Табиғат құбылыстарының түрлері. Көркем еңбек, 4 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5 тарау: Табиғат құбылыстары

Мектеп: ____ ____ ____

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: ____ ____ ____

Сынып: 4

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Табиғат құбылыстарының түрлері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.1.1.1 Табиғатпен жасалған сәндік өрнектер (ою-өрнек) мен формаларды анықтау және тану, оларды өз жұмыстарында интерпретациялау

Сабақ мақсаттары

-түрлі табиғат құбылыстарын бейнелеу

Жетістік критерийлері

  • анағұрлым күрделі әдістер мен тәсілдерді сенімді түрде пайдаланады;
  • өздігінен таңдаған құралдар және материалдармен эксперимент жүргізіп, қолданады;
  • шығармашылық идеяларын, сезімдерін өз жұмысында көрсетеді

Тілдік мақсаттар

 

Мысалы (тілдік мақсатқа байланысты): Талқылау үшін сұрақтар:

  • Сендер жауынды қалай бейнелер едіңдер?
  • Жауын, жаңбыр, найзағай бейнеленген суретте қандай түстер қолданылған.

-табиғи құбылыстар,

-найзағай,

-күн күркіреу,

-кемпірқосақ,

-солтүстік шұғыла,

-цунами,

-қар,

-торнадо

Құндылықтарды дарыту

Осы сабақ арқылы әр оқушының бойында туған жерге деген ыстық сезімін арттыру(сүю, қорғау, таза ұстау) көзделеді

Пәнаралық байланыстар

География пәнімен байланысады жер су аттарын айтуда және тарих, өнер тарихымен байланысады суреттерді талқылауда

АКТ қолдану дағдылары

Бұл сабақта АКТ қолданбайды

Бастапқы білім

Әр оқушы түрлі бейнелеу құралдарын қолдану біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыруға

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтап алу

- оқушылар сабақ соңына дейін өздері таңдаған табиғат құбылысын бейнелейді.

https://www.youtube.com/watch?v=h7zGy022a-I

https://www.youtube.com/watch?v=BctpoqOJuns

Сабақтың ортасы

Табиғат құбылыстары туралы бейнематериалды тамашалаңыздар. Сұрақтарға жауап беріңіздер:

  • Тараудың тақырыбын айта аласыздар ма?
  • Өздеріңіз көрген табиғат құбылыстарын сипаттап беріңіздер?
  • Сіздерді таңқалдырған не?
  • Өміріңізде мұндай құбылыстарды кездестірдіңіздер ме?

Практикалық жұмыс;

Жұмысты бастар алдында оқушылар мен бірлесіп тапсырмаға қатысты критерилер құрастырамыз, мысалы;

-жұмысты ұқыпты орындау;

-тақырыптан ауытқымау; т.с.с.

Нұсқаулықты басшылыққа ала отырып, жолақша сызыңыздар:

  • Сызғыштың көмегімен альбомның парағын көлденеңінен қарындашпен сызық арқылы екіге бөл.
  • Сызықтан жоғарыдан 5 см және төменгі жағынан 5 см белгілеп, оларды қос.
  • Жалпақтығы 10 см жолақша пайда болады.

Бір табиғат құбылысын таңдаңыз: кемпірқосақ, жаңбыр, қар, жел, күннің батуы, найзағай, солтүстік шұғыла, қырау және т.б. Табиғат құбылысын өрнек түрінде бейнеле.

Өз жұмыстарыңызды қарастырыңыздар. Жұмысыңда қандай түстерді жиі қолдандың? Неліктен?

Табиғат құбылыстары бейнеленген сайттар http://ru.gofreedownload.net/free-vector/vector-pattern/water-element-pattern-vector-69593/#.WdOD32i0PIU

https://stockfresh.com/image/727974/flame-and-fire-symbols

Табиғат құбылыстары туралы видео

https://www.youtube.com/watch?v=Dmt32ozoi94

Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып көмекті қажет ететін оқушыға қолдау көрсету

Критерилер бойынша оқушылар бір-бірін бағалайды

Денсаулық сақтау технологиялары интерактивті тақтаны 10 минуттан көп қолданбау.

Сабақта белсенді іс-әрекет қарастырылған.

Сабақ барысында Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу