Жазу және кітап басып шығару адамзаттың ең үлкен жетістіктері. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Білім жалпыадамзаттық құндылық ретінде

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жазу және кітап басып шығару адамзаттың ең үлкен жетістіктері

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгеру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарлама-сына сілтеме)

11.4.1.1 жазу түрлерін әлем халықтарының тарихи дамуы жағдайында жіктеу;

11.4.1.2 жазу мен кітап басып шығарудын адамзат өркениетінің дамуындағы маңыздылығын анықтау

 Сабақ мақсаттары

Оқушыларды кітап басып шығару пайда болуы мен эволюциясының ерекшеліктерін түсінуге ынталандыру

 Бағалау критерийлері

кітап басып шығару ежелгіден бүгінгі күнге дейінгі эволюциясын түсінеді

кітап басып шығару ерекшеліктерін анықтайды

адамның даму тарихындағы кітап басып шығару маңыздылығын атап көрсетеді

 Тілдік мақсаттар

 

мәтіннен, бейнеден және презентация материалдарынан ақпараттар алу, жазбалар туралы ескертулер жасау

Тақырыпқа тән лексика мен терминология: жазу, жазу түрлері

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

Жазу түрлерін классификацияда көрсетуге болады

кітап басып шығару мағынасы

 Құндылықтарды

 дарыту

Ынтымақтастық

Құндылықтарды қалыптастыру оқушылардың бір-бірімен және мұғаліммен өзара әрекеті сабақтың барлық кезеңінде жүзеге асырылады.

 Пәнаралық байланыс

мәдениеттану

Жаһандық хабардарлық

кітап басып шығару планетарлық масштабтың пайда болуы мен эволюциясы туралы білім

Бастапқы білім

5-7 сыныптар курсынан жазу және типографияның пайда болуы туралы білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

2-5 мин

С - Ұйымдастыру кезені

С - сабақ тақырыбына шығу. Сабақтың мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру

Презентация

Сабақтың ортасы

6-10 мин

11-13 мин

14-30 мин

31-35 мин

36-43 мин

1. Топтарды қалыптастыру (3-4 топ)

2. TRIZ форматындағы мәселені шешіңіз

Бүгінгі таңда, кез-келген кеңседе, кейбіреулерде және үйде көшірушілер бар - бұл барлық осы функцияларды біріктіретін жеке принтер / көшіргіш, сканер болсын. Бірақ бұл технологияның пайда болу тарихын өте аз адамдар біледі.

Қазіргі көшірменің прототипі Томас Эдисон ойлап тапқан мимеограф болып табылады. Мимеограф принципі әлемдегі алғашқы баспа машиналарының бірінің принципіне ұқсас болды. Өткен жылдардың тәжірибесін біле отырып, сіз тек гениалды қайта құрып қана қоймай, идеяны мүлдем жаңа деңгейге көтере аласыз. Қытай мен Еуропадағы баспа машиналарының алғашқы ізашарлары осындай керемет өнертабысты қалай құрды?

Ең жақсы нұсқаны ұсыныңыз.

Бақылау жауабы (клеймо)

3. Қабылданған бақылау жауаптарын талқылау.

4. Теориялық материалдармен және бейнемен жұмыс жасау.

• Инсерт стратегиясын қолданып, ұсынылған материалды оқып шығыңыз

5. «Адамзаттың дамуы үшін типографияның пайда болуы қаншалықты маңызды болды?» Тақырыбына эссе жазу.

Сипаттама: бұл техниканың мағынасын келесі сөздермен білдіруге болады: «Мен өз ойымды түсіну үшін жазып отырмын». Бұл берілген тақырыптағы тегін хат, онда тәуелсіздік, даралық көрінісі, пікірталас, мәселені шешудің өзіндік ерекшелігі, дәлелдемелер бағаланады.

Презентация

Презентация

Сабақтың соңы

44-45 мин

С - нәтижелерді талқылау.

С - Үй тапсырмасы - Құқықтық мемлекет туралы ақпаратпен танысу

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қорытындылау мақсатында оқушылардың қабілетіне қарай жеке тапсырмалар ұсыну, оқушылардың өздеріне таңдауға беру

Өзіндік рефлексия бірінші ұсынылған форматта немесе екінші форматта жүргізу мүмкіншілігі бар(мұғалімге қажет ақпарат оқушылардың қиналған тапсырмалары және жеке жетістіктері)

АКТ-ның пайдалану уақыты шектеулі,сергіту тапсырмалары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды ма, неліктен?

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу