Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары Тарихи тұжырымдама: ұқсастықтар мен айырмашылықтар. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім: Мемлекеттің экономика лық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырып: 13. Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары

Тарихи тұжырымдама: ұқсастықтар мен айырмашылықтар

Осы сабақ арқылы (оқулыққа сүйене отырып) жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

11.1.2.2 экономиканың дамуындағы шектеулі табиғи-географиялық факторларды жеңудің әртүрлі жолдарын зерттеу;

11.1.2.3 Соңғы тарихи табиғи-географиялық факторларды шектеу контекстіндегі елдердің сәтті экономикалық дамуының мысалдарын жинақтау;

 Сабақ мақсаты:

Оқушылар:

-мемлекеттердің экономикалық дамуына климаттық жағдайлардың әсерін талдау, сонымен қатар нақты мысалдарды қолдана отырып, тиісті мемлекеттің экономикалық даму процесін талдай алады.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

- зерттелетін елдің XX ғасырдың екінші жартысындағы экономикалық өсуінің кемінде 4 себебін анықтаңыз;

- зерттеулерді топқа ұсыну;

Тілдік мақсаттар

Тілді үйретудегі негізгі мақсаттар:

Оқушылар:

1. Парақтардағы негізгі ойларды бөлу үшін жұп / топ болып жұмыс жасау (оқу).

2. Дәлелдеу (сөйлеу) үшін негізгі оқиғалар мен түсініктерді қолданыңыз

3. Өркениеттің өзара әсері және өзара әсер ету әдістері туралы қысқаша баяндама жазу (хат).

Пәндік лексика және терминология.

Экономика, экономикалық жүйе, экономикалық жүйенің типі, дәстүрлі экономикалық жүйе, әміршіл және әкімшілік экономикалық жүйе, нарықтық экономикалық жүйе, аралас экономикалық жүйе. Елдердің экономикалық даму факторлары, табиғи-географиялық факторлар, әлеуметтік-экономикалық факторлар, экономикалық (экономикалық) мамандану), елдің, экономикалық дамыған, экономикалық артта қалған елдердің экономикалық даму деңгейі.

 Құндылықтарды меңгерту

Адалдық, ынтымақтастық, жауапкершілік және үздіксіз білім алу топтарға бөлініп жұмыс жасау арқылы жүзеге асырылады;

  Үштілділік оқу процесінде екінші академиялық тілді меңгеру арқылы жүзеге асырылады;

  Толеранттылық, сыйластық басқа елдер халқының тарихи өткенін зерттеу арқылы жүзеге асырылады;

Жаһандық азаматтық, интернационализм.

 Пәнаралық байланыстар

География - зерттелген мемлекеттердің карталарында орналасуы.

Экономика - зерттелетін елдердің экономикасы.

Бастапқы

білім

Оқушылар өткен сабақтардағы «экономика» түсінігімен, оның қоғамдағы рөлімен, экономикалық жүйелердің әртүрлі түрлерімен таныс, яғни олардың негізгі белгілерін сипаттай алады, белгілі бір экономикалық жүйенің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтай алады, нақты экономикалық жүйесі бар елдер туралы мысалдар келтіре алады.

Жоспар

Жоспарланған мерзім

Жоспарланған іс-шара

Деректер

Сабақтың басы

7 мин

4 мин

3 мин

ПСМ. Мұғалім транзисторлық радиолар жасап, Америка Құрама Штаттарына экспорттаған жапон кәсіпкері туралы бейнефильм көрсетеді. Бейнефильмді көргеннен кейін студенттер мұғалімнің сұрақтарына жауап береді:

1. Жапондық кәсіпкердің жетістігінің сыры неде?

2. Пайдалы қазбалардың болуы әрқашан елдің экономикалық дамуындағы сәттіліктің кілті бола ма?

 Сабақтың тақырыбын анықтау, сабақтың мақсаттары мен оқу мақсаттарын анықтау.

     «ББҮ» кестесінің алғашқы екі бөлігін толтыру

«Как это было в Японии – История успеха №2»

https://www.youtube.com/watch?

v=lVKRt9FU7qU -6.58 мин

Сабақтың ортасы 3 мин

10 мин

10 мин

Топтарға бөлу: Малайзия, Сингапур, Жапония, Израиль.

Т.(Ж.) Мұғалім ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Малайзия, Сингапур, Жапония, Израиль сияқты елдердің жедел экономикалық даму себептерін зерттеу бойынша оқушылардың өзіндік жұмысын ұйымдастырады.

ЖИГСО әдісін қолдана отырып, үлестірмелермен жұмыс.

 Дескрипторлар:

- зерттелетін елдің ХХ ғасырдың екінші жартысындағы экономикалық өсуінің кемінде 4 себебін анықтаңыз;

- зерттеулеріңізді топқа ұсыну;

Топта өзара бағалау.

қосымша: Израиля Японии Сингапура Малайзии http://ru-world.net/malajziya-ekonomika/

Сабақ соңы

3 мин

«ББҮ» кестесінің толтыру

Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қойғыңыз келеді?

Бағалау - оқушының оқу деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

Дифференциация белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсету кезінде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда тапсырмаларды таңдауда көрініс табуы мүмкін (Гарднердің бірнеше ақыл-ой теориясы).

Уақытты ұтымды пайдалануды ескере отырып, саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады.

Оқушыларға сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Пайдаланылған физикалық минуттар мен белсенді әрекеттер.

Осы сабақта қауіпсіздік ережелерінен алынған ұпайлар.

Сабақты рефлексиялау

Сабақ / оқу мақсаттары нақты болды ма?

Барлық студенттер СО-ға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Саралау сабақта дұрыс орындалды ма?

Сабақтың уақытша кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Сабақты талқылау үшін осы бөлімді қолданыңыз. Сол жақ бағандағы сабақ туралы маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы рейтинг

Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

(А) сабақ барысында мен оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда мен неге назар аударуым керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
Пікір жазу