file loc phone login_m arrow_left arrow_right author ca cat compl coms del down fav fav_del fav_m fav_m_del fb gp left like login mail od reply right search sort sort_down sort_m sort_up tw up view vk ya

Әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша айырмашылықтары. Дүние жүзі тарихы. 11 сынып, сабақ жоспары.


 Дүниежүзі тарихы, 11 сынып.

 Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім

Қазіргі замандағы әлем елдерінің әлеуметтік – экономикалық дамуы

Сабақтың тақырыбы

Әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша айырмашылықтары

Оқу мақсаты

11.1.3.1 Елдердің және аумақтардың экономикалық дамуының әртүрлілігінің тарихи алғышарттарын анықтау;

11.1.3.2 Елдерді экономикалық даму деңгейін әртүрлі критерийлер бойынша жіктеу

Тарихи концепт

Себеп пен салдар

Пәндік мақсаттары

Әлем елдерін экономикалық даму деңгейін әртүрлі критерийлер бойынша жіктеу

Бағалау критерийлері

  • Экономикалық жағынан дамыған елдерді сипаттайды
  • Елдердің өмір сүру деңгейін, экологиялық, демографиялық даму деңгейлерін сипаттайды, статистикалық мәліметтермен жұмыс жасайды;
  • Негізгі қорытынды ой жасайды;

Тілдік мақсаттар

Тіл дағдыларын дамыту:

Тыңдалым : при восприятии объяснений учителя, при выполнении практических заданий и выступлении групп.

Оқылым : тапсырманы орындау үшін мәтінді қолдану

Жазылым: тапсырманы орындау барысында жазбаша жұмыс орындау

Айтылым: жұптық, топтық талқылау,өзіндік ой қорытынды жасау.

Оқушылар: Әртүрлі әлем елдерінің экономикалық жүйелері туралы ой қалыптасады.

Негізгі пәндік лексика мен терминология

Елдердің экономикалық даму факторлары, табиғи – географиялық факторлары, әлеуметтік- экономикалық, шаруашылыққа әсер еттетін факторлары, елдердің экономикалық даму деңгейі, экономикалық жағынан дамыған елдер мен даму жағынан артта қалған елдер;

Диалог құруға/ жазуға арналған пайдалы сөздер:

Дамыған елдердің сипаттамалары...

Дамушы елдердің сипаттамалары ...

Экономикасы орташа дамыған елдердің сипаттамалары...

Құндылықтар

Бұл сабақ оқушылардың басқа елдердің экономикалық дамуы мен мәдениетіне , өміріне деген қызығушылықтарын ғана оятып қоймай, олардың құндылықтарын бағалауға, сыйлауға тәрбиелеу. Жеке топтық жұмыс дағдыларын қалыптастыру.

IT-қабілеттерін дамыту

Сабақ барысында интерактивті тақтаны қолдану, презентация, интернет ресурстары қолданылады.

Пәнаралық байланыс

Экономикалық жүйелерін зерттеу, экономикамен байланыстыру.

Негізгі түсініктер

Оқушылар өз білімдеріне сүйене отырып, әртүрлі елдердің дамыған және дамушы елдерге сипатамалар береді

Дифференциация

Сабақтың әр кезеңі дифференциация негізінде өтеді. Әр оқушының қабілеттеріне қарай бағытталған тапсырмалар кезінде диференциация жүргізіледі.

Сабақтың өткізілу жоспары

Сабақтың бөлімдері

Жоспарлланған іс – әрекет

(Мұғалімнің және оұушылардың іс - әрекеті)

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

1. Психологиялық ахуал қалыптастыру.

2. Оқушылардың сабаққа дайындығын ұйымдастыру.

Оқу құралдарының жеткіліктілігі, сабаққа оқушылардың көңіл – күйлерінің ұйымдастырылуы.

Білімді нақтылауға арналған мұғалімнің сұрақтары, жұмыс дәптеріне жазылған жазбалар

2-3 мин

ПСМ: Әлем елдері карталарының жіктелу түрлерін оқушыларға көрсетеді.

К оқушылар мемлекеттердің жіктелуіне өз көзқарастарын айтады

1. Тақырыппен танысып, дәптерлеріне жазады. Мұғалім оқушыларға тақырыпты жазғаннан кейін сол бойынша зерттеушілік негізінде ойналуға мүмкіндік береді.

2. Мақсаттылық: зерттеушіліктің маршрутын құрастыру; оқу мақсаттарымен танысу, бағалау критерийлерімен, тақырыпқа негізделген концептілермен таныстырылады.

Оқушылармен бірлесе отырып зерттеушілік жүргізудің қадамдары анықталады:

  • Индустриаландыруға дейінгі, индустриалды, постиндустриалды мемлекеттерге сипаттамалар береді.
  • Елдердің түрлері және типтері туралы сипаттамалары
  • Сабақты қорытындылау.

Осылай біздің сабақтағы зерттеуіміз оқу мақсаттарына жету мен тарихи концепт себеп пен салдарды анықтай аламыз.

Презентация

5-7 мин

 К Оқушылардың білімін нақтылауға арналған тапсырмалар бойынша, елдерді қоғамның даму деңгейіне орай сипаттау: Индустриаландыруға дейінгі, индустриалды, постиндустриалды мемлекеттер

 П Мұғалім жұптарға алдын – ала дайындалған шаблон бойынша тапсырмалар береді.

 Дескрипторлары:

  • Индустриаландыруға дейін дамыған елдерге 3 тен кем емес сипаттама береді;
  • Индустриалды дамыған елдерге 3 тен кем емес сипаттама береді;
  • Постиндустриалды елдерге 3 тен кем емес сипаттама береді;

К Жұптармен ой бөлісу, талқылау, қорытындылау.

Толтыруға арналған шаблон, интернет ресурс

15-20 мин

 У Мұғалім оқушыларды елдердің түрлері және типтері туралы сипаттамаларымен таныстырады

  Г оқушыларға мемлекеттер даму жағынан жіктелуіне байланысты топтық жұмыстар ұсынады:

 1 топ: Экономикалық жағынан дамыған елдер

 1. «Үлкен жетілік»

  • Шағын индустриалды мемлекеттер
  • «Қоныс аударушылар капиталынан» дамыған елдер

 2 топ: Орташа экономикасы дамыған елдер:

 1.Экономикасы орта даму деңгейіне жеткен елдер.

 2.Даму жағынан артта қалған елдер

 3 топ: Дамушы елдер:

 1.Мемлекеттік кірісі жоғары көп елдер

 2.Мемлекеттік табысы орташа елдер

 4 топ: Дамушы елдер:

 1. Табысы төмен елдер

 2. Ең кедей дамымаған мемлекеттер

Оқушылар топта постерлік жұмыс әзірлейді.

 Дескрипторлары:

  • Экономикалық жағынан дамыған елдерді сипаттайды
  • Елдердің демографиялық дамуын сипаттайды
  • Елдердің өмір сүру дейңгейін анықтайды
  • Елдердің өмір сүру деңгейін, экологиялық, демографиялық даму деңгейлерін сипаттаңыз.
  • Статистикалық мәліметтермен жұмыс жасайды;
  • Негізгі қорытынды ой жасайды

  К Топтардың өз жұмыстарымен таныстыруы, бірін- бірі бағалауы.

Презентация

Интернет ресурс

Сабақтың соңы

2-3 мин

К Сабақты бекітуге арналған сұрақтар: елдерді экономикалық даму жағынан әртүрлі критерийлер бойынша қалай сипаттауға болады?

И Рефлексия: табыс баспалдағы: сөйлемді жалғастыр

Дифференциация – қаншалықты қолдау көрсете аласыз?қабілетті жоғары оқушыларға тапсырмаларды қаншалықты әзірледіңіз?

Оқушылардың білімді қаншалықты қабылдағанын қалай бағалайсыз?

Денсаулық және техникалық қауіпсіздік

Оқушылардың қабылдауының әртүрлілігіне орай ақпараттардың қолданылуы:

Жұптық талқылау кезінде дифференциация үлгереміне қарай қолданылуы

Мәтінмен жұмыс кезінде дифференциациялық жұмыс оқушылардың тапсырманы тез орындап, басқа оқушыларға көмектеседі.

Қалыптастырушы бағалау келесі критерийлерге бағытталады:

11.1.3.1 Елдердің және аумақтардың экономикалық дамуының әртүрлілігінің тарихи алғышарттарын анықтау;

11.1.3.2 Елдерді экономикалық даму деңгейін әртүрлі критерийлер бойынша жіктеу кезінде

Жоғарыда тізбектелген барлық әрекеттер қалыптастырушы бағалау мүмкіндіктерін береді, өйткені мұғалім әрбір оқушы және топты қолдауға мүмкіндігі бар.

Тең бағалау мүмкіндіктері бар, алдына берілген немесе сыныппен ортақ талқылау негзінде құрастырылған критерийлер негізінде оқушыларға бір-бірін бағалау мүмкіндіктері бар

Топтық жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау

 



Толық нұсқасын 28 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
Пікір жазу