Оқиға айтып берші...Көркем еңбек, 3 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8 Бөлім: Демалыс мәдениеті. Мерекелер |
| ||||||||||
Сынып: 3 |
| ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Оқиға айтып берші... | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.3.1.1 Өз жұмысының (эскиз, бұйым және т.б.) негізгі идеясын және үдерісін арнайы терменологияларды пайдаланып таныстыру | ||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||
Бағалау критерийлері | Білім алушы:
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Қарастырылады: оқиға, мереке. Талқылауға арналған сұрақтар: - Бұл тарауда қандай қызықты мәліметтерді білдің? - Бір-бірлеріңе қандай мерекелер жайында айттыңдар? | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Әлем мәдениетінің әртүрлілігіне құрметпен қарау және ұлттық мәдениетті сақтау және дамыту үшін жағдай жасау. Бір-бірін тыңдай білу қабілеті. Бір-біріне құрметпен қарау. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | |||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | АКТ-ны сабақ барысында қолданбайды. | ||||||||||
Бастапқы білім | |||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Оқушыларды сабақтың тақырыбен және мақсаттарымен таныстыру: Тапсырма №1. Сұрақтарға жауап бер: Бұл тарауда қандай қызықты мәліметтерді білдің? Оқушылардің ықтимал жауаптары: - Әр түрлі ұлттар мерекелері туралы. - Сыйлық дегеніміз не екенің. - Сыйлыққа қалай орама жасауға болатының. Бір-бірлеріңе қандай мерекелер жайында айттыңдар? Оқушылардің ықтимал жауаптары: 1 қаңтар - Жаңа жыл; 7 қаңтар - Рождество; 23 ақпан - Отан қорғаушылар күні, 8 наурыз - Халықаралық әйелдер күні; Наурыз - шығыс күнтізбесінде - көктемгі күннің теңестірілу күнімен сәйкес келетін жаңа жылдың бірінші күні. Бұл Жаңа Жылдың көне мерекесі. 1 мамыр - көктем мен еңбек мерекесі; 9 мамыр - Жеңіс күні; - Түрлі материалдардан қандай сыйлықтар жасадыңдар? Оқушылардің ықтимал жауаптары: - Картоннан және түсті қағаздан ашықхаттар. Оларды сақтау үшін не ойластырдыңдар? Оқушылардің ықтимал жауаптары: - Сыйлықты сақтауға арналған орамды орындадық. | Қолдан жасалған немесе әр түрлі материалдардан зауыттарда жасалған сыйлықтардың суреттері. Ғаламтор ресурстары: www.bebi.lv/otdih-i-dosug-s-detjmi/podarki-svoimi-rukami.html | |||||||||
Сабақтың ортасы
30 минут 2 минут | Тапсырма №3. Жұптық жұмыс. Мерекемен байланысты өздеріңнің оқиғаларыңды ойластырыңдар. Оқушыларға әңгіме жазуына көмектесу:1. «Жаңа жыл» әңгімесін оқу.Оқушыларға түсінуге көмектесу үшін, авторы тікелей әңгіме құрғанын және оған сюжеттік шешімін қабылдаған адам екенін. Оқып жатқанда, мезгіл-мезгіл тоқтап, оқушының өзіне ойлануын сұраңыз, келесіде не болады, сюжет қалай дамиды, және сізге не себепті осылай ойлайтыны туралы түсіндіруін сұраңыз. Осылайша, оқушыға әңгімелер жазудың мәнін түсінуге көмектесесіз, оқырмандар өздерінің жұмысын жазғанда өте маңызды екенін түсінеді. 2. Оқу барысында және соңында әңгіменің әртүрлі бөліктерін талқылап, келесі сұрақтарды қою. • Әңгіменің басталуы қандай? Оның шарықтау шегі? Оның шешімі? • Әңгімеде қандай кейіпкерлер бар? • Әңгімеде баяндалған оқиға, қай жерде пайда болады? • Қалай аяқталады? • Оқиғаның түйіні туралы не ойлайсыз?
3. Мерекеге байланысты оқиғаңызды ойлап табыңыз. Әңгіме ойлап таба алады мекен, осы туралы сөйлесіп алыңыз. Жоғарыда сипатталған сұрақтарды оқушының әңгімесің жоспарлауға көмектесу үшін нұсқаулық ретінде пайдаланыңыз. Мысалы, сіз оның тарихының басында, ортасында және соңында, немесе оқиға орын алатын жерде сұрақ қоя аласыз. 4. Тақырыпты таңдаған соң, оқушыға сценарийлік жоспар жасауға көмектесу. 5. Оқушыны осы оқиғаны оқып беруін сұраңыз. 2-қадамда сұраған сұрақтарды қоймаңыз. Оқушыларға әңгімелерді көңілді және қызықты ету үшін, кез-келген жетіспеген ақпаратты немесе мәліметтерді қосуға ынталандыру. 6. Оқушы өзінің әңгімесін дауыстап оқығаннан кейін және оған өзгерістер енгізгесін, «соңғы» нұсқасын жазсын. Кез келген әдеби еңбекте үш негізгі кезеңге бөлуге болады: дайындық, жазу, редакциялау. Оқушыларға келесілер жайында ойлануларын сұраңыз: Оқушыларға өз оқиғасын таныстыру үшін, әр түрлі ақпаратты ұсыну түрлерін қолдануларын сұраңыз. Таныстырылым кезінде қандай материалдармен жұмыс істегендері және қандай әдіс пен техниканы қолданғандары жайында айтып кету керектігін ескертіңіз. Кері байланыс:- Бүгін сіздерде не ең жақсы шықты?- Қандай қиындықтар болды?- Өзіңізді мадақтай аласыз ба?- Сабақтың қандай кезеңі, сіздерге жұмыс істеу қызықты болды? Қалыптастырушы бағалау: дескриптор бойынша: - тарихты ойлап, мереке таңдап алыңыз; - әңгімеге кейіпкерлерді таңдады; - құттықтау сөздер жазды. Саралау: Барлығы күрделі емес оқиға ойластырады. Көпшілігі мұғалімнің көмегіне жүгінеді. Кейбір оқушылар өздерінің қызықты әңгімелерін ұсынады. | Әр түрлі материалдардан жасалған көлемді сандықтардың суреттері. Ғаламтор ресурстары: http://www.liveinternet.ru/users/cindara/rubric/4075268/ https://in.pinterest.com/pin/412642384585864418/ Скетчбук, қарындаштар, өшіргіш | |||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия: Жұмыстың аяқталуы бойынша бір-біріңіздің суреттерін бағалаңыз және «Екі жұлдыз және бір тілек» түрінде түсініктеме беріңіз. | ||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Барлығы күрделі емес оқиға ойластырады. Көпшілігі мұғалімнің көмегіне жүгінеді. Кейбір оқушылар өздерінің қызықты әңгімелерін ұсынады.
| Бір-бірін бағалау; Оқушы-оқушы; Оқытушы-оқушы; Мұғалімнің байқауы. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды