1-сабақ. Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Көркем еңбек (қыздар), 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар: Көркем өнер

Сабақ : № 1Бөлім : Сәндік қолданбалы өнер

Мектеп : Тараз қаласы Физика –математика Бағытындағы Назарбаев Зияткерлік Мектеп

Күні: 1 сабақ

Мұғалім :

Сынып 9

Сабақ тақырыбы

1-сабақ. Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері.

Оқу мақсаты:

Ортамерзімді жоспардан:

9.1.2.1. өнер туындыларының тарихи және мәдени шығармаларындағы материалдар мен стильдерді жариялауда көпшілік назарының әсерін қарастыра отырып, салыстырмалы талдауды жасау;

Сабақ мақсаты

Оқушылар жасайды:

  • Қазақ халқы мен басқа да мәдениеттердің тоқыма өнрерін зерттеу.
  • Әртүрлі тоқымалық өнер туындыларының түрлері мен материалдарына салыстырмалы талдау жүргізу.

Бағалау критерилері

  • Қазақ тоқымасының ерекшеліктерін біледі.
  • Қазақ тоқымасының түрлі түрлерін анықтайды
  • Тоқыма өнерінің түрлерін салыстырады
  • Өз жұмыстары мен басқалардың жұмыстарын бағалайды және талдайды.

Құндылықтарды білу.

  • Басқалардың ойымен пікірін құрметтеу.
  • Оқушылар арасында жақсы қарым-қатнас орнату.
  • Оқушылар бір- бірін тыңдай біліп,басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап,ойын жеткізе білу.
  • Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру.

Пән арасындағы байланыс.

Зерттеу барысында теориялық білімдерін «Технология» және «Өнер тарихымен» байланыстыру.

АКТ –ны пайдалану дағдылары.

Оқушылардың ақпаратты іздестірумен, оны іріктеумен, фактілер мен құбылыстар арасындағы байланысты салыстырумен және белгілеумен байланысты өзіндік жұмыс дағдыларын дамыту.

Алдын алу білімі

Сәндік-қолданбалы өнердегі өнердің стильдік бағыттарының ерекшеліктері.

Тіл мақсаты.

Оқушылар орындай алады:

Ұлттық қазақ өнерінің өнер туындыларын тоқымалық техникадағы басқа да мәдениет бұйымдарымен салыстыру және талдау.

Тоқудың түрлі тәсілдерінің ерекшеліктерін анықтау

Пәндік сөздік қор /Пәндік лексика және терминология

Кілем, алаша, гобелен, тоқыма өнері

форма, сызық, өрнек, технология, шебер, жіп.

жасау

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері

Мен ...таңдау себебі, ... Мен бұны ... материалдан жасалғанын білдім.

Мен ... пайдалы жақтарын білемін.

Мен ... материалдар мен құралдарды қолданғанын білдім. Бұл бұйым ... ерекшеліктерден тұрады.

Дереккөздер

Ұйымдастыру кезеңі

10-мин

) (М) Сабақтың тақырыбы мен мақсаты бейнематериалды көру арқылы ашылады:

https://www.youtube.com/watch?v=FpTO2POIZbQ

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Бейнероликтен не көрдіңіздер?

2.Жалпы дәстүрлі тоқыма өнерін қалай жасайды екен?

3.Бұл көп уақытты талап етеді ме?

4.Өрнектер қалай түседі?

Оқушылардың жауабы.

https://www.youtube.com/watch?v=FpTO2POIZbQ

10-минут

Мақсат 1.1. Қазақ халқы мен басқа да мәдениеттердің тоқыма өнерін зерттеу.

(О) (Т) (Ф) Талдауға арналған сұрақтар:

Оқушыларға иллюстрациялар, суреттер, тоқымадан жасалған бұйымдарды қарастыруды ұсынымыз. Тоқымалық техникада жасалған тоқыма өнерінің әртүрлі түрлерін салыстыруды ұсыныңыз.

  • Тоқыма бұйымдарының айрықша ерекшеліктерін атаңыз?
  • Тоқымадан жасалған бұйымдар қалай орындалды?
  • Ұлттық тоқыманың басқа мәдениет тоқымасынан айырмашылығы неде?

(Т) (Д) (Ф) Зерттеу.

Оқушыларға тоқымашылық өнерін зерттеуді міндеттеңіз, дәстүрлі ұлттық өнерде қолданылатын тоқымалық техникасында бұйым жасау бойынша жұмыстың әр түрлі тәсілдеріне арналған материалдармен және құрал-саймандармен танысыңыз.

Зерттелетін аспектілер.

  • Дәстүрлі қазақ өнерінің пайда болу тарихы.
  • Қолмен тоқу түрлері.
  • Материалдар мен құрал-саймандар.
  • Қазіргі уақытта тоқыма бұйымының танымалдығы.

Жүргізілген зерттеудің дескрипторлары.

  • Қазақ тоқымасының әртүрлі түрлерін біледі
  • Материалдар мен құралдарды ажыратады.
  • Тоқыманың танымалдығын анықтайды.

Оқушылар өз зерттеулерін постерлерде немесе электронды презентацияда ұсына алады. Көрсетілгеннен кейін оқушыларға жүргізілген зерттеу туралы қорытынды жасауды ұсыныңыз.

15-минут

5-минут

(Ж) (П) (Ф) Оқушыларға тоқуға арналған материалдар мен құралдардың әртүрлі түрлерінің суреттерін орындауды ұсыныңыз.

Мысалы:

Оқушылар бір-бірінің нобайларын бағалайды.

Бағалауға арналған дескрипторлар:

  • Бұл қандай тоқыма түріне арналған құрал-жабдық екенін бейнелеп көрсетеді
  • Тоқу құралының көлемін дәл көрсетеді.
  • Тоқу құралының құрылысын көрсетеді.

Оқушылар өздерінің жасаған жұмыстарын таныстырып түсіндіріп кетеді.

Оқушылар ой бөліседі.

Бір-біріне сұрақтар қою арқылы талқыланады.

Оқушылар бір –бірінің жетістіктерін бағалайды.

Практикалық материалдар

Плакаттар, түрлі-түсті қаламдар, альбом

Кері байланыс

  • Не білдім нені түсіндім?
  • Түсініксіз не болды.?
  • не жетілдіруіміз кажет?
  • Қандай қиыншылықтар болды
  • Не оңай болды?
  • Болашақ сабақтарда не көргілері келеді.?

Қосымша ақпарат

Сабақтың соңында оқушылар:

Үйренгендері туралы ойланады

Келесі сабақтың мақсаттарын белгілейді

Өздерінің және өзгелердің жұмыстарын бағалайды.

.

Дифференциация –

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады тапсырма беруде оқушыларды өзімнің бақылауым бойынша қабілеті төмен балалармен белсенді балаларды қосып отырғызуға тарысамын.

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Сабақта оқушылардың ақпаратты қаншалықты түсінгенін, ең бірінші зерттеу бойынша оқушылар жалпы тоқыма өнерінің шығу тарихын зерттеп, топ бойынша бір-бірінің ақпараттарын тыңдап, талдап бағалайды. Топтар бір-біріне екі жұлдыз бір тілек айту арқылы түсініктерін көрсетеді.

 

Дифференциацияны сабақтың практикалық бөлімінде сурет салуға қабілеті төмен балалардың қастарына барып қолдау көрсетемін. қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз

Екінші практикалық нобайлар жасағанда оқушылардың альбомдарында бейнелеген нобайларын сыныпқа ұсынып әр халықтың ою-өрнектерін көрсетіп, талдау жасайды.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап

Сабақты жопарлауда паралелл сабақ беретін мұғалімдермен бірігіп жалпы жоспар құрылады. Соған қарап өзіміздің жеке жоспарымызды жасаймыз . Ол кезде сыныптың қабілеті ескеріліп тапсырма дайындалады.

Оқушылар сабақтың зерттеу бөлімінде АКТ дағдыларын дамыта алады.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу
Пікірлер 1
  1. Гулдесин
    Гулдесин 30.04.2024 01:33
    0 + 0 -
    Керемет