы қайталынатын әдісті пайдалануға болады.
Оқушылардың назарын техникалық қауіпсіздікті сақтай отырып, тоқудың үдерісін дамыту.
Мұғалімнің басшылығымен жүргізілетін тәжірибе Уақытылы көмек алу үшін кері байланыс алыңыз. Дескрипторлар:
| https://www.art-talant.org/masterklassy/1537-rapport-kak-chast-ornamenta.html қйталанатын оюлардың бөлшектері ru/publ/azbuka_ rukodelija/kovro tkachestvo/35 Кілем тоқу сабақтары. http://cpykami.ru/idei-tkatskogo-stanka/ Необычные и простые в исполнении виды ткацкого станка. Тоқыма станокпен қарапайым мен ерекше тоқу түрлері. | |||||||||||
Сабақтың аяқталуы | Алдын ала дайындалған дескрипторларға байланысты жұмысты аяқтап сыныптастарына көрсетіп,тәжиірбенің нәтижесімен бөлісу. Кері байланыс:
| ||||||||||||
Дифференциация – Сізге көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың оқу деңгейін қалай тексеруге болады? | Денсаулық және қауіпсіздік ережесі. | |||||||||||
Дифференциация қолдау көрсету. Мұғалімнен жеке кеңес алу мүмкіндігі. | Мұғалім оқушыларды үйрету үшін құрал жасау процесін бақылау. жасағанды талдау және түсіндіру. Формативті бағалау процесінде алынған аралық нәтижелерге негізделген қызметті түзету. | Қауіпсіздік ережелері мен өткір кескіш нысандардағы талаптар. | |||||||||||
Сабаққа кері байланыс. Сабақтың / мақсаттардың мақсаттары шынайы болған ба? Барлық студенттер ОМ -ге жетті ме? Егер жоқ болса, неге жоқ? Сабақта дифференциация дұрыс па? Сабақты уақытша кезеңдерде ұстап тұру керек пе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||||||||||
Жалпы баға 1: Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқу туралы ойлаңыз)? 2: 1: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)? 2: Сабақ туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы сабақта не білдім, келесі сабақтарда не іздеймін? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?