Құқықтық мемлекеттің принциптерін іске асырудың тарихи тәжірибесі. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1.4-бөлімше: Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам | Мектеп: Атырау қ. ХББ НЗМ | |||||||||
Дата: | Мұғалімнің аты-жөні: Ищанов Ж.З. | |||||||||
Сынып: 11 | Қатысқан оқушылар саны: | Болмаған оқушылар саны: | ||||||||
Саақтың тақырыбы | Сабақ 2. Құқықтық мемлекеттің принциптерін іске асырудың тарихи тәжірибесі | |||||||||
Сабақ барысында жететін оқу мақсаты: | 11.2.1.5 қазіргі әлемде адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясының мәнін негіздеу | |||||||||
Сабақтың мақсаты | 1. Адам құқығы дегеніміз не, адам құқығы туралы негізгі құжаттармен таныстыру; 2. Оқушыларды "адам құқықтарының жалпыға ортақ декларациясында" қойылған негізгі қағидалармен таныстыру» 3. Қазіргі әлемде "адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясының" еңсерілмейтін мәнін көрсету. | |||||||||
Бағалау критериялары | Оқушы
| |||||||||
Тілдік мақсаттар | 1."адам құқықтары" терминінің негізгі қауымдастықтарын бөлу үшін жұптар/топтарда жұмыс істеу» 2.құқықтық мемлекеттің принциптерін іске асыру шеңберінде болған өзгерістерді бағалау үшін негізгі оқиғаларды пайдалану (сөйлеу) 3.Қазіргі әлемдегі адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясының мәнін бағалау бойынша өз ұстанымын жазбаша түрде дәлелдеу (хат) | |||||||||
Құндылықтарды дамыту
| Жаһандық азаматтық пен жауапкершілікті дамыту. Теңдік, төзімділік. Құқықтар мен бостандықтардың құндылығы | |||||||||
Пәнаралық байланыс | Мемлекет және құқық теориясы, Құқық негіздері, экономика | |||||||||
Жаһандық хабардарлық | Құқықтану | |||||||||
Алдын ала білім | Алдыңғы сыныптарда БҰҰ-ның пайда болуы, адам құқығы декларациясы туралы білім. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған бөліктері | Сабаққа жоспарланған жұмыстар | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басталуы 1 – 5 мин | Бастапқы ындталандыру материалы. Конференцияға қатысушының адам құқықтарының жалпыға ортақ декларациясын қабылдау туралы пікірін оқушыларға көрсету. Мәселені талқылау:
Мақсаты: адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясын қабылдау туралы білімдерді өзектендіру (У) оқушылармен олардың түсінігін талқылау Сабақтың тақырыбы мен мақсаты. (Оқушылар дәптерге бекітеді) Сабақтың соңында күтілетін нәтижелер Адам құқықтары туралы түсінік алады Қазіргі қоғам үшін Адам құқықтары декларациясының маңызын айқындайды» Адам құқықтарының жалпыға ортақ декларациясының мәні туралы қорытынды жасайды | Презентация | ||||||||
Сабақтың ортасы 6-10 мин 11-20 мин 21-28мин 29-40мин | Қала-мемлекет"жаттығуы. Ал енді сіз грек қаласы-мемлекетке кіргеніңізді елестетіп көріңізші. Және сізге тамаша қоғам құру қажет. Сіз өз қоғамыңыздың азаматтары құқықтарының тізімін құруыңыз керек. Әрбір адам үш ең маңызды, оның көзқарасы бойынша, құқық жазады. Содан кейін сіз топта 10 ең маңызды құқықтарды таңдайсыз және түрлі-түсті маркерлермен оларды қағаз бетіне жазасыз. Құжаттармен жұмыс. Тапсырма 1. Адам құқығының қалай өзгергенін қадағалаңыз 2. Құжаттарды салыстырыңыз және айырмашылықтарды анықтаңыз. Бағалаудың үлгі критерийлері 1. Көзді талдау кезінде формуланы қолданады. 2. Адам құқықтары туралы құжаттарда ұқсастықтарды анықтайды 3. Адам құқықтары туралы құжаттардағы айырмашылықтарды анықтайды 4. Адам құқықтары туралы құжаттардағы ұқсастықтар мен айырмашылықтар туралы қорытынды жасайды Мақсаты: оқушылар Адам құқықтарының эволюциясын және қоғамның құқықтық еркіндік мәніне қатынасын анықтау. «Адам құқығы декларациясы» фильмін көрсету Қарау кезінде сұраққа жауап дайындау 1. Адам құқықтарының жалпыға ортақ декларациясын қабылдау қажеттігі қандай болды? 2. Қабылдауға қандай процестер әсер етті? Мақсаты: Оқушылар II дүниежүзілік соғыстан кейін жалпы адамзаттық құндылықтар жүйесін қайта қарау, адам құқықтары мен т. б. қатерге жол бермеуге ұмтылу қажеттілігін түсінеді. Топтық жұмыс "Қазіргі қоғам үшін адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясының мәні қандай? "деген сұраққа жауап беріңіз? SWOT-талдау көмегімен (Ф) бағалау критерийлері: - оқушылардың білімін және түсінуін бағалау адам құқықтарының жалпыға ортақ декларациясы дәлелдерді ұсыну және адам құқықтарының жалпыға ортақ декларациясы мәні туралы қорытынды кезінде дәлелдердің сапасын бағалау | Презентация | ||||||||
Сабақтың соңы 41-45 мин | Рефлексия Менің ойымша, адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы қазіргі әлемде әрекет етеді, себебі… Менің ойымша, адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы қазіргі әлемде қолданылмайды, себебі… | Презентация | ||||||||
Дифференциация-сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз? | Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||
Дифференциация ойлау стилін есепке ала отырып, оқу материалы мен ресурстарды таңдауда көрсетілген (Кольба бойынша) Дифференциация сондай-ақ дербес жұмыс барысында топтардың қолдауында көрсетіледі. | Өзара бағалау – топтық жұмыс нәтижелерінің дескрипторларға сәйкестігін өзара бағалау. Мұғалімнің формативті бағалауы-топ жұмысының нәтижесін түзету | |||||||||
Сабақ бойынша Рефлексия Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ-на жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма? Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма? Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? | ||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтың жақсаруына не ықпал етуі мүмкін (оқыту және оқу туралы ойлан)? 1: 2: Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?