Мектептегі білім: ежелден қазіргі уақытқа дейін. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 3.3: Білім жалпыадамзаттық құндылық ретінде | Мектеп: ХББ НЗМ, Атырау қ. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ищанов Ж.З. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | 1-сабақ. Мектептегі білім: ежелден қазіргі уақытқа дейін | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 11.4.1.3 адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттау; 11.4.1.4 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлін талдау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Оқушылардың мектеп білімі туралы түсініктерін дамыту | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы: 1. Қазіргі білімнің қалыптасу процесін түсінеді және сипаттайды 2. Мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білімнің рөліне талдау жасайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | 1. Адамзат тарихындағы білім берудегі өзгерістердің маңызды тұстарын бөліп көрсету үшін жұп / топ болып жұмыс жасаңыз 2. Білім беру жүйесінің өзгеруі мен сабақтастығын бағалау үшін негізгі ойларды пайдаланыңыз (сөйлеу) 3. Материалды талдап, білім беру рөлінің маңыздылығы туралы дәлелдер келтіріңіз (сөйлеу және жазу дағдылары). | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | Жаһандық азаматтық пен жауапкершілікті дамыту. Шетелдік мәдениетті құрметтеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | География, әдебиет | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Алдыңғы сыныптарда әлемдік өркениеттің қалыптасуы туралы сыныптық білім. Мәдениет жетістіктері және әлем елдерінің білім беру жүйесінің қалыптасуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-8 мин | «Білім» терминінің мағынасын талқылау Орг сәт Жұмыс топтарын құру үшін тәрбиешілерге сөз тіркестерін таратыңыз. 1. «Тәрбие мәселесінде адамдарды ажырату мүмкін емес». Конфуций 2. «Тәрбие үшін үш нәрсе қажет: талант, ғылым, жаттығу». Аристотель 3. «Баланың дұрыс тәрбие алуға құқығы бар, ал баланың ішкі әлемі - илаһи әлем». Эразм Роттердамский 4. «Білім шынайы, толық, анық және мықты болуы керек». Ян Коменский Мұғалімдердің есімдері бойынша 4 топқа бөлу. Ұсынылатын сұрақтар • айтылып кеткен Өткендегі тәрбиешілердің іс-әрекетінің қазіргі білім жүйесімен байланысы бар ма? • Білім берудегі қандай әдістер мен тәсілдер қазіргі білімге ұқсас? Оқушылармен бірге біз сабақтың тақырыбы мен міндеттерін тұжырымдаймыз. | Тұсаукесер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-20 мин 21-35 мин 35-40 мин | Топтарға білім берудің әртүрлі кезеңдері беріледі: ежелгі әлем, ежелгі дәуір, орта ғасырлар. Кестені толтыру арқылы сұрақтарға жауап беріңіз
Тапсырма. Алынған білімдерін қолдана отырып, кестені толтырыңыз. Кесте. Тарихи дамудың әртүрлі кезеңдеріндегі педагогика және білім.
Топтар қатысушылар жасаған ұсыныстарды талқылайды және қорытынды тізімдегі ең маңызды, маңыздыларын атап өтеді. Топтардың жұмыс нәтижелерін карусель тәсілімен алмасу. Нәтижелерді салыстыру негізінде кесте толтырылады. Нәтижелерді талқылау және бағалау. Егер тұжырымдама басқа топтардың қарсылықтарына сәйкес келмесе, ол қорытынды жалпы тізімге енгізіледі. Елдердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білімнің рөлін талдау міндетіне көшу;
Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беру үшін оқу процесінде алған білімді қолданыңыз. 1. Адами капиталды дамыту мемлекеттің маңызды міндеттерінің бірі болып табылады ма? Дәлел келтіріңіз. 2. Адами капиталды қалыптастыруда білімнің рөлі маңызды ма? Дәлелдер келтіріңіз. 3. Экспорттың мемлекет дамуының басқа факторларына қарағанда білім берудің басымдығы туралы пікіріне талдау жасаңыз. Дәлел келтіріңіз. Мұғалім оқушылардың жауаптарын бағалайды және бағыттайды. Қажетті қолдау көрсетеді. | Дидактикалық материал 1,2,3,4 қосымша Презентация 5 қосымша | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 41-45 мин | K - нәтижелерді талқылау. «Қазіргі қоғамдағы білімнің рөлі» тақырыптарына синквейн құрастыру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау– Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ой толғау Сабақтың/оқу міндеттері шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені жаттады? Оқу атмосферасы қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциация дұрыс болып шықты ма? Мен регламентті сақтадым ба? Менің жоспарымда қандай өзгерістер болды және олар қандай? | Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды