Табиғи – географиялық факторға байланысты мемлекеттердің шаруашылыққа мамандануы. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Тақырып: Табиғи – географиялық факторға байланысты мемлекеттердің шаруашылыққа мамандануы | Мектеп: | ||||
Күні: | Оқытушының аты-жөні: | ||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ түрі: Аралас, зерттеу, топтық жұмыстар | |||||
Осы сабақ арқылы (оқулыққа сүйене отырып) жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | Табиғи – географиялық факторға байланысты елдер мен өңірлердің шаруашылыққа мамандануы. | ||||
Сабақ мақсаты: | Елдің әлеуметтік экономикасының дамуына табиғи жағдай мен табиғи байлықтардың әсері. Ауылшаруашылығы туралы түсінік қалыптастыру | ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: 1. топтарда жұмыс жасау және әртүрлі дереккөздерден маңызды ақпаратты бөлу (оқу шеберлігі)
| ||||
Пәндік лексика және терминдер: | Әлемдік шаруашылық,әлемдік шаруашылықтың жүйеленуі.Территориялық жүйелену еңбек бөлінісі халықаралық еңбек бөлінісі және мамандану. | ||||
Алдыңғы тақырып: | Бұл тақырып тақырыптармен өзара байланысты: жоспарлы (социалистік) экономика | ||||
Жоспар | |||||
Жоспарланған мерзім | Жоспарланған іс-шара | Деректер | |||
Сабақтың басы 5 мин Оқушылардың білімін өзектендіру 5 мин | Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу,біріне бірі сәттілік тілеу
Терминологиялық сөздік 1.Бұл термин ғылымның өндіргіш күшке айналуына негізделген адамзаттың өндіргіш күштерінде байқалған сапалы радикалды төңкерісті білдіреді. ( ҒТР) 2. Мұнай экспорттайтын елдерді қалай атайды (ОПЕК) 3. МГРТ ұйымдастыруда елдің қандай «бет-бейнесін» анықтайды, олар негізінен экспорттық өнімдерге бағытталған 4. Қандай термин осы елдердің келісілген сыртқы саясатын жүргізуге негізделген әр түрлі елдер арасындағы байланыстардың тұрақты даму процестерін біріктіреді (Мамандану) 5. Оңтүстік-Шығыс Азия халықтарының қауымдастығы қалай аталады (АСЕАН) | Слайд 1 Слайд 2 | |||
Сабақтың ортасы 10 мин 15 минина предметную ним.туризма в Казахстане и |
Әлемдік экономикадағы елдердің өсіп келе жатқан рөлі -Қытай -Жапония -Үндістан -Корея, Сингапур, Тайвань, Гонконг экономикалық құлдырау салдарынан «Азия жолбарыстары» деп аталды. Олардың үлгісі келесідей болды: Малайзия, Таиланд, Индонезия. Жапондық модель негізінде экономиканы қайта құрылымдау ірі, автомобильдерді қайта өңдеу өнеркәсібінің, мұнай химиясының, кеме жасаудың, әсіресе электрлік және электрониканың пайда болуына әкелді. Шетелдік Азия тауарлы және тұтынушылық экономиканың, көмекші ауыл шаруашылығының, егін дақылдарының күрт басымдықтарының жиынтығын қамтиды. Жалпы, көптеген елдерде азық-түлік мәселесі әлі шешілген жоқ, онда ондаған миллион адамдар үнемі аштық алдында тұр. Бірақ мұндай кең аумақта ауылшаруашылықтың алуан түрлі салалары бар. Жерорта теңізінің жағалауында субтропикалық егіншілік аймағы құрылды. Қалған аумақта бидай мен тары өсіріледі. Малды жайып салу: сиыр, қой, жылқы, ешкі, түйе. Топтарда жұмыс жасау ГР) 1 топ -Ресейдің мамандандырылған шаруашылығына табиғи географиялық фактордың әсері 2 топ -Африканың мамандандырылған шаруашылығына табиғи географиялық фактордың әсері 3 топ- Қазақстанның мамандандырылған шаруашылығына табиғи географиялық фактордың әсері 4 топ- Азияның мамандандырылған шаруашылығына табиғи географиялық фактордың әсері Бағалау критерилері: -Мәтінмен жұмыс істеу,негізгі мазмұнды айтып беру -Интелектуалды өлшемін көтеру. | Слайд 3 Слайд 4-5 Қосымша В Қосымша С Қосымша D Қосымша E | |||
Сабақ соңы 5 мин | Кері байланыс -Сабақта:-Бәрі түсінікті барлық жағдай жасалды.-Сабақта кішігірім кедергі болды, бірақ бәрі түсінікті-Сабақта өте қиын болды ештеңе түсінбедім | Слайд 6 | |||
Болды ма міндеттер урокаучебные міндеттері шынайы? Бұл оқушылар бүгін жаттаған? Қандай болды оқу атмосфера? Жеткізілмеген менің жоспарлаған дифференциация жақсы? Ұстанады ма регламенттің? Қандай өзгерістер болды менің жоспары және неге? | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?