Мектептегі білім беру: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін. Өзгеріс пен сабақтастық. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Білім мен ғылымның дамуы | Күні: Сынып: 11 Қатысқандар: Қатыспағандар: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
1. Сабақ тақырыбы Тарихы концепт | Мектептегі білім беру: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін Өзгеріс пен сабақтастық | ||||
Сабақтың мақсаты | 11.4.1.3 адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттау. | ||||
Окытк максатты: | Оқушыларды талдау және синтез дағдыларын дамытуға ынталандыру | ||||
Бағалау критерийлері | Окушы: - тарихтың әртүрлі кезеңдеріндегі білім берудегі өзгерістерді сипаттайды - білімнің дамуына ықпал ететін факторларды аңықтайды | ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Пәнге қатысты лексика мен терминология гимнасии, палестра, риторика, схоластика | ||||
Құндылықтарды дарыту | - патриотизм; еңбекке және шығармашылыққа, ашықтыққа, ынтымақтастыққа, сыйластыққа және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу | ||||
Пәнаралық байланыстар | Оқу бағдарламасында Қазақстан тарихы, пән байланыс қарастырылған | ||||
АКТ қолдану дағдылары | презентациямен және интернет материалдарымен жұмыс барысында, қажетті ақпаратты мұқият тыңдау, іздеу, табу, сұрыптау, анықтау, салыстыру дағдыларын дамыту; интерактивті тақтамен жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру | ||||
Бастапқы білім | Оқушылар алған білімдерін қолдана отырып, тарихтың әртүрлі кезеңдерінде білім саласыңдағы болған өзгерістерді зерттейді және мектептегі білімнің қоғам дамуымен қандай байланысы барың аңықтайды | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 5 мин. 5 мин. | 1. Ұйымдастыру кезеңі. Бірлескен орта құру. 2. Білімді белсендендіру Викторина: 1) Ежелгі Египеттің жазуы қалай аталды... 2) Ежелгі Месопотамияда жазу материалы... 3) Финикия алфавитінің ерекшелігі ... 4) Орыс алфавитін жасаушылар - екі ағартушы ... 5) Алғашқы түркі жазба ескерткіштері кімге арналған ... 6) Еуропада 1445 жылы типография ойлап жасаған ... Слайдтағы жауаптардың өзін-өзі бағалауы. Типографияның өнертабысы қоғамның рухани дамуына қалай әсер етті? (K) Миға шабуыл: - Сізде «білім» ұғымымен қандай ассоциациялар бар? - «Білімді адам» деген сөздің мағынасын қалай түсінесіз? - Сіздің ойыңызша білімді адам қандай қасиеттерге ие болуы керек? • Әдептілік; • Табандылық; • Қызығушылық және т.б.
Оқушылар сабақ тақырыбын, оқу мақсаттарын анықтайды. | - презентация | |||
Сабақтың ортасы 3 мин. 7 мин. 10 мин 4 мин 3 мин | (Ж) Қоғамдағы болып жатқан қандай өзгерістер мектеп білімінің дамуына әсер етті? (Т) Мәтінді қолдана отырып (1-5 қосымша),топта тапсырманы орындаңыз: 1-топ: Ежелгі Шығыс өркениетінде мектеп қандай рөл атқарды, неге? Ежелгі гректер қандай ағартушылық жаңалықтар әкелді? Оқушылардың 3-4 жауап тыңдаңыз. 2-топ: Рим империясы құлағаннан кейін Шығыс Еуропа мен Батыс елдерінің білім беру жүйесінде қандай өзгерістер болды? Орта ғасырлардағы оқыту мен тәрбие жүйесін анықтаушы негізгі факторлар қандай? 3-топ: Жаңа дәуірдегі Еуропадағы білімнің жағдайы қандай? XVII-XIX ғасырлардағы Қазақстандағы білімнің негізгі мазмұны. 4-топ: Қазіргі кезде білім беруде қандай өзгерістер болды? ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұл өзгерістерге қандай факторлар ықпал етті? «Джигсо» әдісін қолдану арқылы, өзара пікір алмасу. (Презентацияны қорғауға болады) Бағалау критерийлері: 1. Мазмұны 2. Айқындық 3. Дәлдік Критерийлерге сәйкес бір-бірінің топтары арасындағы өзара бағалау. (K) Оқушылармен келесі сұрақты талқылаңыз: - Адамдардың білімсіздігі немесе сауатсыздығы қоғамның дамуына қалай әсер етуі мүмкін? Оқушылардың тақырып бойынша пікірлерін тыңдау. Қорытындылар. Сонымен, қорытынды жасайық. Жауаптарыңызды дәлелдеңіздер. Мұғалімнің кері байланысы | Еуропа мектептеріндегі білім беру жүйесі біздікінен несімен ерекшеленеді Источник: https://e-history.kz/kz/contents/view/1223 © e-history.kz | |||
Сабақтың соңы 3 мин. | Мұғалім оқушылардың жауаптарын қорытындылайды, үй тапсырмасы: Рефлексия «Рефлексивті нысана» •Үй тапсырмасы. «Болашақ мектебі» тақырыбына эссе жазу | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?