Портреттегі мамандықтар 1. Көркем еңбек, 4 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2-бөлім: Мамандықтар әлемі.

Мектеп: Көкшетау қаласындағы физика- математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова А.Ж.

Сынып, күні: 4

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Портреттегі мамандықтар 1

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.1.7.1

Жұмыстың орындалу барысын жоспарлап, жұмыс орнын дайындау

4.2.1.1

Қоршаған ортадағы визуалды элементтерді өз сезімдері мен көңіл-күйлерін айқындай отыра, түрлі техника мен тәсілдерді байланыстыра отырып қолдану

 Сабақ мақсаттары

        • Жұмыстың орындалу барысын жоспарлау;
        • Қоршаған ортадағы визуалды элементтерді, түрлі техника мен тәсілдерді байланыстыра отырып қолдану;
  • Коллаж техникасында белгілі бір мамандықтың портретін орындау.

 Бағалау критерийлері

Білім алушы:

  • Белгілі бір кәсіптегі адамының портретін орындау;
  • Бұл адамның сыртқы келбетін, оның жеке тұлғасын бейнелейді.

 Тілдік мақсаттар

  • Выполнит аппликацию портрета человека определенной профессии;

  Передаёт внешний облик человека, его индивидуальность.

Оқушылар:

Пәндік лексика және терминология:

  • Аксессуарлар, элементтер, костюм, дулыға, галстук, көбелек
  • Бет әлпеті, мұрын, құлақ, көз, қас, мұрт, сақал, кірпік, шаш
  • Тоқыма бау, түйме, крафт-қағаз

Талқылау үшін сұрақтар:

  • Қандай мамандықтарды көріп тұрсыздар, суреттеңдер?
  • Суретшілер белгілі мамандық иелерінің ерекшеліктерін қалай бейнелеген?
  • Картинада қандай мамандық иесі бейнеленген?

Неліктен екенін айта аласыз ба?

  • …неге солай ойлайсыз?

…неліктен бұл мамандық қазіргі заманда өзекті?

 Құндылықтарды дарыту

Әлем мәдениетінің әртүрлілігіне құрметпен қарау және ұлттық мәдениетті сақтау және дамыту үшін жағдай жасау.

Бір-бірін тыңдай білу қабілеті. Бір-біріне құрметпен қарау.

 Пәнаралық байланыстар

------

 АКТ қолдану дағдылары

АКТ-ны сабақ барысында қолданбайды.

Бастапқы білім

Оқушылар іс жүзінде үйренгендерін қолданады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

1.Оқушылармен амандасу.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

- Портрет дегеніміз не?

Мүмкін жауап: Портрет - бұл бейнелеу өнердің жанрі. Портрет - бұл адамның, немесе топтың суреті.

Сіз қалай ойлайсыз, суретшілер портреттерінде тек қана ұқсастығын көрсетуге тырысады ма?

Мүмкін жауап: Сыртқы ұқсастықты ғана емес, адамның көнілкүйін де көрсетуге тырысады.

Мазмұнына қарай портреттер қандай болады?

Мүмкін жауабы: Балалар, отбасылы, салтанатты - егер адам әдемі киінген болса.

- 1910-1912 жж. Джордж Браке мен Пабло Пикассо коллаж техникасын бірінші болып қолданған деп саналады. Коллаж техникасында жұмыс істейтін алғашқы суретші Курт Швиттер болды. (Слайд 2-5)

«Бәлкім, сіздердің кейбіреулеріңіз көкөніс, жеміс-жидек және гүлдердің фантастикалық портреттерімен таныс болуы мүмкін.» Өнердің бұл түрі маньеризм деп аталады.

Тақырып бойынша сұхбат:

- Коллажды техника ең шығармашылық бейнелеу әдістерінің бірі болып табылады. Бұл техника үшін көптеген нұсқалары бар: түсті қағаздар, журналдар, маталар, жүн, қылшықтар және т.б.

Өткен сабақта жасаған нобайларыңызды жұпта қарастырыңыздар. Нобайдың ең жақсы нұсқасын таңдаңыздар. Аппликацияны жасау үшін қандай материал сай екендігін қарастырыңыздар. Көз, мұрын, ерін қандай материалдармен жасалады. Аксессуарлар: көзілдірік, моншақ, галстук және т.б.

Сабақтың ортасы

25 минут

2 минут

2.Тапсырма№1: Әдіс - практикалық, жұмыс түрі жұпта.

- Материалмен жұмыс істегенде, жан-жақты ойлап, күтпеген түстер мен текстураларды біріктіріңіз. Әрқашан кеңістікті максимумға толтыруға тырысыңыз.

Бұл сабақта материалды ең тиімді түрде қалай қолдануды үйренуге көңіл аудару керек.

Жұмыстың негізгі кезеңдері:

Коллажды техникада портрет жасау үшін адамның бетінің пропорциясын есте сақтау қажет. Ол үшін альбомдағы эскизді пайдалануға болады.

1. Бұдан былай қағаз бетіндегі орынның нобайын мұқият қарастырған жөн.

2. Бөлшектер бір-біріне жақын болуы керек.

3. Материалды мұқият таңдауға тырысыңыз. Әсіресе, сізде ол жай ғана боялған, бірақ әр түрлі сызбалары мен құрылымы бар. Асығыстырмаңыз, қиялдаңыз.

4. Суреттелген адамның табиғаты мен сипаттамаларын жеткізуге тырысыңыз.

5. Рөлдерді дұрыс таратып, бір-бірімен кеңесіңіз.

Кесу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін еске салу.

Белгілі бір мамандықтың портретін аппликация техникасында жасау. Жұмыс кезеңдері:

  • А3 форматындағы қағазды тікеден-тік орналастыр.
  • Бетті форматтың ортадан төмен тұсына орналастырыңыз. Сол арқылы шаш пен бас киімге орын қалдырыңыз.

Мамандықтың ерекшеліктерін бейнелейтіндей етіп, бет әлпеттерін орналастыр. Мысалы, балеринаның беті жіңішке келеді, құрылысшының мұрты немесе сақалы болуы мүмкін, ал дәрігерде сақал болуы мүмкін және т.б.

Кері байланыс: Сіз бәрін түсінесіз бе? Сұрақтар бар?

4. Қалыптастырушы бағалау: дескриптор бойынша:

- адам пішіні толығымен, тізеге немесе кеудеге дейін;- адамның бетін салады: көз, қас, мұрын, ерін, құлақ және т.б.- киім, аксессуарлар, белгілі бір мамандықтың құралдарын көрсетілді.

5. Бір-бірін бағалау.

6. Саралау: Барлығы бір техника қолданып жұмысты орындайды. Көпшілігі мұғалімнің көмегіне жүгінеді. Кейбір оқушылар өздері жұмысты орындайды.

7. Кері байланыс.

- тапсырманы қалай орындадыныз?

- оны орындау қаншалықты қиын / женіл ба? Неліктен?

Суретшілер сайты

http://www.liveinternet.ru/users/2010239/post99321813

http://kykolnik.livejournal.com/107728.html

Сабақтың соңы

3 минут

9. Рефлексия:

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы өздерінің және сыныптастарының жұмыстарына баға береді.

Үй жұмысы: келесі сабаққа аппликация жасау үшін түрлі материалдар дайындаңыздар. Олар: түрлі түсті қағаз, маталардың қиындылары, әртүрлі қалыңдықтағы, түстегі жіптер, тоқыма бау, крафт-бау, қайшы, желім.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы бір техника қолданып жұмысты орындайды. Көпшілігі мұғалімнің көмегіне жүгінеді. Кейбір оқушылар өздері жұмысты орындайды.

Бір-бірін бағалау.

Мұғалім-оқушы.

Мұғалімнің байқауы.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу