Әр түрлі халықтардың мерекелері. Көркем еңбек, 3 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8 Бөлім: Демалыс мәдениеті. Мерекелер |
| |||||||||||
Сынып: 3 |
| |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Әр түрлі халықтардың мерекелері. | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.3.2 Шығармашылық идеяларды дамыту үшін әртүрлі дерек көздерінен ақпарат жинау | |||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||
Бағалау критерийлері | Білім алушы:
| |||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Қарастырылады:
Талқылауға арналған сұрақтар:
| |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Әлем мәдениетінің әртүрлілігіне құрметпен қарау және ұлттық мәдениетті сақтау және дамыту үшін жағдай жасау. Бір-бірін тыңдай білу қабілеті. Бір-біріне құрметпен қарау. | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих, музыка. | |||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | АКТ-ны сабақ барысында қолданбайды. | |||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар іс жүзінде үйренгендерін қолданады. | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 10 минут | Тапсырма №1: Жаңа ақпаратты меңгеру. Сәлемдесу: (1 минут) Қоңырау үні естілді, сабағымыз басталды. Оқушылар тынышталып, қатар-қатар тік тұрды. Сабақ тақырыбын анықтау үшін, ойын ойнауды үсынамын. «Не артық» (2 минут) Екі топқа тапсырма беру. Артық сөзді тауып, астын сызу.
Осы сөздердің қандай байланысы бар? Біздің тақырып қандай болмақ? Қалай ойлайсындар? Мерекелік көңіл-күймен бөлісетін фотосуреттер топтарға тарату. (3 минут) Дескриптор:
Кері байланыс: (3 минут) Сұрақтарға жауап бер: Мереке дегеніміз не? Жауап: Мереке - бұл маңызды іс-шараны және әртүрлі ойын-сауық іс-шараларымен бірге салтанатты күн. Мерекеге біз көңілді, ойын-сауық, тағамдар, сыйлықтар немесе керісінше демалуды қосамыз. Мерекелер ерлер мен әйелдер, ересектер мен балаларға, дәрігерлер мен мұғалімдерге арналған. Қандай мерекелерді тамашаладындар? Жауап: 1 қаңтар - Жаңа жыл; Наурыз; Пасха; Маскарад; Бояу фестивалі Холи; 9 мамыр - Жеңіс күні т.б. Қазақ халқының қандай ұлттық мерекелеріне жатады? Жауап: • «бесікке салу» - бесікке жаңа туған нәрестені салу; • «қырқынан шығару» деген мағынаны білдіретін «қырық күннен жасынан шығу»; • «тұсау кесу» - баланың алғашқы қадамдары.
Дескриптор:- мереке қандай түріне жататындығын анықтайды;- қандай қазақ ұлттық мерекелеріне жатады;- әр мереке туралы қысқаша айтып береді.Кері байланыс:- Фотосуретте қандай мерекелерді көрдіңіз?- Сіз қандай мереке туралы білмедініз?- Қандай мерекелерді тойлауды ұнатасыз? | Әр түрлі мерекелердің фотосуреттері. | ||||||||||
Сабақтың ортасы
27 минут | Тапсырма №3. Практикалық жұмыс. (25 минут) Көніл күйді көрсету үшін қандай түстер қолданамыз. Қарастырған мерекелердің аясында мерекелік көңіл-күйдің бейнесін жаса (сурет, коллаж және т.б.) Оқушылар қалауы бойынша техникаларды пайдаланып, шығармашылық жұмыс жасайды. 1. Коллаж (түрлі түсті қағаз, журнал). 2. Дәстүрлі емес техника (басып шығару, алақанмен, мақта таяқшаларымен, коктейль түтігі т.б.). 3. Сурет (түрлі түсті қарындаш, фломастер). 4. Кескіндеме (акварель, гуашь бояулары). Сыныпта жайлы жұмыс істеу үшін, сәйкес келетін музыкалық сүйемелдеу қосып қою. Кері байланыс: Оқушы-оқушы (2 минут) Жұмысты аяқтап болған соң, жұпта, бір-бірлеріңе жұмыстарың жөнінде айтады. Оқушыларды мақтап, қолдау көрсету. Қалыптастырушы бағалау: дескриптор бойынша: - композиция құрастырады; - ашық түстер қолданады; - мерекелік көңіл-күй береді. Бір-бірін бағалау: оқушы-оқушы. Саралау: Барлығы бір техниканы пайдаланып, шығармашылық жұмыстарды орындайды. Көпшілік екі техника колданады, мұғалімның көмегіне мұқтаж. Кейбір оқушылар материалдар мен техниканың максималды көлемін пайдалана отырып, жұмысты өздері жасайды. Кері байланыс: Оқытушы-оқушы.- Сізде қандай қиындықтар болды?- Сізге не ұнады? | Мерекелік көңіл-күй беретін музыкалық сүйемелдеулер. А4 формат, түрлі-түсті қарындаш, фломастер, бояу (гуашь, акварель), қылқалам. Журналдар немесе олардың қиқымдары, түрлі түсті қағаз, желім, қайшы) | ||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия: Аяқталмаған сөздік стратегиясы. Балалар тақтаға назар аударып жазылған сөйлемдерді оқып өз ойымызбен жалғастырайық. Бүгін мен............білдім Мен үшін..........қызықты болды Маған үнады....... Мен үйрендім...... Мен үшін қиын болғаны........ Менің көніл-күйім....... | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Барлығы бір техниканы пайдаланып, шығармашылық жұмыстарды орындайды. Көпшілік екі техника колданады, мұғалімның көмегіне мұқтаж. Кейбір оқушылар материалдар мен техниканың максималды көлемін пайдалана отырып, жұмысты өздері жасайды. | Бір-бірін бағалау; Оқушы-оқушы; Оқытушы-оқушы; Мұғалімнің байқауы. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды