Материалды іріктеу және дайындау. Өлшемді алу және алжапқыш суретін салу. Көркем еңбек (қыздар), 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: «Көркем еңбек»
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі: Дизайн және технология | Мектеп: Алматы қаласы химия биология бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі | |||||
Күні: | Мұғалімнің есімі: Ермилова Е.В., Попкова С.В. | |||||
СЫНЫП: 6 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы: Материалды іріктеу және дайындау. Өлшемді алу және алжапқыш суретін салу. | ||||||
Сабақ негізделген оқумақсаты (мақсаттары) | 6.1.4.1 Уақытты және басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттердің орындалу жүйесін жоспарлау және анықтау 6.1.5.2 Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін эскиздерді, техникалық сызбаларды және суреттерді орындау | |||||
Сабақ мақсаттары | Сабақ барысында оқушылар: • Жаңа үлгілерді жасау үрдісімен танысады • Алжапқыш және басқа да ас үйге арналған заттарды жасау технологиялық процестің сатыларын жоспар құрайды • Шығармашылық идеяларын көрсете отырып, сызбаларды жасайды
| |||||
Табыс критерийлері | Оқушылар келесі мақсаттарға қол жеткізе алады:
| |||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: • әртүрлі ас үйге арналған арнайы киім мен заттар жасау үшін түрлі технологиялық процестерді талқылау. • ұсынылған түс гаммасы мен композициялық шешім, тоқыма, өнер, қолда бар және табиғи материалдардың түрлерін талқылау. Тақырыптық терминология және терминология: пішу, модель, кесу, түс шкаласы, модель, алжапқыш, қапсырма, асүй, дизайн, дизайнер, сән дизайері, тоқыма материалдар. | |||||
Құндылықтар | Топта бірлесіп жұмыс істей білу Сыныптастар мен олардың көзқарастарын құрметтеу Епті және дәл жұмыс істей білу Жұмыс кеңістігін дұрыс ұйымдастыру | |||||
Пәнаралық байланыс | Бейнелеу өнері, тарих, музыка | |||||
АКТ дағдылары | Оқушылар ғылыми-зерттеу процесінде АКТ дағдыларын пайдалана алады және қажетті ақпаратты іздей алады. | |||||
Алдыңғы тақырып | Бұл үшінші бөлімнің 8-9 сабақ тақырыбы, алдыңғы сабақтардан оқушылар келесі дағдылармен хабардар :
| |||||
Сабақ барысы | ||||||
Жоспарланғануақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | ||||
Басталуы | Музыкалық бөлім (сабақтың басында және сабақ байы - әртүрлі стильде, дәстүрлі музыкалық аспаптар ойналып тұруы қажет). Ұйымдастыру бөлімі - сабақтың тақырыптары мен міндеттерін бірлесіп анықтау Сәлемдесу.
| Түрлі ұлттық музыкалық шығармалар | ||||
Ортасы
| (ЖЖ) Тапсырма – ойын «Ойлап тап!» Барлық оқушылар жұптасып жаңа сөздерді және олардың мағынасын қайталайды. Керекті заттар: бір оқушы стикерге өткен немесе жаңа тақырыптарға байланысты кез келген сөзді және оның мағынасын жазып екінші оқушының маңдайына жапсырылады. Оқушылар бір біріне қарама қарсы отырып көмекші сұрақтар қойып толық жауап алып жасырылған сөзді табу керек. Мұғалім тапсырма дұрыс орындалғанын бақылайды, керек жағдайда эмоционалды қолдау көрсетеді. Жұптық жұмыс аяқталған кезде өткен тақырыпқа байланысты сөздерді еске түсіріп қайталағанына қорытынды жасаған жөн. Сондай-ақ, осы сабақта қажет болатын жаңа сөздерге ерекше көңіл бөлу. Терминдік сөздер.
Шығармашылық өніміңізді орындау үшін - алжапқышты және қапсырманы таңдалған тоқыма материалдарынан жасау үшін жұмысты жоспарлауыңыз қажет. (Жеке Жұмыс). Тапсырма «Жоспар құру». Оқушылар «инфографика» карталарында шығармашылық жұмыс жасаудың кезеңдерін анықтайтын өздерінің жоспарын жасайды а»: Жоспар 4 кезеңнен тұрады:
Технологиялық кезеңі»: • өнімді жобалау және модельдеу • орындау тәртібі (компьютерлік үлгілеу, композициялық құрылыс, жұмыстың ішкі құрылымы) • Кесу • қолмен және тігін машиналарын қолдана отырып, өңдеу (бөліктерді біріктіру). Қорытынды кезең:
Көрсетілім: • өнімге презентация жасау • жарнама, • бағалау. (ЖЖ) матаны таңдау үшін мынадай талаптарға сай болуы керек: Гигиеналық - мата тегіс болуы керек, үлпілдек емес (кірді көтереді және жақсы жуылған). Эстетика - мата ашық түсті болуы керек, бұл гигиеналық және әртүрлі әрлеуді қолдануға мүмкіндік береді, егер матада суреттер болса, онда ол суреттер ұсақ болғаны жақсы. Оқу бөлмесінде әртүрлі тоқыма материалдарының үлгілері бар. Бұл үлгілерді оқушылар жинап алған топтама құрастырады гигиеналық және эстетикалық талаптарға сай асүйлерге арналған жиынтықты жасайды және қандай матаның қажеттілігін анықтайды. (Жеке жұмыс) Оқушылар өз бетімен материалды дайындау ережелерді оқиды. Пішуге арналған матаны дайындау: 1. Матаның ұзындығы мен енін анықтау. Осыған сүйене отырып, модельдегі матаның қанша керек екенін шығысын есептеу. 2. Матаның ақауларын, егер бар болса, анықтау, бормен сызып көрсету (оқушылар ақаулардың түрлерін және қай мақсатпен белгіленетінін түсіндіреді). 3. Матаның алдыңғы жағын және астыңғы жағын анықтау. Оқушылар оларды анықтау жолдарын және не үшін жасалатынын түсіндіру) 4. Жіптің матадағы бағытын анықтау. Матаны өңдеу. Дайын өнімнің қысылуын болдырмау үшін матаны ылғалдандыру. | Түрлі ас үйдің аксессуарларының суреттері: алжапқыштар мен қапсырмалар | ||||
Аяқталуы | Сабақтың соңында оқушылар: • Сабақта қандай ақпарат сіз үшін жаңа болды? • Топта сабаққа белсенді қатысқан кім? • Сыныптастарыңыздың қандай еңбегі ең жақсы деп есептеуге болады?
| |||||
Дифференциация - Сізге қандай қолдау көрсетуді қалайсыз? Дифференциация - оқушылар өздері шығармашылық жұмыс жасау үшін материалдар мен технологияларды таңдайды. A * деңгейі - өз жұмысын жасау үшін түрлі әдістер мен әдістерді қолданады. Олар сондай-ақ басқа студенттерге көмектеседі. B * деңгейі - 1-2 қабылдауды немесе әдісті, неғұрлым жеңілдетілген опцияларды пайдаланады. Жұмыс дербес орындалады. C * деңгейі- бір әдісті немесе шектелген әдісті қолданыңыз, түс гаммасы. Мұғалімнен немесе сыныптастардан көмек керек. | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады? Дескрипторлар арқылы бағалау. | Қауіпсіздік талаптарын сақтау Сабақтар кезінде қауіпсіздік талаптары. 1. Барлық әрекеттерді мұғалімнің нұсқауы бойынша орындаңыз. 2. Жұмыс кезінде кенеттен қозғалыс жасамаңыз. 3. Жұмыс орнындағы тәртіпті сақтаңыз. 4. Сабақ материалдарына қажетті материалдар мен құралдарды мұқият пайдаланыңыз 5. Жұмыс орнын оқытушының рұқсатынсыз қалдырмаңыз. Төтенше жағдайларда қауіпсіздік талаптары. 1. Егер өзіңізді жақсы сезінбейтін болсаңыз, жаттығуды тоқтатыңыз және мұғалімге бұл туралы айтып беріңіз. 2. Кеңседе өрт болған жағдайда, мұғалімнің бұйрығымен ұйымдасқан тәртіпте дүрбелеңсіз жаттығуды тоқтатыңыз, үй-жайдан шығыңыз. 3. Жарақат алған жағдайда оқиға туралы мұғалімге дереу хабарлаңыз. Сабақтың соңында қауіпсіздік талаптары. 1. Жұмысты аяқтағаннан кейін, орынды тазалаңыз. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсатын / оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма? Сабақтың уақыт кезеңдері болды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? | ||||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы ойлаңыз)? 1: 2: Сабақ барысында жеке оқушылардың қандай жетістіктері / қиындықтары байқалды, кейінгі сабақтарда не іздеймін? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?