Неліктен ХХ ғасырдың ортасында АҚШ-тағы қара нәсілді халықтың азаматтық құқығы үшін қозғалысы күшейе түсті? Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


 

 Сабақ конспектісі

 

Семей қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Пәні: Дүниежүзілік тарих

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

Сынып: 10 A,B,C,D

Оқушылар саны:

Кәсіби біліктілікті арттыру мақсаты

Дифференциалды оқытуды қолдану арқылы оқушылардың ынтымақтастық дағдыларын дамыту.

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы

3-тарау: Әлеуметтік-саяси ойдың дамуы

3.1-бөлім: ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер

Сабақ тақырыбы

Неліктен ХХ ғасырдың ортасында АҚШ-тағы қара нәсілді халықтың азаматтық құқығы үшін қозғалысы күшейе түсті?

Алдыңғы білім

Бұл бөлім Дүниежүзілік тарих курстарында (8-9 сыныптар) алынған білімге, атап айтқанда, Бірінші және Екінші Дүниежүзілік соғыстардың фактілері, ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы жаңа саяси режимдердің қалыптасуының негізгі оқиғалары мен ерекшеліктері туралы білімге негізделген. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі деколонизация процесін жеделдеткен ұлт-азаттық қозғалыстардың өрлеуі. Америка, Африка және Азия елдерінде нәсілдік дискриминациямен күрестің күшеюі.

 Сабақтың мақсаты:

ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы АҚШ-тағы қара нәсілді популяцияның жағдайын, сонымен қатар ХХ ғасырдың ортасында АҚШ-тағы азаматтық құқықтар үшін күрес себептерін анықтау.

 Оқыту мақсаты:

11.3.2.4 - АҚШ-тағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін «нәсілдік дискриминация», «сегрегация» ұғымдарын қолдану;

Жетістік критерийлері

- АҚШ-тағы қара нәсілді халықтың «дискриминация» және «сегрегация» ерекшеліктерін анықтайды;

- АҚШ-тағы қара нәсілді халықтың азаматтық құқықтарының бұзылуы туралы ақпараттық карталар бойынша қорытындылар жасайды;

- жергілікті және жаһандық контекстіндегі қара нәсілді халықтың азаматтық құқықтары үшін қозғалысының үдеуіне әсер еткен факторлар туралы жалпылама тұжырымдар жасайды.

 Тілдік мақсаттар

  • Тарихи құжаттарды, бейнересурстарды зерттеу кезінде қорытындылар мен болжамдар жасайды (оқу, тыңдалым дағдылары)
  • Топтық жұмыс кезінде өзінің көзқарасын дәлелдейді, материалды ұсынады (оқу, сөйлеу дағдылары)
  • Тарихи дереккөздердің мазмұнын түсіндіреді (оқу, жазу дағдылары)

 Құндылықтарға баулу

адам құқығы, құрмет көрсету, жауапкершілік

Пәнаралық байланыстар

Құқықтану, экономика.

 Дифференци

 ация

- тапсырмаларды таңдауда: оқушылар карточкалардағы ақпаратты өздіктерінен таңдайды;

- топтық жұмыс;

  - тапсырмаларға арналған оқу материалдары мен ресурстарды таңдауда, оқушылардың жеке қабілеттері ескеріледі.

Сабақ барысы

Жоспарланған кезеңдер

Сабақ кезінде жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабаққа кіріспе

5 мин

1. Ұйымдастыру сәті.

2. Жоқ балаларды белгілеу.

Шақыру (қатыстыру) кезеңі:

Оқушыларға слайдтарды жазуларсыз көрсетіңіз (1-7 слайд).

Сұрақтарды талқылаңыз:

1. Бұл суреттер қай жерде түсірілген деп ойлайсыздар?

2. Қашан?

3. Осы суреттерде қандай оқиғалар суреттелген?

Оқушылардың болжамдарынан кейін, қорытынды жасап, суреттердің жазбаларын көрсету, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту, барлық иллюстрациялар ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы АҚШ-тағы қара нәсілді адамдардың жағдайы туралы ақпарат беретіндігін айту.

Слайдтардың көрсетілімі 1-7

Сабақтың негізгі бөлімі

7 мин

5 мин

5 мин

13 мин

  • Тақтаға уақыт лентасын салып, оқушыларға сұрақ қойыңыз:

- АҚШ-та қара нәсілді халық қайдан пайда болды?

- Тарихи оқиғалар мен қоныс аудару кезеңдерін атаңыздар?

- Америкадағы қара нәсілді халықтың құқығына әсер еткен маңызды оқиғаларды атаңыздар?

- АҚШ-тағы қара нәсілді адамдарға деген көзқарастың өзгеруіне қандай факторлар әсер етті деп ойлайсыз?

Оқушылардан «дискриминация» және «сегрегацияны» қалай түсінетінін сұраңыз. Миға шабуыл жасау әдісін пайдаланып, бұл ұғымдарды тақтаға жазыңыз\ презентация арқылы көрсетіңіз.

2. Содан кейін оқушылардан кемсітушілікке тап болған адамдар қандай қиындықтар көруі мүмкін туралы ойлануларын сұраңыз.

3. Оқушыларды жұпқа бөліп, оларға ХХ ғасырдың ортасындағы АҚШ-тың қара нәсілді азаматтарының жағдайын суреттейтін карточкаларды таратып беріңіз (Қосымша 1).

Сыныппен қазіргі уақытта АҚШ-тағы нәсілдік дискриминацияның және сегрегацияның көріну дәрежесі туралы және нәтижесінде АҚШ-тың қара нәсілді азаматтарының жаппай қоғамдық қозғалысының жетілуі туралы талқылаңыз.

Талқылауға берілетін сұрақтар:

- Бұл ережелерде қара нәсілді халық үшін қандай құқықтар бұзылған?

- Әлемдік тәжірибеде қандай оқиғалар АҚШ-тың қара нәсілді халықтарының өз құқықтары үшін күресуді бастауына әсер етуі мүмкін еді?

2. Бейнежазбамен жұмыс (1-ден 10-шы минутқа дейін).

Оқушылар бейнежазбаларды көріп, сұрақтарға жауап береді:

1. ХХ ғасырдың ортасында Америка Құрама Штаттарындағы қара нәсілді адамдар үшін сегрегацияға қарсы күресте кім үлгі болды?

2. Наразылық білдірушілер өздерінің күресінде «бейзорлық саясаттың» қандай әдістерін қолданды?

3. АҚШ-тағы анти-сегрегациялық қозғалыстың жетекшісі кім болды?

Презентация,

тақта, маркерлер, дәптерлер, қаламдар

Қосымша 1. Ақпараттық карточкалар.

https://youtu.be/tl568pNIs8k

Сабақтың соңы

5 мин.

Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

- Сабақ тақырыбының негізгі идеясын білдіретін бір түйінді сөзді атаңыз.

Мұғалім оқушылардың идеяларын тақтаға жазып алады, содан кейін оқушылармен бірге ойларын топтастырады (топтастыру принциптері бірге талқыланады). Мұғалім одан әрі осы топтастырылған идеялардың «Жергілікті және ғаламдық контекстінде қара нәсілді адамдардың азаматтық құқықтары үшін қозғалыстың үдеуіне қандай факторлар әсер етті?» тақырыбындағы концепт-картасын жасау үшін пайдаланылатынын түсіндіреді (үй тапсырмасы).

Үй тапсырмасы:

1. бейнежазбаны соңына дейін көру (12-ден 25-ші минутқа дейін), сонымен қатар «Афро- американдықтардың өз құқықтары үшін күресінің негізгі сәттері» атты қосымша ресурсты оқу;

2. «Жергілікті және жаһандық контекстінде қара нәсілді адамдардың азаматтық құқықтары үшін қозғалыстың үдеуіне қандай факторлар әсер етті» концепт-картасын жасау және оған қорытынды жазу.

Тақта, маркерлер, дәптерлер, қаламдар

https://youtu.be/tl568pNIs8k

https://bigpicture.ru/?p=431710

Қосымша 2. Концепт-картаға қойылатын критерийлер.

Сабақты рефлексиялау

Сабақ/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма?

Барлық оқушылар ОМ-на қол жеткізді ме?

Егер жоқ болса, неліктен?

Саралау сабақта дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?

Сабақ туралы ойлану үшін осы бөлімді қолданыңыз. Сол жақ бағандағы сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту да, үйрету туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алар еді (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

1-ден 5-ке дейін ұпай қою керек:

Жеке -

Жұптық жұмыс -

Карталармен жұмыс -

Өзіндік жұмыс -

Топтық жұмыс -

Ұжымдық жұмыс –

1-ден 5-ке дейін ұпай қою керек:

Жеке -

Жұптық жұмыс -

Карталармен жұмыс -

Өзіндік жұмыс -

Топтық жұмыс -

Ұжымдық жұмыс –

1-ден 5-ке дейін ұпай қою керек:

Жеке -

Жұптық жұмыс -

Карталармен жұмыс -

Өзіндік жұмыс -

Топтық жұмыс -

Ұжымдық жұмыс –

1-ден 5-ке дейін ұпай қою керек:

Жеке -

Жұптық жұмыс -

Карталармен жұмыс -

Өзіндік жұмыс -

Топтық жұмыс -

Ұжымдық жұмыс –

1-ден 5-ке дейін ұпай қою керек:

Жеке -

Жұптық жұмыс -

Карталармен жұмыс -

Өзіндік жұмыс -

Топтық жұмыс -

Ұжымдық жұмыс –

1-ден 5-ке дейін ұпай қою керек:

Жеке -

Жұптық жұмыс -

Карталармен жұмыс -

Өзіндік жұмыс -

Топтық жұмыс -

Ұжымдық жұмыс –

1-ден 5-ке дейін ұпай қою керек:

Жеке -

Жұптық жұмыс -

Карталармен жұмыс -

Өзіндік жұмыс -

Топтық жұмыс -

Ұжымдық жұмыс –

1-ден 5-ке дейін ұпай қою керек:

Жеке -

Жұптық жұмыс -

Карталармен жұмыс -

Өзіндік жұмыс -

Топтық жұмыс -

Ұжымдық жұмыс –

1-ден 5-ке дейін ұпай қою керек:

Жеке -

Жұптық жұмыс -

Карталармен жұмыс -

Өзіндік жұмыс -

Топтық жұмыс -

Ұжымдық жұмыс –

1-ден 5-ке дейін ұпай қою керек:

Жеке -

Жұптық жұмыс -

Карталармен жұмыс -

Өзіндік жұмыс -

Топтық жұмыс -

Ұжымдық жұмыс –

1-ден 5-ке дейін ұпай қою керек:

Жеке -

Жұптық жұмыс -

Карталармен жұмыс -

Өзіндік жұмыс -

Топтық жұмыс -

Ұжымдық жұмыс –

1-ден 5-ке дейін ұпай қою керек:

Жеке -

Жұптық жұмыс -

Карталармен жұмыс -

Өзіндік жұмыс -

Топтық жұмыс -

Ұжымдық жұмыс –



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу