Материалды іріктеу және дайындау. Өлшемді алу және алжапқыш суретін салу. Көркем еңбек (қыздар), 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пәні: «Көркем өнер еңбегі»

Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі:

Дизайн және технология

Мектеп: Алматы қаласы химия биология бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің есімі:Ермилова Е.В., Попкова С.В.

СЫНЫП: 6

Қатысқандар саны:

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы: Материалды іріктеу және дайындау. Өлшемді алу және алжапқыш суретін салу.

Сабақ негізделген оқумақсаты (мақсаттары)

6.1.4.1

Уақытты және басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттердің орындалу жүйесін жоспарлау және анықтау

6.1.5.2

Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін эскиздерді, техникалық сызбаларды және суреттерді орындау

Сабақ мақсаттары

Сабақ барысында оқушылар:

• Жаңа үлгілерді жасау үрдісімен танысады

• Алжапқыш және басқа да ас үйге арналған заттарды жасау технологиялық процестің сатыларын жоспар құрайды

• Шығармашылық идеяларын көрсете отырып, сызбаларды жасайды

Бағалау критерийлері

Оқушылар келесі мақсаттарға қол жеткізе алады:

  • Түрлі ас үйге қатысты арнайы киім мен заттарды жасау процесін білу және түсіну.
  • Шығармашылық туындыларды жасауды жоспарлап өз бетімен құру.
  • Ұсынылған өнімді жасау үшін таңдалған материалдың ерекшеліктерін дұрыс сипаттау
  • Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін дескрипторларға сәйкес шығармашылық идеяларын көрсете отырып, сызбаларды орындайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

• әртүрлі ас үйге арналған арнайы киім мен заттар жасау үшін түрлі технологиялық процестерді талқылау.

• ұсынылған түс гаммасы мен композициялық шешім, тоқыма, өнер, қолда бар және табиғи материалдардың түрлерін талқылау.

Тақырыптық терминология және терминология:

пішу, модель, кесу, түс шкаласы, модель, алжапқыш, қапсырма, асүй, дизайн, дизайнер, сән дизайері, тоқыма материалдар.

Құндылықтар

Топта бірлесіп жұмыс істей білу

Сыныптастар мен олардың көзқарастарын құрметтеу

Епті және дәл жұмыс істей білу

Жұмыс кеңістігін дұрыс ұйымдастыру

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу өнері, тарих, музыка

АКТ дағдылары

Оқушылар ғылыми-зерттеу процесінде АКТ дағдыларын пайдалана алады және қажетті ақпаратты іздей алады.

Алдыңғы тақырып

Бұл үшінші бөлімнің 8-9 сабақ тақырыбы, алдыңғы сабақтардан оқушылар келесі дағдылармен хабардар :

  • Сурет құралдарымен жұмыс істеу дағдылары
  • Тоқыма материалдарымен және олармен жұмыс істеу тәсілдері

Сабақ барысы

Жоспарланғануақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы

Музыкалық бөлім (сабақтың басында және сабақ байы - әртүрлі стильде, дәстүрлі музыкалық аспаптар ойналып тұруы қажет).

Ұйымдастыру бөлімі - сабақтың тақырыптары мен міндеттерін бірлесіп анықтау  

Сәлемдесу.

Сабаққа арналған презентация

Ортасы

(СЖ) Келесі сұрақтар бойынша оқушылардың бірлесіп талқылау:

• «Жобалау», «жинақтау» және «үлгі» дегеніміз не?

• Киім үлгісін жинақтау қайда қолданылады?

• Суреттердің сызбалары не үшін қажет?

Дайын өнімнің мысалында - алжапқыштар мен қапсырмаларды көрсетіп оқушылар шығармашылық өнімдердің қажетті өлшемдерін анықтау үшін суретті өлшеу қажеттілігі туралы көрсету және түсіндіру. Қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету және әртүрлі манекендер немесе бейнелерді пайдалана алады.

(ЖЖ) Тапсырма: Мәселені анықтау:

Екі оқушыны тақтаға шығуға шақырып әртүрлі өлшемдегі асүйлік алжапқыштарды киіп көруді сұрау. Оқушылар қорытынды жасайды, бір қызда алжапқыш жақсы жарасып, екіншісіне кішкентай болғанын көреді. Олар өздерінің жауаптарын негіздейтін себептерді атайды.

Өнімнің сызбасын салу үшін адамның өлшемінен өлшемдер алынады. Өлшемді дұрыс алу керек, әйтпесе сызба дұрыс емес болып шығады және оған салынған өнім суреттегідей дұрыс отырмайды. Өлшем белгілі бір ережелерге сәйкес сантиметрлік таспаны қолданады.

Өлшем - адамның дене бітімінің негізгі өлшемдері.

Өлшемдерді алу - бұл адамныңдене бітімінің негізгі шартты сызықтарын өлшеу. Фигураның негізгі бағыттары: мойын сызығы, кеуде сызығы, белдің сызығы, бөксе сызығы, тізе сызығы.

Тапсырма 1: өлшемнің атаулары мен оның шартты белгілерімен және ережелерімен таныстыру, алжапқышты жасау үшін қандай өлшемдер қажет екенін анықтап, олардың суретте орналасқан жерін көрсетіңіз.

Шартты белгілері

Өлшем алу ережелері

Өлшемнін атаулары

Менің өлшемдерім

Кұ

Бел сызығынан қажетті ұзындыққа түсіріледі

Кеуденің ұзындығы

Тбұ

Бел сызығынан қажетті ұзындыққа түсіріледі

Төменгі бұйым ұзындығы

Жба

Бел сызығын қынаған жіп бойынша

Жартылай бел айналымы

Жбөк.а

Бөксені көлдененінен айналдыра түсіреді

Жартылай бөксе айналымы

(ЖЖ) Жұптасып талқылау: өлшем алу ережелері

Адамның дене бітімінің оң жағынан өлшем алынады;

• Алдымен көлдененінен айналдыра өлшем алынады, содан соң ұзындығы өлшейді;

• Өлшем алғанда Сантиметрлік таспаны тартпаңыз немесе босатпаңыз;

• Жеңіл киім үстінен өлшем алынады;

• Бел жағын белдік жіппен байлап қояды;

• Ұзындық өлшемі толығымен жазылып, ені мен енін өлшемдерінің жарытысы жазылады, себебі сызба суреттің жартысынан құралады.

Тапсырма 1: жұптасып оқушылар бір-бірінің өлшемдерін алып және деректерді технологиялық карталарды пайдалана отырып жазып қою.

Шартты белгілері

Өлшемнін атаулары

 өлшем нәтижесі

Кұ

Кеуденің ұзындығы

Тбұ

Төменгі бұйым ұзындығы

Жба

Жартылай бел айналымы

Жбөк.а

Жартылай бөксе айналымы

Оқушылар өлшемнің көбісі бел айналымы (БА) және бөксе айналымы (БА) өлшемдерінің бірдей екеніне көзі жетеді және ұзындық өлшемдері әртүрлі екеніне көз жеткізеді: оқушы қаншалықты биік болса, төсбелгінің ұзындығы мен алжапқыштың төменгі бөлігі соғұрлым ұзын болады.

) Оқушылармен жұмыс тәртібін талқылау:

• Үлкен форматтағы қағазда алжапқыш суретін толық көлемде орындауға болады. M 1: 1-де алжапқыштың эскизін жасау

• Нәтижесінде шыққан сызбаны пішіп алу.

• Үлгінің барлық элементтеріндегі бөліктердің атауын жазыңыз.

• Әрбір бөлікке көрсеткіші бар жіптің бағытын көрсетіңіз.

Әр кесілген жерді сантиметрмен өлшеп шығыңқы жерлерді белгілеу.

Графикалық сызбаны сызу үшін дескрипторлар:

• Өлшеуді өз бетіңізше алады

• алжапқыш пен қапсырманың эскизін әзірлейді және орындайды

• олардың композициялық құрылымын ескереді

• Қағаз және сызу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.

Түрлі ас үйдің аксессуарларының суреттері: алжапқыштар мен қапсырмалар

Аяқталуы

Сабақтың соңында оқушылар:

• Сабақта қандай ақпарат сіз үшін жаңа болды?

• Топта сабаққа белсенді қатысқан кім?

• Сыныптастарыңыздың қандай еңбегі ең жақсы деп есептеуге болады?

Дифференциация - Сізге қандай қолдау көрсетуді қалайсыз? Дифференциация - оқушылар өздері шығармашылық жұмыс жасау үшін материалдар мен технологияларды таңдайды.

A * деңгейі - өз жұмысын жасау үшін түрлі әдістер мен әдістерді қолданады. Олар сондай-ақ басқа студенттерге көмектеседі.

B * деңгейі - 1-2 қабылдауды немесе әдісті, неғұрлым жеңілдетілген опцияларды пайдаланады. Жұмыс дербес орындалады.

C * деңгейі- бір әдісті немесе шектелген әдісті қолданыңыз, түс гаммасы. Мұғалімнен немесе сыныптастардан көмек керек.

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады?

Дескрипторлар арқылы бағалау.

Қауіпсіздік талаптарын сақтау Сабақтар кезінде қауіпсіздік талаптары. 1. Барлық әрекеттерді мұғалімнің нұсқауы бойынша орындаңыз. 2. Жұмыс кезінде кенеттен қозғалыс жасамаңыз. 3. Жұмыс орнындағы тәртіпті сақтаңыз. 4. Сабақ материалдарына қажетті материалдар мен құралдарды мұқият пайдаланыңыз

5. Жұмыс орнын оқытушының рұқсатынсыз қалдырмаңыз. Төтенше жағдайларда қауіпсіздік талаптары. 1. Егер өзіңізді жақсы сезінбейтін болсаңыз, жаттығуды тоқтатыңыз және мұғалімге бұл туралы айтып беріңіз. 2. Кеңседе өрт болған жағдайда, мұғалімнің бұйрығымен ұйымдасқан тәртіпте дүрбелеңсіз жаттығуды тоқтатыңыз, үй-жайдан шығыңыз.

3. Жарақат алған жағдайда оқиға туралы мұғалімге дереу хабарлаңыз. Сабақтың соңында қауіпсіздік талаптары. 1. Жұмысты аяқтағаннан кейін, орынды тазалаңыз.

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсатын / оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма? Сабақтың уақыт кезеңдері болды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Жалпы баға

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында жеке оқушылардың қандай жетістіктері / қиындықтары байқалды, кейінгі сабақтарда не іздеймін?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу