Қазіргі ғылымның перспективалы салалары. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 3 сабақ.
Бөлім 11D. Ғылым мен білімнің дамуы Бөлімше 11.4.D заманауи ғылыми технологиялары | Мектеп | ||||||
Сағат саны: | Мұғалімнің аты - жөні: | ||||||
Сынып : 11 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||
Сабақ тақырыбы | Қазіргі ғылымның перспективалы салалары | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.4.3.5 анализировать влияние достижений новых научных направлений на социально-экономическое развитие; | ||||||
Сабақтың мақсаты | Жаңа ғылыми бағыттар жетістіктерінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін талдау | ||||||
Тарихи концепт | Маңыздылық | ||||||
Бағалау критерийлері | -ғылыми жетістіктердің экономикалық дамуға әсерін анықтайды; - ғылыми жетістіктердің әлеуметтік дамуға әсерін анықтайды; | ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар білуі мүмкін: 1. ақпараттық парақтардан негізгі ойларды бөліп көрсету үшін жұпта/топта жұмыс істеу (оқу) 2. дәлелдеу үшін негізгі оқиғалар мен ұғымдарды қолданыңыз (сөйлеу) Пәндік сөздік және терминология өнеркәсіптік революция, ғылыми-техникалық революция, ғылыми-техникалық прогресс Сыныптағы диалог/жазу үшін пайдалы фразалар сериясы Жаңа ғылыми және технологиялық әзірлемелер өмірді келесі жолдармен жақсартты... Жаңа ғылыми және технологиялық әзірлемелердің кейбір артықшылықтары/ кемшіліктері … Жаңа ғылыми және технологиялық әзірлемелердің жалпы әсері… Менің ойымша...себебі… | ||||||
Құндылықтарды дамыту
| білу, өз бетінше ақпарат алу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, проблемалар қою және шешім қабылдау, командада жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу; - басқалардың мәселелерін, басқа көзқарастарды көру және түсіну қабілеті; сынға дұрыс жауап бере білу; топта жұмыс істеу, ұжымда әртүрлі рөлдерді орындау дағдылары; | ||||||
АКТ дағдылары | Оқушылар сабақ сұрақтарына жауап беру үшін интернеттен материал таңдау кезінде АКТ қолданады. | ||||||
Пән аралық байланыстар | Информатика, астрономия, робототехника | ||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Ұсынылған алдын-ала білімге әлемдік білім беру жүйесінің қалай дамығаны, ғылыми-техникалық прогрестің қалай дамығаны және оның адамзат өркениетінің ежелгі дәуірден қазіргі уақытқа дейінгі дамуына әсері туралы алдыңғы сабақтардағы зерттеулерден алынған білім кіреді. Оқушылар ақпарат алу үшін және қазіргі білім мен ғылымның дамуын түсіндіру үшін осы білімге сүйенеді. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың қезеңдері | Сабақта орындалатын іс - әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||||
Сабақтың басталуы 5 минут | БЫМ.Оқушыларға «21 ғасырдың ең маңызды 20 жаңалығы» атты бейнефильм көрсетіледі. Содан кейін келесі сұрақтар бойынша бейнеролик талқыланады: 1. 21 ғасырда қандай ашылымдар маңызды болды және неге? 2. Бұл ашылулар жалпы адамзатқа қалай әсер етті? 3. Ғылыми жетістіктердің арқасында өмірдің қай салаларында өзгерістер болды? Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын жариялау. | Презентация Слайд 1 | |||||
Сабақтың ортасы 32 минут | (О) Мұғалім жаңа ғылыми бағыттардың заманауи жетістіктері туралы жаңа ақпарат енгізеді. Қазіргі және заманауи жетістіктерге назар аудару. (Ж) (ҚЖ) Мұғалім оқушыларға ғылымның жаңа жетістіктерінің экономика мен әлеуметтік салаға әсерін зерттеуді ұсынады. Оқушылар жұпқа бөлінеді. Бірінші оқушы ғылым жетістіктерінің экономикаға әсерін, жұптың екінші оқушысы, ғылым жетістіктерінің әлеуметтік салаға әсерін дербес зерттейді. Келесі алгоритм бойынша: 1. Қазіргі ғылымның 3 бағытын таңдайды. 2. Әр бағыт бойынша 1 жетістікті таңдайды. 3. Оның экономикаға немесе әлеуметтік салаға әсерін талдайды. (Ж) (ҚЖ) өздік жұмыстан кейін оқушылар бір-біріне жұмыс нәтижелерін ұсынады. Олар экономика мен әлеуметтік салаға үлкен әсер еткен бір жетістікке жетуді таңдайды. Содан кейін жұптар нәтижені бүкіл сыныпқа ұсынады. (С) сынып әрбір ғылыми жетістікке белгілі бір рейтинг беріледі. Тұсаукесерден кейін экономика мен әлеуметтік салаға үлкен әсер еткен жалпы «жетістіктер рейтингі» жасалады. (О) Егер мұғалімде басқа сыныптың «жетістіктерінің рейтингі» болса, сабақтың соңғы кезеңі ретінде әртүрлі сыныптардың жұмысын салыстыруға болады. Егер жоқ болса, онда ол сабақты қорытындылайды. | ||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия Оқушылар әрқайсысының жұмысын Екі жұлдыз, бір тілек схемасы бойынша бағалайды. | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Дифференциация белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсету кезінде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда тапсырмаларды таңдауда көрініс табуы мүмкін (Гарднердің бірнеше ақыл-ой теориясы). Уақытты ұтымды пайдалануды ескере отырып, саралау сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады. | Оқушыларға сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Пайдаланылған физикалық және белсенді әрекеттер. Осы сабақта қауіпсіздік ережелерінен алынған ұпайлар. | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?