Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта жаңғыруы. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.
Дүниежүзі тарихы, 11 сыныбы.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім | ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың. басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар |
Сабақтың тақырыбы | Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта жаңғыруы (1 сағат) |
Оқу мақсаттары | 11.3.3.3 Мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау; 11.3.3.5 Франциядағы әлеуметтік-саяси процестерді түсіндіру үшін «голлизм» ұғымын қолдану; 11.3.3.6 Ш. Голль қызметінің мысалында мықты президенттік билік институтының маңыздылығын дәлелдеу |
Тарихи конспект | өзектілігі |
Пәннің мақсаттары | Оқушылар Францияның қоғамдық - саяси өміріндегі тұлғаның рөлі туралы қорытынды жасайды |
Бағалау критерийлері | Оқушы мақсатқа жетті, егер::
|
Тілдік мақсаттар |
|
Арнайы пәндік лексика және терминология диалогқа, әріптерге арналған пайдалы сөз тіркестері. | Революция Қарсыласу республикасы Шарль де Голль. Төртінші және бесінші республика Жаңа республиканың қорғаныс одағы |
Құндылықтар | |
IT дағдыларын қалыптастыру | Бұл сабақта интерактивті тақта мен сабақ тақырыбына арналған презентация қолданылады.. |
Пәнаралық байланыс | Қазақстан тарихы |
Алдыңғы білім | Бұл бөлім Дүниежүзілік тарих курсынан бұрын алған білімге негізделген (8-9 сыныптар), нақты айтқанда бұл бірінші және екінші дүниежүзілік соғыстар туралы білуге негізделген, ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы жаңа саяси режимдердің қалыптасуының негізгі оқиғалары мен ерекшеліктері. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі деколонизация процесін жеделдететін ұлт-азаттық қозғалыстардың өрлеуі. Америка, Африка және Азиядағы нәсілдік дискриминациямен күресті күшейту. |
Саралау | Сабақтың әр кезеңінде жасырын саралау бар. Саралау белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсету кезінде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда тапсырмаларды таңдауда көрінеді. (Гарднердің бірнеше интеллект теориясы бойынша). Уақытты ұтымды пайдалануды ескере отырып, саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады. |
Сабақ барысы
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-шаралар(оқытушылар мен оқушылардың әрекеті) | Ресурстар | |
Сабақтың басталуы | 1. Психологиялық релаксация, жаттығу. 2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың үстелдеріндегі, оқу құралдарының, оқулықтардың болуы. Оқушыларға слайдтарда француз буржуазиялық революциясының суреттерін көрсету немесе тақтаға кішкене көрме дайындау. Мұғалім алдымен талқылауға Францияның 1940 жылдарындағы фотосуреттерді немесе Шарль де Голльдің фотосуреттерін тақтадан көрсетуі қажет. Талқыланатын сұрақтар: 1. Олар не көреді? 2. Қандай оқиға / қашан? 3. Қандай елде болып жатыр? PSM-ден кейін оқушылармен бірге сабақтың алдағы тақырыбы мен мақсатын анықтауға көшу. | Сайт по картинам взятие Бастилии https://www.google.kz/search?q=взятие+бастилии&rlz=1C1KTSY ИСТОРИЯ ФРАНЦИИ с древнейших времен до современности (полный курс) http://www.france.pro motour.info/histoire/index.php | |
Сабақтың ортасы | (К) Оқушыларға сұрақ: - Франция тарихындағы Шарль де Голльдің билігі кезеңі «Голлизм» деп аталу себебі? - Сіздің ойыңызша бұл ұғым нені білдіреді? Елдің саяси, идеологиялық, бағыты қандай болды? (П) Әр жұп өз ақпарат жиынтығын алады және талдайды. PEST талдау әдісін қолданады. Осы әдісті қолдана отырып жұптық жұмыс жасау үшін мұғалім ақпараттық карточкалар дайындайды. Карточка мазмұнына келесі ақпаратты енгізуге болады: - 1958 жыл Франция тарихында бетбұрыс болды. 1958 жылғы 1 маусымда де Голль төтенше өкілеттік алды және Парламентті дереу таратып жіберді. Қыркүйек айында референдумда француздар де Голль жасаған конституцияны мақұлдады. Жаңа конституция бойынша 7 жылға сайланған президенттің құқықтары кеңейтілді. Президент заң күші бар жарлықтар шығару, Премьер-Министрді және басқа лауазымды тұлғаларды тағайындау, ұлттық төлемдерді тарату құқығын алды. Президент - қарулы күштердің бас қолбасшысы болып тағайындалды. Елде жаңа сайлау жүйесі енгізілді. Елдің әкімшілік-аумақтық бөлінісі өзгертілді. Колониялар шетелдегі бөлімдерге айналды. - Бұл шаралар Францияның қоғамдық-саяси тұрақтануына ықпал етті. Де Голльдің жеке билік режимі елде орнатылды. - Елдегі тұрақтандыруға 1960 жылдардағы француз экономикасын модернизациялаудың аяқталуы ықпал етті. Бұл процессте экономиканың соңғы салаларын қалыптастыруға және дамудың стратегиялық бағыттарын анықтауға барлық шығындарды өз мойнына алған мемлекет маңызды рөл атқарды. - Мемлекеттік сектор өнеркәсіп өнімінің 10% өндірді. 10 ірі (25-тен) өнеркәсіптік және қаржылық топтар мемлекет тарапынан айтарлықтай субсидиялар алды. - Францияның энергетикалық тәуелсіздігінің негізі атом электр станцияларын салу арқылы қаланды (олар елдегі электр қуатының 25% құрайды). Оның өсу қарқыны жапондықтардан кейін екінші орын алды. Франция көп салалы дамыған, заманауи өнеркәсіптік державаға айналды. 60-жылдардың ортасына қарай экспорттың айтарлықтай өсуіне қол жеткізген Франция өзінің барлық қарыздарын төлеп, қайтадан несие беруші мемлекетке айналды. - Ауылшаруашылық өндірісін модернизациялау аяқталды: француздық шаруа фермерге айналды, ал Франция Еуропадағы ауылшаруашылық өнімдерін ірі экспорттаушы болды. - Сонымен бірге, елде бірқатар проблемалар жинақталды. Ғылыми-технологиялық революция әсерінен экономиканың қарқынды дамуы білімді инженерлердің, басқарушылардың көп санын талап етті и т.д. Ауыл шаруашылығының дамуы мен модернизациясы урбанизацияны тудырды. Ауыл жастары дәстүрлі дүниетанымнан алыстап, өздерін маргиналды күйде сезініп, ультра-революциялық көзқарастардың таралуының негізіне айналды.. Француз кәсіпкерлері мемлекеттің қолдауының арқасында өз позицияларын нығайтып, кейін мемлекетке қарсы бола бастады. - Кәсіподақтар мен жұмысшылар еңбек қатынастарын мемлекеттік құрылымдардың шамадан тыс бақылауына наразы болды. Дәстүрлі құндылықтар, қоғамның құрылымы, саяси билік - бәрі өзгертуді қажет етеді. Төмендегі мысалды қараңыз.: Әр жұп осы ақпаратты және қосымша бағдарламаларды флипчартта өздерінің PEST талдауын дайындауда қолданады. |
Краткая история Франции http://delarina.info/encyclopaedia/history/history_fr/ Де Голль и реформа государственного устройства Франции http://www.strana-oz.ru/2004/2/de-goll-i-reforma-gosudarstvennogo-ustroystva-francii Шарль де Голль: биография и интересные факты из жизни http://diletant.media/articles/26536223/ Биография Шарля де Голля https://ria.ru/spravka/20151122/1324846354.html Шарль де Голль фото и картинки https://www.google.kz/ Шарль де Голль | |
Сабақтың соңы | Презентация | ||
Сабақты басталуы | |||
Сабақтың ортасы | (У) Студенттерге Шарль де Голльдің тарихи тұлғасын сипаттауға арналған сызбаны көрсетеді. Оқушылар бұл тапсырманы жазбаша түрде орындайды: Жоспар
Нәтижесінде оқушылар Шарль де Голльдің Франция тарихындағы рөлін анықтайды. Ол үшін оқушылар екі командаға бөлінеді. Оларға Шарль де Голль туралы қосымша ақпарат беріледі. - Оқушыларға берілетін ақпарат: - 1890 жылы 22 қарашада Францияда орта мектеп мұғалімінің отбасында дүниеге келді. Француз генералы, мемлекет қайраткері. Екінші дүниежүзілік соғыс кезінде ол француздық қарсылықтың символына айналды. Бесінші республиканың негізін қалаушы және бірінші президент (1959–1969). Мына кітаптардың авторы - «Әскери естеліктер», «Үміт туралы естеліктер», «Қылыш жиегінде». Орта мектепті бітіргеннен кейін (1907) ол Сент-Сир қаласының әскери училищесіне түсті (1802 жылы Наполеон Бонапарт негізін қалаған, патша әскери мектебінің орнына), провинциялық орталық Фонтенблода орналасқан. Колледжді және кішігірім әскери қызметті бітіргеннен кейін, соғыстың аяғында Бірінші дүниежүзілік соғысқа белсенді қатысады, тұтқынға түседі. - Соғыстың соңында ол әскери дайындықты Париж жоғары командалық штабында жалғастырады, онда диплом алады.- Де Голль Екінші дүниежүзілік соғысты полковник шенімен және танк күштерінің командирі дәрежесімен қарсы алды. Бір жылға созылған соғыс қимылдарынан кейін, генерал де Голль, қорғаныс министрі Филипп Петейн Үшінші рейхтің басшылығымен генерал де Голль қарсы болған ок атысты тоқтату туралы келісімге қол қояды. Осы оқиғаға қуанған, ол француз радиосынан барлық француздарға өзі басқарған қарсылықты ұйымдастыру туралы үндеу жолдады. -Екінші дүниежүзілік соғыстың соңында де Голль Уақытша үкіметті құру жөніндегі комитетті басқарды және елдің премьер-министрі болып сайланды, 1949 жылы Франция Республикасының президенті болды. 1969 жылы Шарль де Голль өз қызметінен кетіп, 1970 жылы 9 қарашада Коломбо-ле-Де-Эглисте қайтыс болды..(К) Тапсырма дайын болғанда әр топтың оқушылары өздерінің тапсырмаларын көрсету үшін ортаға шығып ауызша таныстырады.(У) Бұл тапсырмалар оқушыларға мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлін түсінуге мүмкіндік береді; Франциядағы «голлизм» терминінің мағынасын түсіну; Шарль де Голльдің мысалы ретінде мықты президенттік биліктің маңыздылығын мойындау т.б. | Источник: https://citaty.su/kratkaya-biografiya-sharlya-de-gollya | |
Сабақтың соңы | (М) Сабақтың соңында мұғалім төменде ұсынылған сұрақтарға КЛИЛ әдісінен «Үнсіз пікірталас» әдісін қолдана отырып рефлексия жасай алады: - Айтыңызшы, біздің ел тарихында Шарль де Голль сияқты өз жұмыстарында жетістікке жеткен тұлғалар бар ма? - Францияның тарихынан қазіргі Қазақстанға қандай сабақ алуға болады? (К) Оқушылардың арасынан бірнешеуінің пікірін тыңдау |
Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қойғыңыз келеді? | Бағалау - сіз оқушылардың материалды қабылдау деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын қадағалау |
Сабақта ақпаратты қабылдаудың әр түрлі түрлеріне негізделген білім беру ақпараты қолданылады. Жұппен жұмыс жасау кезінде үлгерім деңгейіне қарай саралау: Қабілеті жоғарғы оқушылар үлгерімі төмен оқушыға қолдау көрсетеді. Мәтінмен және кестемен жұмыс кезінде саралау жүзеге асырылады, үздік оқушылар тапсырманы кестемен тезірек орындап, орташа деңгейдегі оқушыларға үлгеріміне көмектеседі. | Келесі мақсаттар үшін қалыптастырушы бағалау Оқу іс-әрекеті мен оқушылардың жауаптарын бағалауда салыстыру | Топтық жұмыс кезінде оқушылардың қозғалысы барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?